Hei !
Minulla on ollut kanarialintuja. Tällä hetkellä olen ostamassa taas lintuja ja mieleen tuli harlekiinipeippo. Millainen lintu se on, onko äänekäs ja onko helppo pesittää? Te, joilla on harlekiinipeippoja, kertokaa minulle kokemuksianne siitä, kiitos!
Miten uroksen erottaa naaraasta?
Harlekiinipeippo
2
4817
Vastaukset 2
- -M-
Harlekiinit ovat kauniita ja suht rauhallisia peippoja. Perushoito on vastaavaa kuin vaikka seeprapeipolla, valaistus ja kunnon ruokinta toki tärkeää. Ovat aika alttiita ilmapussipunkeille, joten etenkin tuontilinnuilla kannattaa seurailla tuoreita hankintoja hetki onko tarvetta ivomeckuurille. Laulu on sievää melko vaimeaa liverrystä ja naaraat päästävät lähinnä yksitavuisia varoitusääniä.
Tilavassa häkissä harlekiinit aloittavat pesinnän varsin helposti, mutta niillä on välillä taipumusta nakella kuoriutuneet poikaset pesästä, eli ei ihan niin helppoa ole kuin vaikka seepriksillä. Soidintanssin seuraaminen on hupaisaa puuhaa.
Koiras on kirkkaamman värinen kuin naaras ja normaaliväriset kyllä erottaa helposti, erikoisväreillä voi olla joskus hankalampaa. Vain koiras laulaa.
Normaali punapäinen koiras:
http://www.nbl.fi/~nbl3141/m/kuvat/Linnut/Pienet/harlekiinikoiras.jpg
Vastaava naaras:
http://www.nbl.fi/~nbl3141/m/kuvat/Linnut/Pienet/harlekiininaaras.jpg
soidintanssia:
http://www.nbl.fi/~nbl3141/m/kuvat/Linnut/Pienet/kosinta.jpg - Anonyymi
minä olen vasta 13 vuotias ja haluaisin myös harlekiinipeippo uroksen onko se liian vaikea laji minulle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde1552117MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku1301205- 1361143
- 47981
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j72958- 58892
- 38727
- 76727
- 34697
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan245674