Hei, olen pienestä tytöstä asti unelmoinut nöffistä.
Muutin vähän aikaa sitten suureen kerrostaloasuntoon (112 neliötä) ja siitä lähtien olen miettinyt nöffin hankkimista. Mutta muutama mutka matkassa kuitenkin on. Suurin huoleenaiheeni onkin toinen koirani joka on rodultaan petit baset griffon vendeen (13 kg). Se viihtyy isojen koirien kanssa paremmin kuin pienempien. Uskallanko ottaa näinkin suuren koiran pienen koiran kaveriksi? Olen lukenut tietoa nöffeistä todella paljon ja tunnen sen olevan juuri minulle sopiva rotu. Kiitos jo etukäteen vastanneille.
onko aivan mahdoton ajatus?
4
732
Vastaukset
- Hukka-Musti
Ei koirien yhteiselo koosta riipu.
- jatkaa
Tuohan on totta... Tuo koko ero ei muuten olisikaan ongelma, ainut asia mikä askarruttaa onkin siis nöffin leikkimistavat. Kokemuksen syvällä rintaäänellä voinkin sanoa että on meinannut käydä pahasti kun oma koirani on leikkinyt liianki riehakkaasti labradorinnoutajan kanssa. Jos täältä joku pienen ja suuren koiran omistaja voisi kertoa omia kokemuksiaan olisin erittäin kiitollinen.
- Mä täs vaan!
Siis ei ole yhtään mahdotonta!!!!
- basukka
Jos nöffi totutetaan toiseen koiraan heti sen tullessa kotiin, oppii se leikkimään sen kanssa varovasti, onhan se tottakai mahdollista että sitten suurena ja täysikasvuisena se välillä unohtaa, ettei leiki kokoisensa karvaturrin kanssa, mutta kyllä koira on viisaampi eläin kun moni olettaa. Itse ainakin uskon heidän pärjäävän, toivottavasti ett opeta sille niitä rajuimpia leikkejä. Ja jos näet sen joskus käyttävän väärää kikkaa, toru sitä. Älä sano EI, koira ei ymmärrä sitä mitä kiellät, sano esim. EI PURE. Tämän opin suomen kuuluisimmalta koirakasvattajalta. :)
Onnea nöffin kanssa jos sellaisen päätät hankkia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2457504Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393941Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172208Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261587- 461490
- 331382
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421204Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411012Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23948Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7937