Olisin kiinnostunut tutkintasihteerin työstä. Mitä kaikkea kuuluu työnkuvaan, minkälainen palkkaus, työtilanne ja minkälainen pohjakoulutus vaaditaan (vai vaaditaanko mitään?). Voiko missään siis opiskella varsinaisesti tutkintasihteeriksi, vai käykö esim. merkonomin tms. koulutus? Voiko töihin päästä ollenkaan ilman varsinaista alan koulutusta?
Tutkintasihteerin työstä jotain tietävät tai kyseiseltä alalta työkokemusta omaavat, olisin kiitollinen vastauksistanne!
Tutkintasihteeriksi?
9
15134
Vastaukset
- Smoosh
Ei ole tuttu ammattinimike tuo meikäläiselle. Tarkoitatko jotakin poliisilaitokseen liittyvää?
- Pauliina77
Tutkintasihteeri työskentelee nimenomaan poliisilaitoksella. Haluaisin tietää enemmän tutkintasihteerin työstä ja järjestetäänkö missään ko. alan koulutusta? En oikein tiedä mistä lähtisin tietoa etsimään, olen koittanut googlettaa, mutta aika heikoin tuloksin.
- fdhgödfghdföghdfö
Pauliina77 kirjoitti:
Tutkintasihteeri työskentelee nimenomaan poliisilaitoksella. Haluaisin tietää enemmän tutkintasihteerin työstä ja järjestetäänkö missään ko. alan koulutusta? En oikein tiedä mistä lähtisin tietoa etsimään, olen koittanut googlettaa, mutta aika heikoin tuloksin.
ilmoitus tutkintasihteerin paikasta, niin eikö siinä sanota mitä edellytetään? TÄH!
Eiköhän se ole jotain toimistotyötä, kenties jossain voi olla lab.työtä - heheheheeee. Joo, sinä varmaan oot kattellu tv-dekkareita ja kiinnostais niin toi dekkarin työhön liittyvä ammatti - voi, voi.
Kysy poliisilaitokselta, kysy puhelinvaihteesta jotain tutkintasihteeriä, varmaan ne ihan mielellään kertoo sulle mitä työ on, ja juoruaa siinä sivussa kaiken muunkin!
- aivoton minä
valaiseva työpaikkailmoitus, lue se, ja lue ajatuksella niin ymmärrät monta asiaa:
Tutkintasihteeri on sijoitettu rikososastoon, mutta tulee toimimaan sekä rikos- että järjestysosaston tutkintasihteeritehtävissä. Tutkintasihteerin pääasiallisen työnkuvan muodostavat tutkintaa avustavat tehtävät, kuten rikosilmoitusten kirjaamiset, Sakari-syötöt, asiakirjojen hankinta ja hallinnointi, pöytäkirjojen kokoaminen ja kopiointi, rekisterisyötöt ja määräaikojen seuranta. Lisäksi tutkintasihteeri suorittaa muita hänelle erikseen määrättyjä tehtäviä.
Poliisilaitoksen tutkintasihteereiden tehtävien uudelleen järjestäminen on vireillä, joten tehtävät saattavat muuttua edellä kuvatusta.
Tutkintasihteerin virkaan ei ole säädettyjä kelpoisuusvaatimuksia. Hakijalta edellytetään tehtävään soveltuvaa koulutusta, kuten hallinnollista tai kaupallista ammattikorkeakoulututkintoa. Hakijan eduksi katsotaan kokemus tutkintasihteerin tehtävistä sekä esitutkintaprosessin ja poliisihallinnon atk-sovellusten tuntemus.
Kielitaidon osalta hakijalta edellytetään suomen kielen hyvää suullista ja kirjallista taitoa sekä ruotsin kielen tyydyttävää ymmärtämisen taitoa. Tätä parempi sekä muu kielitaito luetaan hakijalle eduksi.
Hakijalta edellytetään lisäksi hyvää asiakaspalvelutaitoa, pitkäjänteisyyttä, joustavuutta sekä yhteistyökykyä ja -halua.
Virkasuhteen palkkaus määräytyy poliisin uuden palkkausjärjestelmän mukaan. Peruspalkka on 1556,89 euroa. Kokemus-, olosuhde- ja henkilökohtaiseen suoritukseen perustuvia palkan osia voidaan maksaa yhteensä enintään 38 prosenttia. Palkkausjärjestelmän siirtymäkauden (2003-2006) ajalta virkaehtosopimuksessa on erityisiä määräyksiä palkkauksen suhteen.
No, mikäs on koulutusvaatimus, missäs koulutetaan, mitä tekee? Mitäs veikkaat?- ap.
Kylläpä tuli v-mäisiä vastauksia, ei voi muuta sanoa.
- ei kai?
ap. kirjoitti:
Kylläpä tuli v-mäisiä vastauksia, ei voi muuta sanoa.
että jos hakeutuu ja pääsee miesvaltaiselle alalle ja nimenomaan sellaiseen paikkaan kuin poliisi, niin vittuiluun saa tottua tai sellaiseen käytökseen jonka itse helposti tulkitsee vittuiluksi. Eli?
Ei sinulle kukaan vittuillut nytkään. Tosiasia on että googlella moni asia selviää, tosin pitää olla kriittinen eikä kaikkea uskoa sokeasti, pitää jättää varaa itselle arvioida asioita, jos pääsee arvioimaan.
- Tradenomiopiskelija
Tutkintasihteerinä voi toimia esimerkiksi tradenomi, eli ei muuta kuin ammattikorkeakouluun opiskelemaan liiketaloutta :)
- ite-yrittäjä
Ihan pakko kommentoida, että paska palkka AMK-pohjaiselle paperinpyörittäjälle. Saan saman työttömyyskorvauksena. Tosi, OLEN hakenut rikospoliisille kansainväliseksi tutkintasihteeriksi, koska olen ollut muutenkin kv-tehtävissä 6 vuotta ja avustanut ulkoministeriötä. Ottivat talon sisältä jonkun.
- Anonyymi
😣 Jos minua Ei Ois jatkuvasti ( koko elämäni) kiusattu ja isä ollut julma oisin ollut Rikosetsivä,😥😪 mutta en ole läheskään ole sillä mitä OIKEESTI OLEN HALUNNUT (elämäni on ollut yhtä helvettiä ja joutunut saa.. Hyssyttään noo mää nyt kävin kokiksi en koskaan päässy alalle töihin samoin merkonomiksi!) siis oon niin kun päähän potkittu! Nyt olen avautunut tässä kommentissa tuo Ois Minun lähempänä minun UNELMA- AMMATTIA MINÄ Hakisin sinne.😧 ei tartte säälitellä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21968Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist174872Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19806- 75752
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101675