Hei.
Olen raskaana kolmannella kuulla ja täysin rahaton. Eli en saa rahaa mistään, töitä ei ole ollut muutamaan kuukauteen (jos on niin muutaman päivän viikossa). Työttömyystukea en saa, ja siinäkin työkkäri kusetti. Pistivät kurssille ja sanoivat että päivärahaa sen jälkeen saan, mutta kun kurssin jälkeen vein kymmenet laput Kelalle niin tuli kielteinen päätös. Katto on pään päällä, asun poikaystäväni kanssa hänen äitinsä omakotitalon yläkerrassa, joten vuokraa ei onneksi tarvi maksaa. Poikaystävä saa kyllä työmarkkinatuen, mikä ei ole paljon kahdelle ihmiselle, plus yhdelle tulevalle.
Eli mistä voisin saada raha-avustusta vauvan tarvikkeisiin? Voiko toimeentulotukea saada jos asuu ilmaisessa kodissa, vaikka itsellä ei tuloa? Poikaystävä käyttää kyllä itseensä suuren osan rahoista, joudutaanko elämään niillä vähällä?
Ei kai siinä ole järkeä, että joudutaan vuokraamaan kämppä mihin ei rahat riitä, jotta saisimme rahallista tukea? Pelottaa ettei koko hommasta tule mitään.
Tarvimme apua!!
3
661
Vastaukset
- heti-
kun olet tämän lukenut. Pitäs olla päivystysaika...ainakin tunnin pari...tai sitten het huomenna kilautat.
Tietenkin sulle kuuluu minimi-toimeentulotuki, tottakai.
Poikaystävän tulot tietenkin vaikuttaa, mutta silti.
Harkinnanvaraistakin luultavasti saatte. Se sosiaalihuollon ihminen auttaa sua eteenpäin niitten lippujen ja lappujen kanssa.
Eli laita oma kunta sosiaalipalvelut...pitäs löytyä sillai...
T - myös......
saat myöhemmin äitiys- ja vanhempainrahaa ja vauvasta tietysti lapsilisää.
Laita kauppojen seinille ilmoituksia, että ottaisit vastaan lastentarvikkeita. Myöskin kierrätyskeskuksissa on välillä ihan hyväkuntoista vaatetta yms.
Täälläkin voit kysellä, että onko joku halukas lahjoittamaan jotakin.
Silloin tosin täytyy kertoa, että missäpäin asuu, mutta hyöty on varmaankin haittaa suurempi. - saat
äitiysavustuspakkauksena tai vaihtoehtoisesti rahana.
Kun lapsi syntyy, hän tuo leivän tullessaan lapsilisän ja äitiyspäivärahan muodossa.
Sen sijaan sinun ja miehesi pitäisi miettiä nyt oikein tosissanne, miten te aiotte elättää itsenne. Suosittelen työntekoa tai opiskelua, josta siitäkin nykymaailmassa maksetaan. Vanhempien ei pidä vaatia, että syntymätön lapsi elättäisi heidätkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892671- 1981021
- 62855
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti146801- 59692
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18581- 41571
- 51555
- 55505
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504