NHL 2004 maalinteko

fool

Moikka!
Sain tossa juuri NHL 2004 ja olen sitä nyt hieman pelaillut. Mutta tuo maalinteko tuntuu olevan kamalan vaikeaa..
Vaikka pelaisi ihan vasta-alkajalla niin ei se kiekko meinaa sinne maaliin mennä.
Ja vaikeammallakin tasolla pystyn laukomaan n. tuplasti enemmän kuin tekoäly, mutta silti teen enintään yhden maalin ja kone 3-5! Laukauksia 5 miuutin erillä ottelussa 30-40!
Oisko jotain hyviä vinkkejä??
Maalintekoon ja puolustus pelaamiseen kaipaisin neuvoja.

On muuten hieno peli ja muutenkin paljon aidomman ja vaikeamman olonen ku nuo vanhat versiot. (Kunhan vaan sais maalejakin)

9

1576

Äänestä

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorgeni

      kun itseni mielestä kys. pelissä kuten koko sarjan peleissä maalinteko on aina ollut turhankin helppoa .. tosin kehottaisin säätelemään optionssista itselleen sopivat jutut .. (karvauksen teho jne ...) tosin voithan sinä lisätä sitä pelaajien tehoa itsellesi ja myös vaikka maalivahdin mutta itselläni ole koskaan maalinteossa ongelmia ollut päin vastoin .. peli alkaa välillä epärealistiselta tuntua kun 5 min erillä laukaukset 20-30 ja peli 7-4 tai sinne suuntaan onhan se peli hyvä mutta kyllä siihen aina jotai parannuksia toivoisi .. mikään ei ole täydellistä ja jos olisi niin eihä nuita saatanoita joka vuosi uusia väännettäisi

      • Nhl-guru

        Aluksi se on vaikeeta niinkuin joka änärissä mutta nyt 5min erillä vaikeimmalla vaikeusasteella aina vähintään 6 maalia, kymppi menee rikki todella usein. Yksi syy siihen on ylitarkat pelaajat jotka laukoo aina päin maalia vaikka laittaa optionssista laukaisutarkkuuden minimiin.

        Helpoiten maali tulee kun et syötä lainkaan vaan hakeudut maalin eteen ja viet rystylle ja laukaiset rystyvedon. Jonkun aikaa treenattuasi tämä menee lähes poikkeuksetta joka kerta sisään. Tietokone kyllä välillä puolustaa ihan hyvin sitä maalinedustaa.

        Puolustuksessa ei paljoa taklata tarvitse, mailahäirintä on tehokkain tapa tuhota vastustajan maalinteko yritykset. Koukkua ja sitä huitomisnappia vaan näpyttelet niin hyvin lähtee kiekko. Tietokone kyllä tekee usein sen idioottimaisen maalin että luistelee vaan b-pisteelle ja vetää etualapesään joten maalin eteen syöksyminenkin on todella tehokasta. Sitten vielä todella usein tietokone tekee myös maalin niin että se luistelee ihan hyökkäyspään päätypleksiin asti ja syöttää sieltä maalin eteen ja vetää suoraan syötöstä. (Tehokas tapa ja kannattaa itsekin käyttää) Tämä kannattaa estää niin että antaa kiekollisen pelaajan rauhassa luistella päätyyn ja meneekin suoraan sitä maalinedus heppua hakkaamaan tai sitomaan.

        Siinä alkuun. NHL 2004 on melkein onnistunut peli sillä siinä menee usein vaikeimmallakin vaikeusasteella myös siniviivalta vetoja sisälle jne jne paskavetoja joten kannattaa aina yrittää :)


    • Pelimies

      NHL 2004 on muuten todella hyvä peli mutta aivan liian helppo.

      • paljon pelannut

        niin maaleja saa helposti läpi ajusta maalin edessä sivuttais liike 90% kaikki menee maaliin. toinen vaihtoehto b pisteen kaarella pyöräytät ukolla ympyrän esim.oikealla b pisteen kaarella oikealle kaaren kohdalla veto vasempaan alas tai ylös ja verkko heiluu kun kulma jää aina auki.jokaisessa näissä ea peleissä on jonkunlainen pieni "bugi" mistä saa helppoja maaleja.Lämärit menee kans aika helposti.Nykyään meillä kavereiden kans mätetään maaleja noin 15 keskimäärin yhteensä, vaikka on vaikein taso tarkkuus nollilla


      • I'm stupid
        paljon pelannut kirjoitti:

        niin maaleja saa helposti läpi ajusta maalin edessä sivuttais liike 90% kaikki menee maaliin. toinen vaihtoehto b pisteen kaarella pyöräytät ukolla ympyrän esim.oikealla b pisteen kaarella oikealle kaaren kohdalla veto vasempaan alas tai ylös ja verkko heiluu kun kulma jää aina auki.jokaisessa näissä ea peleissä on jonkunlainen pieni "bugi" mistä saa helppoja maaleja.Lämärit menee kans aika helposti.Nykyään meillä kavereiden kans mätetään maaleja noin 15 keskimäärin yhteensä, vaikka on vaikein taso tarkkuus nollilla

        Kerro vielä tyhmälle, mitä tuolla tarkoitit. Eli siis kun pääset läpiajoon, ja olet oikean B-pisteen kaarella (lähellä vai kaukana maalista?), pyöräytys (siis se kikkapyörähdys?) oikealle ja kuti vasemmalle. Ja päinvastoin.

        Näinkö???

        Ja vielä siitä sivuttaisliikkeestä: Ukolla vai mailalla? Ja kuinka lähellä maalia? Riittääkö liike vain yhteen suuntaan?


    • Fedorov

      Maalin saat helposti tehtyä, kun olet pelajalla maalin edssä ja painat sitä harhautus -nappia ja lauot. Pitäs toimii ainakin useimmin, kun ilman harhautusta. Kannattaa yrittää maaleja enemmän huipputason pelaajilla. Suoraan syötöstä pitäs verkot soida. Vielä sellanen syöttö, että maalivahti joutuu sivuttaisliikkeeseen.

      Pitäs nämä vinkit kyllä riittää..

    • nhl

      minusta nhl 2004:ssä on vaikeaa tehdä maaleja,
      varsinkin dynasty modessa.
      saan 5. minuutissa keskivaikealla enintään 4 maalia ja kone tekee puolet enemmäm kuteja.
      olen säätänyt asetukset sillä lailla että on haastetta voittaa peli.. ja vaikeaa se on. :)

    • NHL 12 ja 2004 fani

      mäki pelasin 2004 vielä vuonna 2009 ja oli hyvä. Vasta-alkajalla meni joka laukaus jo OMASTA päästä pömpeliin. Maalivahtkin teki otteluissa sairaasti hattutemppuja.

      • ettekö te osaa?

        Sää vaan lauot siniviivalta niin kaikki menee pussiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      65
      630
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe