Itse steinerkoulun käyneenä pidän tätä MOT -ohjelman steinerkoulua käsittelevää käsikirjoitusta hyvänä journalistisena suorituksena. On mielenkiintoista huomata, että älykäs toimittaja pääsee pienen tutkimustyön kautta sisälle siihen, mistä steinerkoulussa oikeasti on kysymys. Jotkut hieman yksinkertaiset vanhemmat, kun eivät "halua päästä" asioista jyvälle, vaikka lapset olisivat vuositolkulla steinerkoulussa.
http://www.yle.fi/mot/020401/kasis.htm
MOT steinerkoulussa
3
489
Vastaukset 3
- olipa ajatuksia
herättävää tekstiä. Toivon, ettei tuo sulkeutuneisuus ja "oman yhteisön" tiiviys pääsisi häiritsemään lasten oppimista ja erilaisten ihmisten hyväksymistä koulun piiriin. Kirjoituksesta jäi mieleen seuraava (meni jotenkin näin): "On helppoa olla yhtämieltä, kun eletään tiiviissä, suljetussa yhteisössä."
Toivottavasti avaruutta löytyy..., olen sitä hieman joutunut epäilemään... - steineräippä
Varmasti hyvin suuri osa vanhemmista tietää ja hyväksyy sen, että steinerkoulu perustuu antroposofiaan, ja että steinerkoulussa lapsia kasvatetaan sen lähtökohdista. Omasta mielestäni hengentieteellisyys on juuri steinerkoulun vahvuus maallistuneessa materialisoituneessa maailmassa. Nykyaikana kun hyvin usein unohtuu se, että näkyvä maailma on vain hyvin pieni osa kokokaisuutta.
Mielestäni jos joku vanhempi ei ole valmis hyväksymään sitä, että steinerkoulussa lapsia kasvatetaan antroposofian oppien mukaan, on hän laittanut lapsensa väärään paikkaan. Uskon kuitenkin, että nykyaikana hengellisyydelle on selvä tilaus. Esim. horoskoopit, joogat, meditaatio, ennustaminen, kaukoparannus jne. ovat selvästi lisänneet suosiotaan ihan tavallisten ihmisten parissa. Näiden henkimaailman asioiden kautta uskon ihmisten kiinnostuvan myös steinerkoulusta ja loogisena jatkumona henkiselle heräämiselle laittavan myös lapsensa steinerkouluun. Steinerkoulun taustafilosofiassa antroposofiassa löytyy tieteellinen oppirakennelma, jonka avulla pystytään selittämään myös näkymättömiä voimia, ilmiöitä ja esimerkiksi maailman suurimpien kysymysten kuten Kristus -mysteerin vastauksia.
Annanpa pari linkkiä pohdittavaksenne:
Tässä mielenkiintoinen artikkeli, jonka juuri luin:
http://www.antropos.fi/?p=takoja&k=arkisto&s=read&artikkeli_id=165
Tässä taas steinerkoulua harkitseville vanhemmille testi Espoon steinerkoulun sivulla. Yllättävän monelle meistä siis steinerkoulu onkin oikea valinta:
http://www.espoonsteinerkoulu.fi/ukk_mktesti.html - Minä vain
Jos kyseisen dokumentin haluaa nähdä, kannattaa lähettää toive Elävään arkistoon osoitteessa http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=p
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061281
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94908Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31814- 66703
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93642- 32635
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476