Kun täällä aina välillä puhutaan noista lasten kesäleireistä niin todettakoon nyt, että en toistamiseen ainakaan tuonne Yläneen huvisleirille muksuani pistä. Leirillä on hyvä maine, ja ehkä sitä on vain jotenkin sinisilmäinen, mutta vetäjien välinpitämättömyys oli kyllä hämmästyttävää. Olihan sää huono, mutta siihen pitää sitten reagoida. Jos teltat kaatuvat tuulessa ja lasten vaatteet ja tavarat kastuvat, ne otetaan kuivumaan ja kastuneille tavaroille tehdään jotain, eikä jätetä kaikkea vettymään kuran keskelle. Kun poikaa haettiin, leiri oli kauttaaltaan kuin pommituksen jäljiltä.
Jos perushuoltoa ei jakseta tehdä, puututtaisiin sitten edes lasten tekemisiin. Kuulimme, että jotain poikaa oli potkiskeltu porukalla ja toista oli syljeskelty ja kun näistä oli menty sanomaan vetäjille, mitään ei tehty. Nuo KiVa -koulu -jutut ovat hyvä asia, ne ovat auttaneet kitkemään kiusaamista kouluista. Kai samaa pitäisi tehdä leireilläkin. Leirin maine menee äkkiä, kun tällaisista puhutaan vanhempien kesken.
Tuntui siltä, että lapsia oli yksinkertaisesta liikaa, tai sitten vetäjiä oli lasten lukumäärään nähden liian vähän. Tai, voi olla niinkin, että vetäjillä ei vain ollut selvää, miten erilaisiin asioihin puututaan. Ainakin silloin kun kyse on toiseen kajoamisesta, leirillä pitäisi olla nollatoleranssi. Ei voi olla niin, että kivaksi tarkoitetulla leirilllä saa pelätä saavansa turpaan. Jos muilla on Huviksesta parempia kokemuksia, kertokaa ihmeessä. Ei tässä ole mitään erityistä syytä mustamaalaukseen.
Tuskainen Huvisleiri
8
1664
Vastaukset
- Onttis
Mikä organisaatio tuon leirin järjesti? Olivatko ohjaajat aikuisia? Minkä ikäisiä olivat leiriläiset? Kannattaisi ehdottomasti ottaa yhteys järjestävään yhteisöön, ehkä sielläkään ei tiedetä, että ohjaajat eivät kaikki ole olleet tehtäviensä tasalla.
Nuo leiristä kerrotut jutut joko pitävät paikkansa tai sitten eivät. Muksuilla (ja heidän vanhemmillaan!) saattaa toisinaan olla taipumus ymmärtää toisten sanomisia väärin. - Onttis
Mikä organisaatio tuon leirin järjesti? Olivatko ohjaajat aikuisia? Minkä ikäisiä olivat leiriläiset? Kannattaisi ehdottomasti ottaa yhteys järjestävään yhteisöön, ehkä sielläkään ei tiedetä, että ohjaajat eivät kaikki ole olleet tehtäviensä tasalla.
Nuo leiristä kerrotut jutut joko pitävät paikkansa tai sitten eivät. Muksuilla (ja heidän vanhemmillaan!) saattaa toisinaan olla taipumus ymmärtää toisten sanomisia väärin. - balabalapong
Anteeksi vain, mutta leiri ohjeessa sanotaan että teltän päälle on otettava SADESUOJA. meidän lapsilla oli trampoliinin suojat ja hyvin on kestänyt vettä.he ovat varmaan kertoneet nille 15-vuotiaille ohjaajulle ketkä ovat perjaatteessa apu ohaajia. Jos olisi mennyt suoraan korhoselle sanomaan niin varmasti olisi loppunut!!
- tyttö joka tietää
mä olin siellä leirillä ja pienestäkin kiroamisesta joutui nukkumaan eri paikassa kuin muut sillä varsinkin jos esim. löi jotakuta siitä pidettiin puhuttelu.
- Huvis leiriläinen
Huvis leiri on hyvä leiri, olin siellä joskus. Toden näköisesti lapset olivat kertoneet siis jollekkin 15 vuotiaalle tai jotain, mutta se oli silti aika törkeää, mutta oikeasti siellä on kova kuri.
- coca cola
moi.
olen menossa huomenna menossa sinne leirille, odotan innolla! - Anonyymi
moi!
olen menossa huomenna menossa sinne leirille, odotan innolla! - Anonyymi
Pink Fluffy Unicorns Dancing On rainbows
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673427- 152066
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231480Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701241- 441211
- 371111
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381063Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361021- 47994
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38958