teko kahden koneen välille,toisessa koneessa xp pro,ADSL- ulko.modem, sitten 5-porttinen hubi, Win Me läppärissä,rj45 kaapelit,tällähetkellä kumpikin kone netissä,(läppärillä kirjoitan),miten toimia verkon teossa...kiitti
kotiverkon....
hubi
21045
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
hetkinen... ulkoinen adsl, ja hubi... miten ne nyt on kytketty? molemmat koneet verkossa... tarkoitatko siis fyysisellä tasolla vai softapuolella verkon tekoa?
en mä tiedä softaa tai fyysistä, mutta kummallakin koneella olen nettiyhteydessä, mutta jos haluaisin että esim. läppärillä tulostaisin jotain, niin kait ne koneet pitää olla joteskin yhteydessä, kummastakin koneesta menee rj45 hubiin, ja Modeemista hubiin, mutta haluaisin tarkastella myös koneiden kesken tiedostoja, enkä siirrellä messen välityksellä tavaraa koneesta toiseen.