Hei.
Olen raskaana kolmannella kuulla ja täysin rahaton. Eli en saa rahaa mistään, töitä ei ole ollut muutamaan kuukauteen (jos on niin muutaman päivän viikossa). Työttömyystukea en saa, ja siinäkin työkkäri kusetti. Pistivät kurssille ja sanoivat että päivärahaa sen jälkeen saan, mutta kun kurssin jälkeen vein kymmenet laput Kelalle niin tuli kielteinen päätös. Katto on pään päällä, asun poikaystäväni kanssa hänen äitinsä omakotitalon yläkerrassa, joten vuokraa ei onneksi tarvi maksaa. Poikaystävä saa kyllä työmarkkinatuen, mikä ei ole paljon kahdelle ihmiselle, plus yhdelle tulevalle.
Eli mistä voisin saada raha-avustusta vauvan tarvikkeisiin? Voiko toimeentulotukea saada jos asuu ilmaisessa kodissa, vaikka itsellä ei tuloa? Poikaystävä käyttää kyllä itseensä suuren osan rahoista, joudutaanko elämään niillä vähällä?
Ei kai siinä ole järkeä, että joudutaan vuokraamaan kämppä mihin ei rahat riitä, jotta saisimme rahallista tukea? Pelottaa ettei koko hommasta tule mitään.
Tarvimme apua!!
3
490
Vastaukset
- heti-
kun olet tämän lukenut. Pitäs olla päivystysaika...ainakin tunnin pari...tai sitten het huomenna kilautat.
Tietenkin sulle kuuluu minimi-toimeentulotuki, tottakai.
Poikaystävän tulot tietenkin vaikuttaa, mutta silti.
Harkinnanvaraistakin luultavasti saatte. Se sosiaalihuollon ihminen auttaa sua eteenpäin niitten lippujen ja lappujen kanssa.
Eli laita oma kunta sosiaalipalvelut...pitäs löytyä sillai...
T - myös......
saat myöhemmin äitiys- ja vanhempainrahaa ja vauvasta tietysti lapsilisää.
Laita kauppojen seinille ilmoituksia, että ottaisit vastaan lastentarvikkeita. Myöskin kierrätyskeskuksissa on välillä ihan hyväkuntoista vaatetta yms.
Täälläkin voit kysellä, että onko joku halukas lahjoittamaan jotakin.
Silloin tosin täytyy kertoa, että missäpäin asuu, mutta hyöty on varmaankin haittaa suurempi. - saat
äitiysavustuspakkauksena tai vaihtoehtoisesti rahana.
Kun lapsi syntyy, hän tuo leivän tullessaan lapsilisän ja äitiyspäivärahan muodossa.
Sen sijaan sinun ja miehesi pitäisi miettiä nyt oikein tosissanne, miten te aiotte elättää itsenne. Suosittelen työntekoa tai opiskelua, josta siitäkin nykymaailmassa maksetaan. Vanhempien ei pidä vaatia, että syntymätön lapsi elättäisi heidätkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän632892Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1282572Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli22219Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on111794Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi171594Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3541493En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa601439On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711164- 221161
- 861144