Tarvitsen pienen ja pienitehoisen uppopumpun, jossa pitäisi tilan vähäisyyden takia olla sisäänrakennettu pinnanmittaus/käynnistys ja lähtö pumpun päältä.
Osaisiko joku neuvoa sopivan pumpun.
Osaisiko joku neuvoa sopivan pumpun.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
pumppu tulee ja kuinka pieni sen täytyy olla?
300 mm putkeen. Pumpataan salaojavesiä. Eli putki on aikoinaan asennettu talon seinustalle salaojan viereen ja salaojia syvemmälle ja pumppu varmistaisi vesien poistamisen. Minulla on erikseen salaojille pumppauskaivo kahdella pumpulla, jotka nyt hoitavat vesien pumppauksen kaupungin viemäriin. Eli kyse on varajärjestelmästä.
Pystyrakenteisella pintakytkimellä menee 250mm putkeen.
http://net.grundfos.com/doc/webnet/unilift/int/products_kp.htm
http://net.grundfos.com/Appl/WebCAPS/InitCtrl?mode=1
aukesi, pumppu varmaan mahtuu, mutta miten se vippa mahtuu liikkumaan. Mielestäni ei mahdu.
Se toinen linkki ei johda mihinkään.
sopis tietysti, ja tuokin edellä ollut, voithan kohon kiinnittää ylös, ja käynnistää tarvittaessa laittamalla töpseli kiinni.
se, että pumppu käynnistyy automaattisesti tietyssä vesipinnassa.
toinen linkki ei nyt aukea. Katso siitä ensimmäisestä linkistä tuo linkki: Installation
Siinä on oikealla se pumppu mitä tarkoitin.
Kuka näitä myy, vai pitääkö tilata jonkun firman kautta. Mitähän se mahtaa maksaa.
saa ainakin tilaamalla, hyllystä tuskin löytyy. 300e alapuolella taitaa hinta pyöriä. Nyt on ilmeisesti tullut uusikin malli, joka toimii sensorilla ja tuota aikaisemmin ilmoittamaani ei löydy tämän vuoden hinnastosta. Tuossa on joku lontoonkielinen linkki, jos nyt sattuu aukeamaan.
http://www.wegenercom.dk/Files//PDF/Grundfos-KPS.pdf
vastaava malli.
http://www.flygt.fi/