Jaksaisiko joku kokemusta omaava kertoa pienistä koiraroduista?
Itelläni on ollut vaan suuria koiria, kultainen ja serobi paimen.
Meillä on neljä pientä lasta ja olen miettinyt taas koiran hankintaa kun en osaa ilman koiraa elää.
Jackrusseli kiinnostaisi, mutta se vaihtoehto luultavasti siirtyy tulevaisuuteen.
Mikä olisi oikeanlainen rotu meijän kokoonpanoon?
Asumme okt ja pihaa on. Pupujakin löytyy pihalta..
Haluaisin koiran, joka perusluonteeltaan ihmisystävällinen ja ei vaadi koulutukseltaan ihmeitä ja "täysvaltaista" huomiota. Siis johon ei ole mahdollista panostaa pelkästään, kun on näitä lapsia.
Mut, kiitoksia paljon jos kerroit jotain!!
Itelläni on ollut vaan suuria koiria, kultainen ja serobi paimen.
Meillä on neljä pientä lasta ja olen miettinyt taas koiran hankintaa kun en osaa ilman koiraa elää.
Jackrusseli kiinnostaisi, mutta se vaihtoehto luultavasti siirtyy tulevaisuuteen.
Mikä olisi oikeanlainen rotu meijän kokoonpanoon?
Asumme okt ja pihaa on. Pupujakin löytyy pihalta..
Haluaisin koiran, joka perusluonteeltaan ihmisystävällinen ja ei vaadi koulutukseltaan ihmeitä ja "täysvaltaista" huomiota. Siis johon ei ole mahdollista panostaa pelkästään, kun on näitä lapsia.
Mut, kiitoksia paljon jos kerroit jotain!!
Vastaukset 12
Vanhimmat
4 pientä lasta ? pikkukoira ? hmmm................ ?
miten pieniä lapset on?
osaako he käsitellä pientä eläintä? oman japanese chin kasvattajaperheessä oli pieniä lapsia mutta he myös tiesi kuinka niitä käsitellään. joten mitään ongelmaa ei ollut.
japanese chin on aika helppohoitoinen ajatellen sitä kun teillä on pieniä lapsia.
tokihan muitakin kivoja rotuja on mutta omaa rotua tulee aina pikkusen mainostettua.
suosittelen myös käymistä kasvattajan luona kun rotu alkaa hahmottua. ja siellä samalla näkee miten lapset käsittelevät koiraa.
jos googleta löydät tietoa esim japanese chineistä ja alkaa tuntua siltä että se on ehkä teidän rotu voit tulla esim käymään meillä jossa on kaksi japanese chiniä 12v ja n5kk. ja tiedän myös kasvattajan jonka luona voisi piipahtaa tutustumaan ja hänellä on vielä yksi vapaa pentu.
mielenkiinnolla jään odottamaan mitä löydät googlella ja millaisia ajatuksia niiden tutustumisten kautta tulee mieleen.
En ymmärrä miksi pieni koira ei sopisi lapsiperheeseen? Ei ne koirat nyt NIIN pieniä ole paitsi pentuina, ja äkkiä kasvavat. Yleensä jos on neljä lasta niin kaikki ei ole yksi vuotiaita ymmärtämättömiä. Neljä vuotias ymmärtää jo suht hyvin että koiran on annettava levätäkin ja että sen satuttamista pitää varoa. Ja jos joku sattuisi olemaan pienempi niin voihan sitä vähän vahtia. Siitä vaan rohkeaa pientä koiraa hankkimaan. Itse suosittelen tietenkin omaa rotuani, kääpiöpinseriä. Lapsilla ja koiralla yhtä paljon virtaa, ja lapset rakastavat sen kanssa temmeltämistä. Lapsia on kolme joista vanhin vasta seitsemän v.
Minä nyt olen myös sitä mieltä, että iso koira olisi lapsiperheeseen pientä parempi. Kun lapsi vahingossa vaikka tuuppaisee koiraa, kuten vierestä kävellen hiukan jalallaan, niin pieni koira saa helposti vaurioita.
Tosin eipä lapsi kiusata koraa saisi, mutta niitä >>vahinkoja>> sattuu kyllä helposti.
Mutta voimmehan me molemmat olla oikeassa, vain ehkä hiukan eri mielipiteisiä.
että vaikka omat lapset oppivat käsittelemään koiraa niin lapsiperheissä juoksee aina lasten kavereitakin. kyllä pikkuisen esim Chihun kanssa saa olla tarkkana. ja läpset ei aina muista varoa. ovet saattaa jäädä auki ja koira jää oven väliin taikka karkaa jne. jos minulla olisi Chihupentuja niin tuskin möisin lapsiperheisiin.
saattaisi kyllä olla poikkeuksia riippuen perheistä. minulla on aikuiset lapset ja vieläkin muistutan heitä katsomaan että missä koirat on etteivät vahingossa istu tai astu päälle.
kuullosti aika "välinpitämättömältä" tuo että "vähän vahtia". koira ei ole leikkikalu :-(
Onko sillä merkitystä onko koira iso vai pieni jos ovi jää auki ja koira karkaa??? En minäkään ehdottomasti suosittele pikkukoiraa lapsiperheeseen, mutta en myöskään sitä tuomitse kuten useimmat. Monet pienet koirat ovat jo 4 kk:n ikäisinä varsin jänteviä ja reippaita, kaikki koirathan ovat pentuina pieniä.
Eli jos haluat pienen koiran lapsiperheeseen, niin siitä vaan. Ei ehkä sitä pienintä Chihua mutta joku muu käy hyvin.
Meillä ainakin pienet lapset ja pienet koirat tulee keskenään erinomaisesti toimeen. Tuota en ymmärrä, että pientä koiraa ei saisi lasten kanssa samaan talouteen ottaa?? Säännöt vaan pitää tehdä selväksi niin lapsille kuin koirallekkin! Ei meillä täällä kuitenkaan kukaan ole mitenkään särkynyt tai rikki mennyt. Itse en ikinä edes uskaltaisi ottaa pienen lapsen seuraksi suurta koiraa. Siinä tapauksessa kun voi ne asiat mennä aivan toiste päin ja iso koira kun käy pieneen lapseen kiinni niin lopputulos ei välttämättä ole kovinkaan mielyttävä.
Ja tuohon rodun valintaan neuvoisin alkamaan tutkimaan eri seurakoira rotuja ja miettimään, että mitä ominaisuuksia koiralta haluatte, esim turkki, luonne jne..
Mä suosittelisin Cavalieriä. Ne pitävät lapsista, niin sanottuja "helppoja" koiria.
Mulla on Cava ja se rakastaa lapsia. Vaikka meillä ei pieniä olekkaan.
Cavalier koirana ihan kiva, mutta erittäin sairas rotu.
Keväällä tai kesän alussa tuli ohjelma siitä miten pitkälle jalostus on mennyt ja miten se vaikuttaa rotukoirien terveyteen, Cavalier Kingcharlesin spanieli ja Mopsi annettiin erittäin selvästi ymmärtää kuinka sairaita rodut ovat.
Niin, mutta siihen dokumenttiin ei mahtunutkaan kaikkia koirarotuja, vain tunnin verran se kesti. Jos siinä olisi ollut japanese chin esiteltävänä, niin mitähän sairasta siitäkin olisi tullut kuultavaksi...
Kaikki on lasten kasvatuksesta ja koiran koulutuksesta kiinni. Eli kun lapset opetetaan huomioimaan koira, ja koira puolestaan opetetaan olemaan lapsia alempana laumassa, jota me perheeksi yleisemmin kutsumme, niin ei ole väliä koiran, tai lasten koolla ja iällä.
Japanese chin lyhytkuonoinen, kuten ohjelmassa näytetyt kiinanpalatsikoira (pekingese) sekä mopsi, joten eiköhän sen terveysongelmatkin ole suoraan verrannollisia juurikin näiden tuossa ohjelmassa näytettyjen lyhytkuonoisten, kuten tuon mopsin ja kiinanpalatsikoiran (pekingese), hengitysvaikeuksiin.