35§ mukaan avioehdossa määritellyn omaisuuden sijaan tullut omaisuus on avio-oikeuden ulkopuolella myös ilman lisämaintaa avioehdossa määritellyn omaisuuden tuotosta.
Avioehdon sisältönä on ollut asunto joka on myyty ja rahat on sijoitettu yhdessä avioliiton aikana ostettuun asuntoon. Muuta mainintaa avioehtosopimuksessa ei ole.
Eron sattuessa ymmärtääkseni lainkohtaa "omaisuuden sijaan" sovelletaan jokatapauksessa eli
mikä merkitys lisämaininnalla omaisuuden tuotosta on käytännössä tällaisesessa tapauksessa?
Sijaan tulevan omaisuuden ja omaisuuden tuoton ero
2
3183
Vastaukset
- nix nax
"Sijaan tulleella omaisuudella" ei ole mitään tekemistä "tuoton" kanssa. Tuotto siis ei ole sijaan tullutta omaisuutta.
Jos omaisuus on vaihtunut toiseen, avio-oikeutta koskeva määräys kohdistuu myös tähän alkuperäisen sijaan tulleeseen omaisuuteen.
Jos avio-oikeutta sopimuksen mukaan ei ole Asunto Oy A:n osakkeisiin, avio-oikeutta ei ole em. osakkeiden myyntikauppahinnalla ostettuihin Asunto Oy B:n osakkeisiin. Jos B:n osakkeiden hankintaan tarvittiin lisärahoitusta avio-oikeuden alaisilla varoilla, avio-oikeudesta vapaata on se murto-osuus B:n osakkeista, mikä vastaa A:n kauppahinnalla rahoitettua osuutta B:n hankintahinnasta.
Esimerkki:
- A:n osakkeiden arvo sopimushetkellä 100.000
- A:n osakkeista 10 vuotta myöhemmin saatu kauppahinta 200.000
- B:n osakkeiden hankintahinta 300.000, rahoitus 200.000 avio-oikeuden alainen 100.000
- B:n osakkeiden arvo avioeron ajankohtana 390.000
- B:n osakkeista avio-oikeudesta vapaa osa 260.000, avio-oikeuden alainen osa 130.000 - QVv
Miten käytännössä osoitetaan mikä on "sijaan tullutta omaisuutta"? Esim. saatu rahana perintö, joka testamentin jättäjän määräyksestä jää avio-oikeudesta vapaaksi, rahat sijoitetaan pitkän ajan kuluessa osakkeisiin, jotka myöhemmin myydään, ja saadut rahat käytetään (yhdessä muiden säästöjen kanssa) asunnon hankintaan. Miten käytännössä määritetään mikä summa avioerotilanteessa ositusta toimitettaessa on avio-oikeudesta vapaata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12010316
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411402Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta251010Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311001Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977