Viena

Olen viehättynyt nimeen Viena. Nyt ainakin täällä Treen seudulla saman nimisiä on ristitty useampi ja pelkäänkin, että siitä tulee uusi "aino", "ada" yms. suosikkinimi. Mitä uskotte?
7295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

viena Syntymävuodet Miehiä Naisia Yhteensä
-1899 0 1
1900-19 53
1920-39 177
1940-59 180
1960-79 18
1980-99 47
2000-08 98
2009 8
Yhteensä 2 580

tässä tilastoa. ei ole kyllä lähelläkään Aadan ja Ainon suosiota, mikä on hyvä asia. Mutta eikö kuitenkin ole hyvä, että nimi on kuitenkin jollain tapaa tuttu useimmille, ei ole mikään väkisin tehty väännös. Viena on hyvä nimi.

on toki olemassa riski, että nimen suosio "räjähtää", kuten kävi esim. Jenna -nimelle 1970- ja 1980-luvun taitteessa. Varsinkin jos tulee joku Viena -niminen julkisuuteen. Mutta jos pidätte nimestä, niin siitä vaan!

Äänestä

tulee uusi suosikki. Ensinnäkään se ei ole kalenterissa ja toisekseen sen kantajia on niin vähän, ettei ole todennäköistä, että moneen vuoteen kukaan Viena ponnahtaa julkisuuteen. Superjulkkis lisäisi nimen tunnettavuutta, mutta muuten uskon, että se pysyy harvinaisena. Jos joku jymymenestys tulisikin, niin tyttönne olisi silloin jo yli 10v.

Äänestä
  • ..

    Äänestä

  • kalenterissa kirjoitti:

    ..

    kalenterissa. Mutta kun minäkään en ole sitä huomannut, tuskin muutkaan sitä joukoin huomaavat ;)

    Äänestä

että Viena on maantieteellinen nimi. Itse tiedän yhden naisen, jonka nimi on Viena-Inkeri. Hän on syntynyt sota-aikana ja hänen isänsä oli innokas Suur-Suomi-aatteen kannattaja. Ainakin vanhemmille ihmisille voi nimestä vieläkin tulla tällaisia assosiaatioita.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista. Ehkäpä tyttösestä tulee siis Viena! Meille tuo maantieteellinen juttu on yksi syy, miksi valitsemme nimen. Suku on lähtenyt Vienan Karjalasta.

    Äänestä

  • x kirjoitti:

    Kiitos vastauksista. Ehkäpä tyttösestä tulee siis Viena! Meille tuo maantieteellinen juttu on yksi syy, miksi valitsemme nimen. Suku on lähtenyt Vienan Karjalasta.

    Viena Karelia on silloin loisto nimi tytölle sukujuuria kunnioittaen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laastin kirjoitti:

Olen viehättynyt nimeen Viena. Nyt ainakin täällä Treen seudulla saman nimisiä on ristitty useampi ja pelkäänkin, että siitä tulee uusi "aino", "ada" yms. suosikkinimi. Mitä uskotte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu