mikä siinä on

että ei suositella laittamaan vahvistimen maadoitusta akun - napaan? Kun itse olen laittamassa pakettiautoon vahvistinta ja siinä on akku kuskin penkin alla niin siittä olisi niin helppo vetää maadoitus vahvistimelle, voinko laittaa vai onko siittä jotain haittaa?
1100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

maakaapeli kytketään YLEENSÄ runkoon jotta johdotus jää mahdollisimman lyhyeksi, tai kääntäen, ei tule tarpeettomasti pitkää johtovetoa koska auton runko/kori toimii maadoittimena.
Mutta yhtä huolellinen liitos siihen akkuunkin on tehtävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


34g3 kirjoitti:

että ei suositella laittamaan vahvistimen maadoitusta akun - napaan? Kun itse olen laittamassa pakettiautoon vahvistinta ja siinä on akku kuskin penkin alla niin siittä olisi niin helppo vetää maadoitus vahvistimelle, voinko laittaa vai onko siittä jotain haittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu