Itse steinerkoulun käyneenä pidän tätä MOT -ohjelman steinerkoulua käsittelevää käsikirjoitusta hyvänä journalistisena suorituksena. On mielenkiintoista huomata, että älykäs toimittaja pääsee pienen tutkimustyön kautta sisälle siihen, mistä steinerkoulussa oikeasti on kysymys. Jotkut hieman yksinkertaiset vanhemmat, kun eivät "halua päästä" asioista jyvälle, vaikka lapset olisivat vuositolkulla steinerkoulussa.
http://www.yle.fi/mot/020401/kasis.htm
MOT steinerkoulussa
3
477
Vastaukset
- olipa ajatuksia
herättävää tekstiä. Toivon, ettei tuo sulkeutuneisuus ja "oman yhteisön" tiiviys pääsisi häiritsemään lasten oppimista ja erilaisten ihmisten hyväksymistä koulun piiriin. Kirjoituksesta jäi mieleen seuraava (meni jotenkin näin): "On helppoa olla yhtämieltä, kun eletään tiiviissä, suljetussa yhteisössä."
Toivottavasti avaruutta löytyy..., olen sitä hieman joutunut epäilemään... - steineräippä
Varmasti hyvin suuri osa vanhemmista tietää ja hyväksyy sen, että steinerkoulu perustuu antroposofiaan, ja että steinerkoulussa lapsia kasvatetaan sen lähtökohdista. Omasta mielestäni hengentieteellisyys on juuri steinerkoulun vahvuus maallistuneessa materialisoituneessa maailmassa. Nykyaikana kun hyvin usein unohtuu se, että näkyvä maailma on vain hyvin pieni osa kokokaisuutta.
Mielestäni jos joku vanhempi ei ole valmis hyväksymään sitä, että steinerkoulussa lapsia kasvatetaan antroposofian oppien mukaan, on hän laittanut lapsensa väärään paikkaan. Uskon kuitenkin, että nykyaikana hengellisyydelle on selvä tilaus. Esim. horoskoopit, joogat, meditaatio, ennustaminen, kaukoparannus jne. ovat selvästi lisänneet suosiotaan ihan tavallisten ihmisten parissa. Näiden henkimaailman asioiden kautta uskon ihmisten kiinnostuvan myös steinerkoulusta ja loogisena jatkumona henkiselle heräämiselle laittavan myös lapsensa steinerkouluun. Steinerkoulun taustafilosofiassa antroposofiassa löytyy tieteellinen oppirakennelma, jonka avulla pystytään selittämään myös näkymättömiä voimia, ilmiöitä ja esimerkiksi maailman suurimpien kysymysten kuten Kristus -mysteerin vastauksia.
Annanpa pari linkkiä pohdittavaksenne:
Tässä mielenkiintoinen artikkeli, jonka juuri luin:
http://www.antropos.fi/?p=takoja&k=arkisto&s=read&artikkeli_id=165
Tässä taas steinerkoulua harkitseville vanhemmille testi Espoon steinerkoulun sivulla. Yllättävän monelle meistä siis steinerkoulu onkin oikea valinta:
http://www.espoonsteinerkoulu.fi/ukk_mktesti.html - Minä vain
Jos kyseisen dokumentin haluaa nähdä, kannattaa lähettää toive Elävään arkistoon osoitteessa http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=p
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381314En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?139824Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709