Kannattaisiko minun ottaa collieta?

Mika.

Hei,

Olen 16 vuotias poika ja asun vanhempieni luona. Isälläni on astma, joten koiraa ainakaan alakertaamme emme voi ottaa, mutta olen suunitellut muuttavani pienehköön ullakkohuoneistoon jonne mennään ulkokautta. Ja mahdollisesti voisin ottaa sinne seurakseni koiran jos se on mitenkään mahdollista. Voisin tarjota sille suht laajat ulkoilumahdollisuudet, sillä pihamme on suuri ja siihen saisi tehtyä isonkin aitauksen. Myös metsä on vieressä joten sielläkin tulisi varmasti lenkkeiltyä.

Toisena ongelmana tulee myös koulunkäynti. Sillä lukio tulee viemään paljon aikaa eli olen pitkää koulussa jne. Kokemusta eläimistä kuitenkin löytyy varsin paljon vaikkei koirista isäni allerigian vuoksi.

Elikkä kannattaisiko minun harkita ottavani collieta vai suositteletteko muuta koirarotua? Vai jättäisinkö koirahaaveeni myöhemmälle.

6

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitaa

      oli rotu sit mikä tahansa!

    • ensin

      koulusi sit collie on ihana rotu

    • asiaan on!

      Älä ota koiraa niin kauaa,kun kotona asut!Ei millään pahalla,colliet on superihania,mutta ajattelin nyt isäsi terveyttä.Karvat pölisevät kuitenkin ja vaatteissasi kannat niitä koko taloon ja entäs,jos sinulle sattuu jotain...kuka koiran silloin hoitaa?Ja onhan se koirallekkin kurjaa olla pitkät päivät yksin ja suljettuna johonkin ullakkokomeroon...Mieti vielä!

    • opiskelujesi jälkeen,

      karvat ja hilse kyllä kulkeutuvat isäsi luo, mikä ei tee astmalle hyvää. Collie on hyvin sosiaalinen rotu eli pitkät koulupv:t ja niiden jälkeen koulutyöt ja tenttiin lukemiset ovat aina pois koiralta ja se tarvii paljon virikkeitä, aikaa ja seuraa. Sen pito vaatii myös rahaa. Iso piha on hyvä juttu, mutta se ei ihan riitä.

    • vaan sitten kun...

      ota vasta sitten kunhan olet käynyt lukion ja armeijan. odota, että muutat kotoa pois ja kunhan elämäntilanteesi on sellainen, ettei koira joudu olemaan olemaan tajuttoman pitkiä aikoja yksin. ota silloin, kun pystyt seuraamaan myös pennun kehittymistä, se on hauskaa aikaa. kun sinulla on antaa aikaa ja opastusta erityisesti pentuna ja nuorena koirana, saat siitä mieleisesi ja ihanan kumppanin. sitä ei tiedä eikä usko, ennenkuin kokee, miten lähelle ihmistä collie voi päästä kun sen annetaan tulla. :)

    • collie itsellä

      Ihan omasta kokemuksesta voin kertoa et collie on rotu joka vaatii seuraa ja jollei se sitä saa niin keksii kyllä tekemistä. Meillä tekemiseksi on keksitty kaikenlainen tuhoaminen (esim. sähköjohdot, huonekalut jne.). Tosin kaikki koira vaativat paljon aikaa ja tekemistä. Mutta tämä on rotu joka todella vaatii pään vaivaa itselleen, muuten se turhautuu! Tekemiseksi saattaa kuitenkin luonteesta riippuen riittää vaikka aamutohvelien tuominen tai sitten se vaatii enemmän toimintaa. Itsellä vajaa vuoden ikäinen uros joka on hyvinkin toimelias. Sopisi hyvin agiin tai muuten vaan normaali "kotikoulutusta" (istu, maahan, tassu, seuraa jne.) isompiin koulutuksiin.
      Collie on rauhallinen, mutta ei saisi missään nimessä olla liian arka, loistava murheen poistaja ja vahti. Ainakin meillä! :)
      Mun mielestä sun kannattais odottaa vähän aikaa ennen kuin hankit minkään rotuista koiraa, koska ne vaativat aikaa. Collie ei sovi häkkiin, koska se haluaa olla laumansa kanssa eli sinun. Se on iso koira ja turhautuu helposti jos ei saa aktiviteettia. Pitkän karvansa takia sillä on todella kuuma ja jos on vielä pieni ullakko asunto niin se ei ainakaan asiaa helpota.
      Jos isäsi on allerginen niin mikset ota vaikka sellaista hypoallergista koiraa? vai miksikä niitä sanottiin?! ne eivät aiheuta allergisuutta. :)
      collie on silti maailman paras rotu jos minulta kysytään, joten jos sellaisen haluat niin lämpimästi suosittelen, mutta odota että sinulla on ennemmän aikaa viettää koirasi kanssa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      612
      2226
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1098
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      25
      1075
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      927
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      843
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      573
    Aihe