onko aivan mahdoton ajatus?

?.?.?

Hei, olen pienestä tytöstä asti unelmoinut nöffistä.
Muutin vähän aikaa sitten suureen kerrostaloasuntoon (112 neliötä) ja siitä lähtien olen miettinyt nöffin hankkimista. Mutta muutama mutka matkassa kuitenkin on. Suurin huoleenaiheeni onkin toinen koirani joka on rodultaan petit baset griffon vendeen (13 kg). Se viihtyy isojen koirien kanssa paremmin kuin pienempien. Uskallanko ottaa näinkin suuren koiran pienen koiran kaveriksi? Olen lukenut tietoa nöffeistä todella paljon ja tunnen sen olevan juuri minulle sopiva rotu. Kiitos jo etukäteen vastanneille.

4

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukka-Musti

      Ei koirien yhteiselo koosta riipu.

      • jatkaa

        Tuohan on totta... Tuo koko ero ei muuten olisikaan ongelma, ainut asia mikä askarruttaa onkin siis nöffin leikkimistavat. Kokemuksen syvällä rintaäänellä voinkin sanoa että on meinannut käydä pahasti kun oma koirani on leikkinyt liianki riehakkaasti labradorinnoutajan kanssa. Jos täältä joku pienen ja suuren koiran omistaja voisi kertoa omia kokemuksiaan olisin erittäin kiitollinen.


    • Mä täs vaan!

      Siis ei ole yhtään mahdotonta!!!!

      • basukka

        Jos nöffi totutetaan toiseen koiraan heti sen tullessa kotiin, oppii se leikkimään sen kanssa varovasti, onhan se tottakai mahdollista että sitten suurena ja täysikasvuisena se välillä unohtaa, ettei leiki kokoisensa karvaturrin kanssa, mutta kyllä koira on viisaampi eläin kun moni olettaa. Itse ainakin uskon heidän pärjäävän, toivottavasti ett opeta sille niitä rajuimpia leikkejä. Ja jos näet sen joskus käyttävän väärää kikkaa, toru sitä. Älä sano EI, koira ei ymmärrä sitä mitä kiellät, sano esim. EI PURE. Tämän opin suomen kuuluisimmalta koirakasvattajalta. :)

        Onnea nöffin kanssa jos sellaisen päätät hankkia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe