kuinka paljon gerbiilien tarvikkeet maksavat?

Minä vaan

Olen hankkimassa kolmea gerbiiliä ja haluaisin tietää mitä maksaa sopivan kokoinen
juomapullo, purut, kylpyhiekka ja ruoat ja mikä ruoka on parasta?
Pesämökki, ruokakippo ja virikkeet on jo hankittu, ja terraarion hinta tiedossa ja mitattu sgy:n sivuilla laskurilla. Kiitos vastauksista jo valmiiksi, ja luulen että tästä voi olla hyötyä muillekkin.=)

15

2742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiikerigerbiili

      Edullisimmat juomapullot ovat vain muutaman eron. Jos haluaa laatua maksaa toki enemmän.

      Ruokakaupoista osettava puru on kallista mutta suosittelen. Koska Teraariota ei siivota usata kertaa viikossa... Käytännöllistä säilytyksen kannalta on siis ostaa kaupan pieni kilo hinnaltaan kallis kuin iso kilo hinnaltaan eedullinen paketti. jossa pitää pohtia puruille säilytys paikkaa. Hiekkakin on monenhintaista ja laatuista.

      Eläinkaupasta tai netistä tilaamalla saat parhaat ruuat
      Jätä ne ruokakaupan Best Friendit pois ja muut joissa on joku riemunkirjava myyvä paketti. Parhaat Laadut ovat tylsissä paketeissa.

      En sano mitään hintoja koska ne vaihtelee niin paljon. Ja riippuu haluaako satsata vai edullisen ratkaisun. Terrarioon kannattaa satsata. Ei kannata laskea rahoja gerbiilejä ottajessa. Vaan valita laadukkaat gerbiili laadukkaat ruoat ja laadukkaat asumus tarpeet. Näillä pääse paljon pitemmälle kuin ostamalla kehnoja tuotteita. Itse olen sitä mieltä että gerbiileitä ei kannata hankkia, jos vaan laskee rahoja että miten tulee edullisemmaksi. Kannatta myös pitää tilillä tai erillisessä rahapussissa eläinlääkäri rahaa. Käynti voi tulla yllättäin.

    • noin.

      Juomapullo: Laatuun kannattaa satsata. Parhain juomapullo on hamsterin juomapullo ja sellainen maksaa jokusen euron, n. 3-4 euroa (itse maksoin Lahdessa 4,10). Mikäli gerbiilisi purevat aina juomapullon muoviosat rikki, joudut ehkä ostamaan lasisen juomapullon.

      Purut: Gerbiilille ei käy mikä tahansa sahanpuru, vaan sen tulee olla kuivaa ja lastuina. Ihan tavallisissa ruokakaupoissa myydään esimerkiksi Best Friend - purua, jota voi käyttää gerbiileillä. Jos on enemmän terraarioita, kannattaa käyttää hyödyksi eläinkauppojen isoja purusäkkejä, jotka tulevat halvemmaksi isommalla eläinmäärällä.

      Kylpyhiekka: Hiekka kannattaa ostaa isommassa ns. "pullossa", n.5e, jota kuluu kyllä vähän, mutta isosta pullosta on pidemmäksi aikaa. Hiekka siivilöidään jokaisen käyttökerran jälkeen ja kylpymahdollisuus annetaan pari kertaa viikossa, noin varttitunnin ajan.

      Ruoka: Laatu maksaa ja siitä kannattaakin maksaa. Unohda marketin muka "eläinten parhaaksi" - tuotteet, kuten Best Friendin ruoat. Marssi eläinkauppaan. Suosittelen monen vuoden gerbiilikokemuksella Prestige Gerbil Nature -ruokaa, jonka pussihinta heittelee siinä 8 euron kieppeillä. Prestige on maistunut joka ikiselle gerbiilille mitä minulla on ollut. Myös Gerri gerbiili on hyvä vaihtoehto, mutta siinä ei ole auringonkukansiemeniä eikä pähkinöitä. Netistä saa myös tilattua esimerkiksi Rapunzel - nimistä ruokaa. Ruokaa valitessasi pyri valitsemaan mahdollisimman lisäaineeton ja väriaineeton ruoka, jolla gerbiili ei tee mitään. Siemensekoituksen toinen vaihtoehto on Altromin rotta ja hiiri pelletit, jotka sisältävät kaiken mitä gerbiilisi tarvitsee. Ruoan mukana voit antaa esimerkiksi sokerittomia kuivattuja hedelmiä (suosittelen tilaamaan täältä: http://www.lemmikkiexpress.fi/product_catalog.php?c=18&page=5 )

