Hei, olen pienestä tytöstä asti unelmoinut nöffistä.
Muutin vähän aikaa sitten suureen kerrostaloasuntoon (112 neliötä) ja siitä lähtien olen miettinyt nöffin hankkimista. Mutta muutama mutka matkassa kuitenkin on. Suurin huoleenaiheeni onkin toinen koirani joka on rodultaan petit baset griffon vendeen (13 kg). Se viihtyy isojen koirien kanssa paremmin kuin pienempien. Uskallanko ottaa näinkin suuren koiran pienen koiran kaveriksi? Olen lukenut tietoa nöffeistä todella paljon ja tunnen sen olevan juuri minulle sopiva rotu. Kiitos jo etukäteen vastanneille.
onko aivan mahdoton ajatus?
4
740
Vastaukset
- Hukka-Musti
Ei koirien yhteiselo koosta riipu.
- jatkaa
Tuohan on totta... Tuo koko ero ei muuten olisikaan ongelma, ainut asia mikä askarruttaa onkin siis nöffin leikkimistavat. Kokemuksen syvällä rintaäänellä voinkin sanoa että on meinannut käydä pahasti kun oma koirani on leikkinyt liianki riehakkaasti labradorinnoutajan kanssa. Jos täältä joku pienen ja suuren koiran omistaja voisi kertoa omia kokemuksiaan olisin erittäin kiitollinen.
- Mä täs vaan!
Siis ei ole yhtään mahdotonta!!!!
- basukka
Jos nöffi totutetaan toiseen koiraan heti sen tullessa kotiin, oppii se leikkimään sen kanssa varovasti, onhan se tottakai mahdollista että sitten suurena ja täysikasvuisena se välillä unohtaa, ettei leiki kokoisensa karvaturrin kanssa, mutta kyllä koira on viisaampi eläin kun moni olettaa. Itse ainakin uskon heidän pärjäävän, toivottavasti ett opeta sille niitä rajuimpia leikkejä. Ja jos näet sen joskus käyttävän väärää kikkaa, toru sitä. Älä sano EI, koira ei ymmärrä sitä mitä kiellät, sano esim. EI PURE. Tämän opin suomen kuuluisimmalta koirakasvattajalta. :)
Onnea nöffin kanssa jos sellaisen päätät hankkia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1174898Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1163979Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2223913Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801396- 1371374
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1741374En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531155