Täällä lännessä esinntyy kummallinen versio buddhalaisuudesta. Intelektuaalinen spekulointi. Buddhalaisissa maissa sellaista ei esiinny.
Pohditaan sitä, miten vapautua minän harhasta ja voiko siitä vapautua. Ehkä kristinuskoa harjoittavat alkavat pohtia, millaista se buddhalaisuus onkaan.
Buddhalaisuus antaa alkumetreillä täyden vastauksen siihen, miten tulisi toimia. Mutta se sivuutetaan ja otetaan jokin lause siitä, milainen se päämäärä voisi olla. Ja sitten ollaan ihan ymmällä. Totta kai ollaan kun on alustus jäänyt lukematta. Ihan turha pohtia sitä valaistumista. Siis minkä käytännöllisen keinon buddhalaisuus antaa, kun esittää väitteen, että kaikki on epätyydyttävää? Mitä tehdä? Viis siitä miten vapautua elämän epätyydyttävyydestä. Kertokaahan vain älyllisesti, miten on mahdollista toimia ilman itsekkyyttä. Antakaa vain älyllisiä lauseita, millainen se lopullinen päämäärä on. Voiko sellainen ihminen olla vakavissaan?
Ei thaimaalainen pohdi sellaisia. Vain länsimaalainen pohtii sellaisia. Thaimaalainen kuulee heti pienenä, että on 4 totuutta ja on olemassa käytännöllinen tie pois kärsimyksestä. That´s it. Take it or leave it. Ei kannata pohtia älyllisä kysymyksiä, kuten esimerkiksi ´mitä tapahtuu kuolemassa'. Sillä ei ole väliä. Miten sen tietäminen voisi tehdä onnelliseksi? Sen sijaan 4 jalon totuuden ymmärtäminen tekee onnelliseksi.
Kummallista buddhismia
1
423
Vastaukset
- änimöl
Sanon nyt ensiksikin, että valtio on mielentila, mutta tietyssä mittakaavassa... Kun puhutaan länsimaista, niin buddhismin perusaate on se, että se asettaa vastapainon kaikelle turhalle, ollen ankara monessa suhteessa... Siksi länsimaalainen buddhalaisuus on intellektuellia, sille ihmistä ei muuten kuunnella... Eikä länsimaalainen suoranasiesti ymmärrä sitä mielentilaa jossa buddhalainen istuu hyvässä rauhassa meditoiden. Siellä Aasiassa heillä on mielelle tilaa... Siitä kuvailu mielentila... Kuinka pitkälle mieli voi levittyä on suuri kysymys... eri paikoissa sille annetaan tietynlainen vapaus... Ja buddhalainen käyttää jokaisen vapaakulkureitin hyväkseen... Länsimaailma on armoton kusetuksessaan, joten uskon ihminen taistelee sitä vastaan. Minän harhasta voi vapautua, mutta se vaatii huomiota hektessä moneen suuntaan ennenkuin itse omaa henkeä voi ravita... Kaikki omalla ajallaan.. Se on tietenkin yksilöstä itsestään kiinni mikä on hänen ajankäyttönsä "kaliiberi". Olen ainakin itse hyvin onnellinen tilanteestani, että luotan henkeen ja uskon asioihin ja osaan samalla spekuloida ovatko ne asiat aiheellisia enään tässä ajassa... Olen päässyt pisimmälle kärsivällisyydessä mielenrauhan suhteen... Kun mieli on rauhassa ja auki, se ottaa parhaiten vastaan rakautta. Toinen puoli onkin se maailman illuusio jota meille kaikille yritetään syöttää kurkusta alas... Yksilö on yksilö, eikä siitä pääse mihinkään.. Sen takia Buddhalaisuudesta kannattaakin muistaa vain tämä perusarvo... Ja että yksilö ei ole yksilö ilman toista ja että yksilö voi valita kenen kanssa se yhtyy hengessä. Kaiken kaikkiaan maailmassa on vallittava hierarkia ja siitä pitävät huolen jumalat jotka jatkuvasti rakentaa tulevaa aikaa. Ainoa asia mitä buddhalainen tekee ulkopuolelle on että hän pyytää apua. Puheessaankin voit helposti kuulla nöyryyden, oli se sitten kuinka intellektuellia tahansa. Kun osaa pyytää oikein, tapahtuu sen mukaisia ihmeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2453709- 583473
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I952903Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482666Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1202456Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352072Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012021Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421885Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1071816Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711189