    • Gerbuuuh

      Juomapullo: Gerbuille sopii hiirikoon tai hamsukoon pullo. Ne maksavat suunnilleen pari kolme euroa.

      Puru: 1 kilo on kallista mutta me ostetaan aina semmonen 4 kilon säkki, maksaa 4-5 euroa ja riittää hienosti 90x46x35 senttiseen dunaan.

      Kylpyhiekka: Vähän epämääräinen nyttönen ostetaan, semmosessa läpinäkyvässä pussissa ja maksaa 2-3 euroa.

      Ruoka: Meillä on Supa hamsteria ja hyvin kelpaa. Maksaa 3.99-4.99e

    • Minä vaan

      Kiitos paljon näistäkin on jo paljon apua =) En tietenkään aio katsoa vain hintaa tarvikkeita ostaessani mietin vaan että kuinka paljon siinä menee että osaan varautua, ruoka vinkeistä oli paljon apua kun ei kavereilla ole gerbiileitä niin eivät osaa asiassa neuvoa..

    • Heinäsirkkafani

      Kuinka paljon sellanen terraario maksaa?
      Mulle on nimittäin tulossa hiukan epätavallisia eläimiä; heinäsirkkoja...
      Tiiän mitä ne syö ja yms. mut mitä sellanen terraario maksaa?
      Poikkesin hiukan aiheesta ;)

    • elluxaaanaaaaaaaaaaw

      itse meidän isi teki terraarion gerbuilleni ja ostin kaupasta kyllä tarvikkeet mutta ei se oikeasti paljon maksa,riipppuu vähän ... jos ei ole paljoa rahaa käytettävissä kannatttaa ostaa vaikkapa käytettyinä (=

    • ewghriooooodfknhk

      Terraario 100 euroa (muistathan vähimmäismitat 40x70x40!)
      Juomapullo n.5euroa
      Ruoaksi suosittelen Rapunzel Gerbiilimixiä
      mökeistä ja muista virikkeistä itselleni on kertynyt hintaa yli 50 euroa:)
      purut maksavat noin 5 euroa per vaihtokerta
      gerbiilit ovat kasvattajilla n. 10, eläinkaupassa yli 20 euroa
      Yksi hiekkatuubi maksaa 5-10 euroa, ja riittää jopa puoleksi vuodeksi.

    • 3 gerbun omistaja

      Muistakaa harkita tarkasti ennen kun ostatte! Mulla on ollu 3 gebiiliä viikon :)

    • Gerbiili fani

      Oon myös jankkaamassa siskon kanssa äidiltä gerbiiliä. Saadaan EHKÄ Jouluna. Toivotaan ainaskin ja äiti on lämpeämässä mun mielestä :)

    • Nella Auvinen

      Olen hankkimassa gerbiiliä paljon Se maksaa haluaisin tietää

      • Useilla kasvattajilla luovutusikäiset maksavat n. 20-25€. Eläinkaupasta taas en suosittele hankkimaan...


    • Anonyymi

      Miksi tältä ei löydy hintoja

    • Anonyymi

      Okei

    • Anonyymi

      Okei kiva juttu

    • Anonyymi

      Sellossa makso 45€/ kpl gerbiilit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      119
      6788
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3757
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2555
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      279
      2416
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2081
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1790
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1765
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      131
      1299
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1265
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1234
    Aihe