Hei.
Olen raskaana kolmannella kuulla ja täysin rahaton. Eli en saa rahaa mistään, töitä ei ole ollut muutamaan kuukauteen (jos on niin muutaman päivän viikossa). Työttömyystukea en saa, ja siinäkin työkkäri kusetti. Pistivät kurssille ja sanoivat että päivärahaa sen jälkeen saan, mutta kun kurssin jälkeen vein kymmenet laput Kelalle niin tuli kielteinen päätös. Katto on pään päällä, asun poikaystäväni kanssa hänen äitinsä omakotitalon yläkerrassa, joten vuokraa ei onneksi tarvi maksaa. Poikaystävä saa kyllä työmarkkinatuen, mikä ei ole paljon kahdelle ihmiselle, plus yhdelle tulevalle.
Eli mistä voisin saada raha-avustusta vauvan tarvikkeisiin? Voiko toimeentulotukea saada jos asuu ilmaisessa kodissa, vaikka itsellä ei tuloa? Poikaystävä käyttää kyllä itseensä suuren osan rahoista, joudutaanko elämään niillä vähällä?
Ei kai siinä ole järkeä, että joudutaan vuokraamaan kämppä mihin ei rahat riitä, jotta saisimme rahallista tukea? Pelottaa ettei koko hommasta tule mitään.
Tarvimme apua!!
3
549
Vastaukset
- heti-
kun olet tämän lukenut. Pitäs olla päivystysaika...ainakin tunnin pari...tai sitten het huomenna kilautat.
Tietenkin sulle kuuluu minimi-toimeentulotuki, tottakai.
Poikaystävän tulot tietenkin vaikuttaa, mutta silti.
Harkinnanvaraistakin luultavasti saatte. Se sosiaalihuollon ihminen auttaa sua eteenpäin niitten lippujen ja lappujen kanssa.
Eli laita oma kunta sosiaalipalvelut...pitäs löytyä sillai...
T - myös......
saat myöhemmin äitiys- ja vanhempainrahaa ja vauvasta tietysti lapsilisää.
Laita kauppojen seinille ilmoituksia, että ottaisit vastaan lastentarvikkeita. Myöskin kierrätyskeskuksissa on välillä ihan hyväkuntoista vaatetta yms.
Täälläkin voit kysellä, että onko joku halukas lahjoittamaan jotakin.
Silloin tosin täytyy kertoa, että missäpäin asuu, mutta hyöty on varmaankin haittaa suurempi. - saat
äitiysavustuspakkauksena tai vaihtoehtoisesti rahana.
Kun lapsi syntyy, hän tuo leivän tullessaan lapsilisän ja äitiyspäivärahan muodossa.
Sen sijaan sinun ja miehesi pitäisi miettiä nyt oikein tosissanne, miten te aiotte elättää itsenne. Suosittelen työntekoa tai opiskelua, josta siitäkin nykymaailmassa maksetaan. Vanhempien ei pidä vaatia, että syntymätön lapsi elättäisi heidätkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh402344Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat371928Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli60170541000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.501574Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit501571- 1111503
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691475- 911413
Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai1311282Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411254