onko nat-modeemista

Kuuklailin jo aiheesta ja hankaluuksia voi tulla nettipelien kanssa.
9121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

modeemin siltaaminen auttaa siihen.

Äänestä
  • Tietoturvan kannalta, verrattuna tavalliseen modeemiin.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Tietoturvan kannalta, verrattuna tavalliseen modeemiin.

    On hyötyä.

    Ja porttiforwardointi auttaa niihin nettipeleihin kun NAT on päällä.

    Äänestä

  • Jepjepjep kirjoitti:

    On hyötyä.

    Ja porttiforwardointi auttaa niihin nettipeleihin kun NAT on päällä.

    Piti ihan kuukkeloida tuo porttiforwardointi.
    No kokeilenpa ihan piruuttani.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Tietoturvan kannalta, verrattuna tavalliseen modeemiin.

    tilanne on vähän sama kuin jos joku kuputtaa ulkooveasi (NAT) tai koputtelee jo sisä ovea (siltaava).

    Eli silloin DHCP:stä tuleva osoite on modeemin osoite eikä koneesi osoite joka taas on sisäverkossa.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Tietoturvan kannalta, verrattuna tavalliseen modeemiin.

    Tietoturvan kannalta on toki hyötyä, koneesi ei ole suoraan verkossa näkyvissä. Peleihinkin auttaa porttiohjaus jolle löytyy ohjeita manuaalista tai vaikkapa kuukkelilla.

    Äänestä

NAT reitittimessä säästää resursseja tietokoneella, kun kaikki sonta mitä internetistä tulvii ei pääse koneelle perattavaksi asti. Tietoturva paranee myös huomattavasti, mikäli käyttöjärjestelmän oma suojaus on huonolla tolalla.

Verkkopeleihin liitytään availemalla palvelujen portteja, mikäli tarpeen. Vaatii sekä reitittimen että ao. pelin ohjeiden lukemisen, joten haastava homma. Siltaaminen on helpoin ja nopein tapa menettää koneen se vähäinenkin suojaus.

Äänestä
  • "Siltaaminen on helpoin ja nopein tapa menettää koneen se vähäinenkin suojaus."

    Koska en tajua tuota niin perehdyn tarkemmin ettei mene vituiks koko homma.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    "Siltaaminen on helpoin ja nopein tapa menettää koneen se vähäinenkin suojaus."

    Koska en tajua tuota niin perehdyn tarkemmin ettei mene vituiks koko homma.

    Silta on periaatteessa suora rööri netistä koneelle. Silta siis ohjaa yli tarkoitetun liikenteen läpi. Modeemi yksinkertaisimmillaan on siltaava, mutta lähes jokaisessa on myös reititin asennettuna.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Silta_(tietoliikenne)

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Reititin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyötyä? kirjoitti:

Kuuklailin jo aiheesta ja hankaluuksia voi tulla nettipelien kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu