Ajattelin ´kysyä töitä kuljetusliike Perhoselta.
Osaisko joku kertoa millainen talo on olla töissä?
Osaisko joku kertoa millainen talo on olla töissä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Paljon olen pahaa kuullut ko. firmasta. Hyvää en oikeastaan ollekaan.
Voin olla väärässäkin. Soita, kysy, tee kirjallinen sopimus ja mikä tärkeintä. Älä suostu paskaan. Eli jos haluat esim. asian mukaisen korvauksen lisineen ja työnantaja ei suostu. EI silloin kannata mennä töihin ollenkaan.
Rehellisesti itse en menisi..
ihan parhaasta päästä työpaikkana, mutta töitä siellä kuulemma saa tehdä.
Palkasta en tiedä, mutta eikös se ole jo sen verran iso talo, että TES-palkka on varmaankin käytössä.
En myöskään itse menisi kyseiseen taloon töihin.
Sen verran juttuja olen kuullut
Palkkauksesta en tiedä, mutta kuulopuheiden perusteella ei ole. Tai voi joillain pitkään talossa olleilla olla. Niin siis töitä saa varmaan tehdä, mutta ota huomioon, että työt on voitava suorittaa laillisesti.
Itse pidän sitä kriteerinä työpaikasta, että palkka on oikeanlainen ja työt tehdään laillisesti. Ei tule hommista mitään jos pitää ratsiaa pelätä koko ajan.
töihin vaan jos kerta töitä on.
Mikäli ei tuu TES palkkaa, niin laita kaikki paperille ja ota kopiot kaikista kiekoista ja muista dokumenteistä, jotka auttavat työajan määrittämisessä.
Keräät niitä esimerkiksi puolitoistavuotta ja viet paperit liittoon.
AKT:n pojat osaa laskea, paljonko sulle kuuluu TES:sta palkkaa.
Jos kuljetusliike ei maksa suosiolla, niin sitten maksaa riitelyn kautta kalliimalla
varsinainen mulkku. jos rahastus on ainoa peruste mennä töihin,ni kyl si kannattaa pysyä kotona ja vetää viinaa. se on kyl perseestä kun nää spedet sopii jonkun palkan isännän kans joka ei ole tessin mukainen,esim läpituntipalkka,ni nostavat ihan jees liksaa pari vuotta ja sit käräjiltä ylityökorvaukset. jotka on ollu jo laskettuna liksaan. eli paskat vetää ylitöistä tuplaliksat. kyllä kuskinkin pitäis pitää siitä kiinni mistä on sovittu. nää liiton miehet tuntuu olevan pahimpia ketkuja. sitä se kateus tietty teettää,kun tehään tessillä päivävuoros 80 h jolla jää vaan ruvet käteen. jos haluaa tienata,ni pitää olla pyhät ja yöt töissä. ja si muija valittaa,kun et ole kotona tai si vaan nukut. ite arvostan emäntää ja pientä poikaani sen verran,et teen päivät töitä ja illat,pyhät ja viikonloput olen kotona. palkka on mun ja isännän välinen juttu ja hyvin toimii. tessillä en samaan pääsis.
Huomaat kai itsekin, kuinka ristiriitainen ja lapsellinen vuodatuksesi oli? Ensin myönnät asian ja sitten savokarjalaisittain itse venkuilet ja itket ...että on sitä .....ja on tätä ....ja vielä muijakin.... jooo sun tapaiset saattekin ajaa kilsalla ja kaatua ratin taa metsään uneen.
se sitä oli? sunko mielestä isäntää saa kusettaa millai haluaa ja sen pitäis pyyhkiä sun persees kun kakka pääs valahtaan housuun? kyl ne on muut ku tääl itkee,mullahan on kaikki hyvin. tais kolahtaa aika pahasti nilkkaan... taiat olla työtön liiton mies joka kotona vetää kiljua ja hakkaa muijaa ja mukuloita. mihin muuten perustat väitteen et kilsaliksalaiset nukahtaa rattiin ja vetää metsään? jos rupiat tutkiin mitkä miehet ojan pohjia koluaa,ni eiköhän ne oot niit tesmiehiä. ainakin autojen perusteel ovat tes taloja.
pulla-pakua ja unelmoi jos joskus saat ajettua sen pitkään oikeuttavan kortin.
Eivät vaan muuten ehkä ota tuolla asenteella koulutukseen.
