Onko missään chat-kanavaa lapsettomuudessa eläville?
Haluaisin välillä purkaa ajatuksiani jonkun kohtalotoverin kanssa, mutta en ole löytänyt mitään hyvää väylää netistä. Lapsettomuusaiheiset sivut ja keskustelut päivittyvät jotenkin hitaasti tai sitten ihmiset eivät jaksa kirjotella niihin.
Uskon kuitenkin, että jossain on muitakin, jotka haluaisivat keskustella toisen "samanlaisen" kanssa.
Haluaisin välillä purkaa ajatuksiani jonkun kohtalotoverin kanssa, mutta en ole löytänyt mitään hyvää väylää netistä. Lapsettomuusaiheiset sivut ja keskustelut päivittyvät jotenkin hitaasti tai sitten ihmiset eivät jaksa kirjotella niihin.
Uskon kuitenkin, että jossain on muitakin, jotka haluaisivat keskustella toisen "samanlaisen" kanssa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...
...voi olla että kun tsättiin menee, siellä ei juuri silloin ole ketään.. En oo bongattu aiheeseen liittyvää kanavaa ainakaan vielä.
Mä ainakin itse huomaan että sitä tulee välillä olo että haluais kyllä jutella, mutta suurimman osan ajasta se on niin kipeä aihe että siitä ei haluaisi puhua ollenkaan. Vaikka kaipaa vertaistukea, niin ei useimmiten jaksa eikä halua lukea tai kuulla muiden epäonnistumisia uudestaan ja uudestaan ja pelätä että itse päätyy ikuisesti myös samaan ja toisaalta tilanne jossa joku pitkän yrittämisen jälkeen tulee raskaaksi, siitä toki on iloinen ja se antaa toivoa, mutta sekin muuttuu lopulta suruksi ja sitä kyselee, että miksi en minä, miksi ei meillekin.. =(
Mulle tämä on ainakin niin kovaa tunnemyrskyä, että sitä on toisinaan vaikea käsitellä ja sanat on vähissä.. (nyt just pahin päivä.. menkat alkoi..)
Toisaalta toki puhuminen aina helpotais.. hetkeksi.. ennen uutta pettymystä taas.
Chattia aiheesta en ole löytänyt enkä ole etsinytkään, mutta aiheeseen liittyviä palstoja kyllä löytyy mihin pitää rekisteröityä, joten sielä ei tule provoja eteen ja niistä kirjoittelijoista tulee tärkeä osa tukiverkostoa. Minä käyn yhdellä tietyllä ja sielä on mahtavia naisia. Parin naisen kanssa treffattiinkin kahvin merkeissä ja juttelu jatkui kuin vanhoilla tutuilla. Suosittelen! Tämäkin ihan jees, mutta kirjoittelijoita tulee ja menee ja haukkujia,arvostelijoita ja provoja ihan liikaa..
löysin tuolta http://personal.inet.fi/cool/keskus/huvi/msn2.html mutta kaikki on suljettu siel on ollu sellain lapsettomuus chatti harmittaa