meillä vähän reilu 3kk vauva kampeaa väkisin itseään istuma-asentoon sylissä. Missä iässä sylissä saa istuttaa tai olette vauvoja sylissä istuttaneet?
En ole tohtinut istuttaa vielä, joten vauvaa on lähes mahdotonta enää pitää sylissä tietyissä asennoissa, kuten ihan perinteisessä syliasennossa.
sylissä istuttaminen
8
939
Vastaukset
- ...............
Jos lapsi itse kampeaa ylös eli osoittaa jo jonkinlaisia valmiuksia, niin voit antaa lapsen vaikka nojata selkä sinun vatsaasi vasten. Voit huoleti pitää istuvammassa asennossa sylissä kunhan vauvan paino ei jää tämän lantion varaan kokonaan. Makuulleen ei tarvitse pakottaa, kun lapsi ei kerran halua. Meillä kans todella pienestä lähtien kampesi koko ajan ylös eikä tykännyt maata paikallaan.
- poika nyt 1v2kk
Meillä jäntevä pojankoltiaisemme alkoi kaksikuisena pyrkiä istuvampaan asentoon sylissä, annoin hänen sitten köllötellä selkä tuettuna vatsaani puoli-istuvassa asennossa. Istumaan itse hän ei silti oppinut mitenkään keskimääräistä aikaisemmin (7kk).
- ympärillä
tapahtuu...noi on hyviä konsteja ja toimii, anna katsella...sitteri on kans hyvä.
- 3kuinen
ympärillä kirjoitti:
tapahtuu...noi on hyviä konsteja ja toimii, anna katsella...sitteri on kans hyvä.
oletteko pitäneet sitteriä puoli-istuvassa asennossa 3kuisilla? Voiko siitä olla jotain haittaa... Makuuasennosta ei kyllä paljon ympärille näe.
- Henni78
3kuinen kirjoitti:
oletteko pitäneet sitteriä puoli-istuvassa asennossa 3kuisilla? Voiko siitä olla jotain haittaa... Makuuasennosta ei kyllä paljon ympärille näe.
Ei meillä koskaan vauva ollut sitterissä makuuasennossa. Hieman kohotettuna oli selkänoja alusta asti, ja mitä vanhemmaksi tuli, niin nostettiin hieman lisää. Selkänojan ei tarvitse olla kovinkaan koholla...ei esimerkiksi yhtä jyrkässä kulmassa kuin auton turvakaukalossa, mutta kyllä kolmikuisen selkä normaalisti kohotetunkin asennon kestää. Pääasia, ettei kokonaan ole paino lantion varassa.
- ---
Ei minun vauva siedä lainkaan olla makuuasennossa sylissä paitsi jos syö tai on kovin väsynyt. Mieluummin on olkapäällä tai vatsallaan tai tuettuna istuma-asennossa vaikka onkin pieni. Mutta enhän minä voi makuuasentoon pakottaa...siitä tulee vain huutoa ja pahaa oloa. Edellisen lapseni kanssa oli samoin, kyllä minä häntä kainaloista tuettuna istuma-asennossa pidin myös. Tykkää myös "körötellä" sylissä ja silloin myös tuettuna istuma-asennossa. En ole ikinä ajatellutkaan että pitäisi makuuttaa sylissä vastoin tahtoa. Eikä neuvolassa minua istuma-asennossa kielletty pitämästä. Totta kai vauvaa tulee tukea kun selkä ei vielä kanna ja vauva menee kasaan, ellei häntä tue. Mutta ihan hyvin istuu kun selän tukee kainaloista ja vauva itse kannattaa niskan. Ei isommalle tytölle ainakaan tullut mitään selkäongelmia tms. Lieneekö väärin tai ei niin en minä ainakaan rupea vauvan kanssa tappelemaan ja häntä makuuasentoon pakottamaan.
- Anonyymi
Mä pidinkin stripparia sylissä.
- Anonyymi
Mikko känsälä on omituinen mies kun se pitää mieluummin vauvaa sylissä kun stripparia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2191016En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711000Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.96993Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 80813
- 20794
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760