Mieti, jos vaikka alkaisit kalankasvattajaksi, ne ei nimittäin välitä kun reuhaat siinä mainitsemassasi kilju-pöhnässä altaan reunalla
Mukavaa kesää ja varo ettet tipu sitten altaaseen, kun vaihdat alaa
kirveellä. Kyllä seon niin, että TES-palkka miehen tiellä pitää.
Tyhmemmät ajaa kilsa ja kaiken maan muilla palkoilla ja kusevat omaan nilkkaan.
Kolareita kyllä sattuu kaikille, oli sitten TES-palkka tai joku muu.
Tosiasiaa on kuitenkin se että ei Tes palkan yli kukaan tienaa samalla työmäärällä.
Tietenkin jos läpituntihinalla vielä uskaltaa ja onnistuu ajamaan 16 tuntisia työpäiviä niin pääsee paremalle palkalle kuin TESSIN kahdeksalla tunnilla, mutta onko se sitten parempi palkka, niin on jo toinen juttu
tietää mun liksan...? melkein päivttäin lasken ja vertaan liksaani tessiin. mulla on joka kerta jääny vähintää euro kaks enemmän käteen mitä olis ollu tes ilman et olis viäl veroi vähennetty. teidän liiton pojujen kannattais ottaa asioista ensin selvää. teidän liksathan näkee taulukosta. ja tiedoks vaan että läpituntiliksa tahtoo olla aina enemmän kuin normi tes,et joku mättää sun laskukaavas. varmasti kaikille sattuu,mut aika harvoin kuitenkin irtoperävehkeille,tai eivät ainakaan pääse otsikoihin. ootteko oikeasti sitä mieltä et kuskin ainoa tavoite on kusettaa isäntää? meillä aina maksettu km liksa,kuskit ei juuri vaihdu,vaan ovella koko ajan pitkä jono. eikä kenenkään oo tarvinnu tapella palkka-asioista,toisin kuin tuntuu koko ajan tapahtuvan tes taloissa.
penat on itse pilanneet hommansa ,kun ajavat huonolla palkalla,jokaisella on eri sopimus isännän kanssa ja jokainen luulee että itsellä on parasl liksa,eikä tajua että ajaa samalla surkealla palkalla niin kun muutkin.
tietysti tulee liksaa enemmän jos teet 16 tuntista päivää kilsapalkalla 8 tunnin työpäivän sijaan.
Mieti nyt yhdessä jonkun kanssa, joka oikeasti osaa laskea, kumpi palkka on tuntipalkaksi muutettuna parempi.
Tottakait rehelliset palkat ovat taulukossa näkyvissä, mutta eihä kukaan halua tuoda julko jotain kilsapalkkaa mitkä ovat jossain 14-17 centtii/kilsa ja odotusajat ilmaiseksi. Mieti siitä se todellinen tuntipalkka, kun jo ajaessa häviät
on ton centti määrän repäissy? tolla viestillä kyl selvästi tuot ilmi kuinka tietämätön olet asiasta. mulla liksa tuntipalkaks muutettuna kun ajan 85 km/h on reilu 21 euroa. odotukset palkallisia ekan tunnin jälkeen. kerropa miten häviän jo ajaes? itehän häviät jo siinä vaihees kun aamul heräät. josko sinä vaan käyt sen amiksen loppuun ja ajat kikin kans jonkun aikaa pullaa kilpaa,ni katotaan sit uusiks...
jos kerran on työsopimukseen nimen laittanut niin palkkauskin on sen sopimuksen mukainen liitto ei voi jälkikäteen moiseen puuttua jos ensin on omaa tyhmyyttään nimensä sopimukseen lyöny
kun nauratti niin tuo reilu 21 €/h tienaava ja yhden tunnin jälkeen kaikki tunnit maksetaan lastauksessa ja odotuksessa ilmeisesti tuon 21 €/h liksan mukaan.
En jaksa uskoa, että kukaan maksaa työsuhteessa sellaista palkkaa autonkuljettajalle, että jää tuntipalkaksi 21 € ja risat vaikka olisi tähän laskettu ja jyvitetty päivärahatkin, mitkä eivät kyllä ole tuntipalkkaa, kun ovat veroton kulukorvaus.
Joku asia mättää tuossa jutussa.
Missään tapauksessa ei kannata mennä sinne jos on kuullut arvostelua!
Ole pois vaan sellaisesta paikasta!
Tämä teidän kuskien sopulilauma juoksee päättömästi kuulopuheiden perusteella edestakaisin.On kyllä kiva seurata pieniaivoisten arvuuttelua työpaikoista ja työnantajista.
Itse ette pysty edes omia laskujanne maksamaan(Ulosotossa suurin osa rekkakuskeista)mutta isäntä haukutaan alimpaan helvettiin aina ja jatkuvasti!
Muuttaisinkin rahtarit-yhdistyksen nimeksi Sopulit. Kuvastaa pieniaivoisten säntäilyä erinomaisesti!
On nimittäin tullut nähtyä muutaman kuskin ryhtymistä kuljetusyrittäjäksi.Ei meinannut saada naurua loppumaan ja kaikki kaatui jo alkumetreillä.On nimittäin taitolaji.....
on huonosti kuskeilla asiat, että laskut jäävät maksamatta ja menevät ulosottoon. silloinhan palkka on liian pieni. Isommat palkankorotukset seuraavaks ja niin ollen lisää liksaa. Kuljetusyittäjäthän ovat yllä olevan viestin mukaan taitureita. Taituroikaa isommat palkat. PS. Sopuli on laumana vahva
ne purku ja lastaustunnit tulee kyl normi tuntiliksan mukaan, eli vajaa 14 euroa. kukaan ei oo väittäny että liksaksi jää 21 euroa. noitten päälle kyllä maksetaan päiväraha.
nää rahtari sopulit ei pysty mitään tekeen laumana. rahtarit ry on yks suurimpia kusetuksia ja toivottavasti puntti juntti tajuaa lakkauttaa koko yhdistyksen. itse olen vain ajoneuvoyhdistelmänkuljettaja.
Ei voi sopia huonompaa palkkaa kuin mitä Tes on. Vaikka allekirjoittaa sopimuksen niin sillä sopimuksella ei ole merkitystä, koska ainoastaan Tes:ssiä paremman palkan saa sopia.
itkee netissä?
Tarinanpätkää..:
Menin vajaa pari vuotta sitten seudun pahamainesimmalle isännälle töihin. En ajellut tessillä. Koko vuoden keskiansioksi tuli 2,7 kiloa euroja parhaiden tilien kivutessa kolmeen ja puoleen tonniin. Keskimääräinen työpäivä n 10 t. Ei viikonloppuja. Siitähän joku nokkelampi laskee keskituntiansion.
Ja mitä isäntään muuten tulee, hyvä jätkä on. Paras pomo tähänastisista. Ei vain katsele paskanjauhajia ja patalaiskoja pullakuskeja, eikä ajo muutenkaan sopinut moottoritien sankareille, koska kosla on saatava hankalaankin paikkaan ja vielä sieltä pois. Ei pyyhi kuskin persettä, eikä jaksa olla kohtelias kanantaluttajille. Muutamahan noita tuossa ehti jo ensimmäisen vuoteni aikana käydä kokeilemassa ja eikun häntä koipien välissä kortistoon.
Toki on perseestä, että TES hintoja ei voi tolkun työpäiväläiselle maksaa. Syyttäkää siitä niitä isäntiä, jotka ahneuksissaan ovat kilpailleet omat ansionsa alle kaiken järjen. Tessin voi maksaa vain miehelle, joka ajelee 8 tunnin päivää, oli keikka sitten 10:n tahi 20:nmittäinen. Vaan ei ne hommat sillä tavalla suju.
Luulen kuitenkin (tai ainakin toivon), että tämänkin palstan kirjoittajista suuri osa on työttömiä nettinörttejä, jotka ennen aivojensa liimaksijuomista ovat baarissa (sen ainoan kerran sinne uskaltauduttuaan) nähneet isännän tahi kaksi, joilla on ollut varaa ostaa juomansa itse ja se on saattanut arvoisat kirjaltajantaimemme kateuden siivittämään katkeruuteen. Voi ristus, jos tämänkin langan parhaat kirjoittajat ovat oikeasti ajomiehiä...
Lyhyesti: Jos haluat hyvän palkan, tee töitä äläkä vikise ja vingu.
jos pääset. Välttämättä ei aina onnistu. Onnea
Ei todellakaan ole parhaasta päästä. Töitä ei "saa tehdä" niinkuin joku tuossa kirjoitti, vaan joutuu tekemään. Fiksuimmat ymmärtää mitä tämä tarkoittaa. Mutta eipä noita hommia taida kys. firman vaikutusalueella pahemmin tarjolla olla.