Hei.
Olen raskaana kolmannella kuulla ja täysin rahaton. Eli en saa rahaa mistään, töitä ei ole ollut muutamaan kuukauteen (jos on niin muutaman päivän viikossa). Työttömyystukea en saa, ja siinäkin työkkäri kusetti. Pistivät kurssille ja sanoivat että päivärahaa sen jälkeen saan, mutta kun kurssin jälkeen vein kymmenet laput Kelalle niin tuli kielteinen päätös. Katto on pään päällä, asun poikaystäväni kanssa hänen äitinsä omakotitalon yläkerrassa, joten vuokraa ei onneksi tarvi maksaa. Poikaystävä saa kyllä työmarkkinatuen, mikä ei ole paljon kahdelle ihmiselle, plus yhdelle tulevalle.
Eli mistä voisin saada raha-avustusta vauvan tarvikkeisiin? Voiko toimeentulotukea saada jos asuu ilmaisessa kodissa, vaikka itsellä ei tuloa? Poikaystävä käyttää kyllä itseensä suuren osan rahoista, joudutaanko elämään niillä vähällä?
Ei kai siinä ole järkeä, että joudutaan vuokraamaan kämppä mihin ei rahat riitä, jotta saisimme rahallista tukea? Pelottaa ettei koko hommasta tule mitään.
Tarvimme apua!!
3
661
Vastaukset 3
- heti-
kun olet tämän lukenut. Pitäs olla päivystysaika...ainakin tunnin pari...tai sitten het huomenna kilautat.
Tietenkin sulle kuuluu minimi-toimeentulotuki, tottakai.
Poikaystävän tulot tietenkin vaikuttaa, mutta silti.
Harkinnanvaraistakin luultavasti saatte. Se sosiaalihuollon ihminen auttaa sua eteenpäin niitten lippujen ja lappujen kanssa.
Eli laita oma kunta sosiaalipalvelut...pitäs löytyä sillai...
T - myös......
saat myöhemmin äitiys- ja vanhempainrahaa ja vauvasta tietysti lapsilisää.
Laita kauppojen seinille ilmoituksia, että ottaisit vastaan lastentarvikkeita. Myöskin kierrätyskeskuksissa on välillä ihan hyväkuntoista vaatetta yms.
Täälläkin voit kysellä, että onko joku halukas lahjoittamaan jotakin.
Silloin tosin täytyy kertoa, että missäpäin asuu, mutta hyöty on varmaankin haittaa suurempi. - saat
äitiysavustuspakkauksena tai vaihtoehtoisesti rahana.
Kun lapsi syntyy, hän tuo leivän tullessaan lapsilisän ja äitiyspäivärahan muodossa.
Sen sijaan sinun ja miehesi pitäisi miettiä nyt oikein tosissanne, miten te aiotte elättää itsenne. Suosittelen työntekoa tai opiskelua, josta siitäkin nykymaailmassa maksetaan. Vanhempien ei pidä vaatia, että syntymätön lapsi elättäisi heidätkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1461425Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️991164Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551023On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75827Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞40826- 55787
- 66707
- 47685
- 43661
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä36645Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.164640Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199618Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus104555- 201544
- 106518
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59513- 35501
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18492Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91468