Hei !
Minulla on ollut kanarialintuja. Tällä hetkellä olen ostamassa taas lintuja ja mieleen tuli harlekiinipeippo. Millainen lintu se on, onko äänekäs ja onko helppo pesittää? Te, joilla on harlekiinipeippoja, kertokaa minulle kokemuksianne siitä, kiitos!
Miten uroksen erottaa naaraasta?
Harlekiinipeippo
2
4813
Vastaukset 2
- -M-
Harlekiinit ovat kauniita ja suht rauhallisia peippoja. Perushoito on vastaavaa kuin vaikka seeprapeipolla, valaistus ja kunnon ruokinta toki tärkeää. Ovat aika alttiita ilmapussipunkeille, joten etenkin tuontilinnuilla kannattaa seurailla tuoreita hankintoja hetki onko tarvetta ivomeckuurille. Laulu on sievää melko vaimeaa liverrystä ja naaraat päästävät lähinnä yksitavuisia varoitusääniä.
Tilavassa häkissä harlekiinit aloittavat pesinnän varsin helposti, mutta niillä on välillä taipumusta nakella kuoriutuneet poikaset pesästä, eli ei ihan niin helppoa ole kuin vaikka seepriksillä. Soidintanssin seuraaminen on hupaisaa puuhaa.
Koiras on kirkkaamman värinen kuin naaras ja normaaliväriset kyllä erottaa helposti, erikoisväreillä voi olla joskus hankalampaa. Vain koiras laulaa.
Normaali punapäinen koiras:
http://www.nbl.fi/~nbl3141/m/kuvat/Linnut/Pienet/harlekiinikoiras.jpg
Vastaava naaras:
http://www.nbl.fi/~nbl3141/m/kuvat/Linnut/Pienet/harlekiininaaras.jpg
soidintanssia:
http://www.nbl.fi/~nbl3141/m/kuvat/Linnut/Pienet/kosinta.jpg - Anonyymi
minä olen vasta 13 vuotias ja haluaisin myös harlekiinipeippo uroksen onko se liian vaikea laji minulle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871638
- 851382
- 1041068
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..15895Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40793Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83666Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.113661Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30651Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45597