Hei.
Olen raskaana kolmannella kuulla ja täysin rahaton. Eli en saa rahaa mistään, töitä ei ole ollut muutamaan kuukauteen (jos on niin muutaman päivän viikossa). Työttömyystukea en saa, ja siinäkin työkkäri kusetti. Pistivät kurssille ja sanoivat että päivärahaa sen jälkeen saan, mutta kun kurssin jälkeen vein kymmenet laput Kelalle niin tuli kielteinen päätös. Katto on pään päällä, asun poikaystäväni kanssa hänen äitinsä omakotitalon yläkerrassa, joten vuokraa ei onneksi tarvi maksaa. Poikaystävä saa kyllä työmarkkinatuen, mikä ei ole paljon kahdelle ihmiselle, plus yhdelle tulevalle.
Eli mistä voisin saada raha-avustusta vauvan tarvikkeisiin? Voiko toimeentulotukea saada jos asuu ilmaisessa kodissa, vaikka itsellä ei tuloa? Poikaystävä käyttää kyllä itseensä suuren osan rahoista, joudutaanko elämään niillä vähällä?
Ei kai siinä ole järkeä, että joudutaan vuokraamaan kämppä mihin ei rahat riitä, jotta saisimme rahallista tukea? Pelottaa ettei koko hommasta tule mitään.
Tarvimme apua!!
3
542
Vastaukset
- heti-
kun olet tämän lukenut. Pitäs olla päivystysaika...ainakin tunnin pari...tai sitten het huomenna kilautat.
Tietenkin sulle kuuluu minimi-toimeentulotuki, tottakai.
Poikaystävän tulot tietenkin vaikuttaa, mutta silti.
Harkinnanvaraistakin luultavasti saatte. Se sosiaalihuollon ihminen auttaa sua eteenpäin niitten lippujen ja lappujen kanssa.
Eli laita oma kunta sosiaalipalvelut...pitäs löytyä sillai...
T - myös......
saat myöhemmin äitiys- ja vanhempainrahaa ja vauvasta tietysti lapsilisää.
Laita kauppojen seinille ilmoituksia, että ottaisit vastaan lastentarvikkeita. Myöskin kierrätyskeskuksissa on välillä ihan hyväkuntoista vaatetta yms.
Täälläkin voit kysellä, että onko joku halukas lahjoittamaan jotakin.
Silloin tosin täytyy kertoa, että missäpäin asuu, mutta hyöty on varmaankin haittaa suurempi. - saat
äitiysavustuspakkauksena tai vaihtoehtoisesti rahana.
Kun lapsi syntyy, hän tuo leivän tullessaan lapsilisän ja äitiyspäivärahan muodossa.
Sen sijaan sinun ja miehesi pitäisi miettiä nyt oikein tosissanne, miten te aiotte elättää itsenne. Suosittelen työntekoa tai opiskelua, josta siitäkin nykymaailmassa maksetaan. Vanhempien ei pidä vaatia, että syntymätön lapsi elättäisi heidätkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1594989Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa203601Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1603401Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss382897Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1042655Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie272054Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191895Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky101745Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1541505Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo111502