Tarvitseeko lakimiestä perheensisäisessä adoptiossa

saskis

Kaipaan neuvoja teiltä jotka olette käyneet läpi tämän prosessin kokonaan.

Meillä on perheensisäinen adoptio jo edennyt siihen vaiheeseen, että adoptioneuvonta on takana, b-isä allerkirjoittanut paperit jossa antaa lapsensa ottolapseksi aviomiehelleni ja paperit tulleet meille lastenneuvojalta. Tällä suht pienellä paikkakunnalla tämä on kuitenkin aivan uusi juttu eikä kukaan osaa neuvoa enempää. Tarvitseeko meidän palkata asianajajaa tekemään paperit käräjäoikeuteen vai riittääkö kun täyttää nuo kaavakkeet mitä saatiin lastenvalvojalta ja toimitamme ne itse sinne? Kysyin toki neuvoa liittomme tarjoamasta ilmaisesta puhelin lakineuvonnasta ja hän oli sitä mieltä, että pitää lakimiehen laatia ne. Hintaa tulisi noin tonni hänen arvionsa mukaan. Oikeusapua voimme saada jonkin verran, mutta emme paljon. Mielummin tietysti tekisimme itse jos se vain on mahdollista kun maksaisimme satoja euroja lakimiehelle.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvita

      lakimiestä (ja kalliita palkkioita). Marssitte vaan käräjäoikeuteen papereiden kanssa. Tarvitsette saamanne kaavakkeet täytettyinä ja liitteeksi todistukset annetusta adoptioneuvonnasta, biologisen isän suostumuksen yms paperit mitä teillä on. Kertovat kyllä käräjäoikeudesta, jos haluavat vielä jotakin lisädokumentteja. Päätös tehdään kansliapäätöksenä, eikä ole siis mikään oikeudenkäyntijuttu. Notaari siis vaan käy paperit läpi, varmistaa että kaikki on ok ja pistää leiman ja nimensä alle. Viikon valitusajan jälkeen adoptio on lainvoimainen. Käräjäoikeus ottaa toimistokuluja 70-80 €, siinä kaikki.

      • kysyjätaasvaa

        Kiitos sinulle vastauksesta! Vähän epäilinkin olevan lakimiesten puhetta ja siksi tulin kysymään. Lastenvalvoja ei osannut tosiaan sanoa juuta eikä jaata kun aivan uusi juttu hänelle tälläinen adoptio. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1785
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1667
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      288
      1434
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1349
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      50
      938
    6. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      935
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      69
      914
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      881
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      858
    Aihe