kuka muistaa että minkä takia rantajamit lopetettiin??,, oli meinaa hyvä paikka festarille toi myllysaari tilaa oli yllin kyllin,sen jälkeen tuli satamaan joku saakelin teltta joka oli aina nii täynnä ihmisiä ettei liikkua mahtunu mikä tapahtuma nyt olikaan tai no eipä sitäkään enää taida olla,linnoituksen yökin nykyään niin kaupallinen tapahtuma, kouvolassakin on enemmä tapahtumia ku täällä ja imatralla
rantajamit ??
kiinnostunut83
81920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..Rantajamit taisi lähteä ns. lapasesta sekin, eli kasvaa liian isoksi.
Se oli julkisin varoin toteutettu, tietääkseni, ja kaupunkihan ei mitää ryyppyjuhlia lähde sponssaamaan?
Mut miten miellät Linnoituksen Yön 'niin kaupalliseksi'? Siellähän on tänä vuonna näköjään vain kaksi maksullista tapahtumaa, Agentsien ja muutaman muun bändin keikka perjantaina ja Stratovarius lauantaina. Kaikki muu on ilmaista, eikös se ollut se ideakin alun perin? Bändejä on perkeleesti, ja www.linnoituksenyo.fi ainakin kertoo siitä että ilmaista nähtävää / kuultavaa / koettavaa on ihan sairaasti tarjolla.
taidat kuulua niihin perusnillittäjiin joille pitäisi maksaa että perse irtoaa netin ääreltä mihinkään, kaikkea on mukava arvostella ja katella juutuupista miten MUUALLA osataan järkätä vaikka MITÄ ja nehän eivät ole kaupallista LAISINKAAN!
Tuleeko Rantajameja vielä joskus järjestettäväksi?
Runsas lukuista venäläisnuorisoa ei juurikaan rantajamit kiinnosta.
Rantajamit (siis räntäjamit,heh) loppui osittain siksi että jameissa käyneet molemmat kuuntelijat/katselijat muuttivat pois paikkakunnalta joten ei ollut mieltä järjestää tapahtumaa enää, heh!
Justjoo!! Juustopäitten keikalla oli ainakin porukkaa½!! Olis vielkii jos vaik joku nykybändi soittas siel½! NII!
muistan sellaset rantajamit,joissa soitti Edvin Käki ja meininki oli rento ja hyvä eikä ollu sellanen ylipaisunut tapahtuma ,ainut miinus oli sade jossain vaiheessa
Rantajamit oli just huippu! Nykyää ei järjestetä enää mitää. Linnotusten yö oli ihan kuollu, samaa luvassa ensivuonna. Ei tarvihe mennä edes käymään.
Lpr Festivals oli ja ihan jees, oli edes jotain. Ei sitäkään enää. Tuskinpa menee kauaa enää siihenkään, kun koko Lappeenranta on hirtoraa ja ollaan osa Viipuria.
niin,.. mä luulisin että tässä on jonkinlainen resurssi-strateginen ongelma ikäjakaumien ja kulttuuristen mieltymysten suhteen,. meinaan sillä lailla että ne päät ei oikeen kenttätasolla törmää toisiinsa, joidenka pitäisi...
Katutason kulttuuria ja taidettahan on lappeessa vaikka millä mitalla, kuten jo kaupunkikuvastakin käy selvästi ilmi. Mutta pointti onkin siinä että jengi tekee itse ja omilla resursseilla, aika paljonkin.
Se että boheemikulttuurin (esm. teatteri/ooppera jne.) arvostajat ovat vieraantuneet katutason taiteesta , on todellinen ongelma.
Varsinkin kun niitä katutason taiteilijoita on täällä ihan helvetisti.
Ei taiteen arvostaminen ole sitä , että diggaillaan ja arvostetaan vaan sitä omanlaista viihde/taidemuotoa, ja nokka pitkänä ylenkatsotaan muita,. tsktsk..
Siitä johtuen luulisin, että nk. kaikenkansan tapahtumat kuten esm. festarit jne. ovat kokeneet kadon e-karjalassa.
Tai sitten kommunikaatio-ongelma on tosiaan se, mistä kiikastaa.?
Että tapahtumien järjestäjät eivät yksinkertaisesti ole alkuunkaan perillä siitä, mikä on taidekulttuurissa tällä hetkellä in ja mikä out ?
Sitten umpimähkään keksitään jotain häppeninkejä ja toivotaan että ne vetäisi porukkaa, mutta eihän ne vedä. Kun pitäisi olla tilanteen tasalla meinaan.
Kyllähän täällä toki kulttuuria arvostetaan, mutta hyvin kapeakatseisesti.
Suomessa on ihan helvetin monta kaupunkia, joissa meininki on aivan eri,
jos e-karjalaiset nöyrtyisivät senverran että ottaasivat joskus oppia jostain muualtakin tällaisissa asioissa, niin ehkä lappeenrantakaan ei olisi niin tuomittu jäämään kulttuurillisesti jälkijättöiseksi. Toivotaan ettei asiainlaita niin olekaan