Voiko tietokantaa käyttää ilman serveriä?

----------

Voiko mitään sql- tietokantaa käyttää windows/ visual studio ympäristössä ilman serveriohjelmistoa? Sql- pohjainen tietokanta tulisi olemaan lokaali.
Olen tekemässä eräästä koodaamastani ohjelmasta demoa, eikä olisi kovin mielekästä pakottaa demon lataajaa asentamaan sql- serveriä omalle koneelle vain demon vuoksi.

6

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi.

      >...ilman serveriohjelmistoa?

      Kysymys on hieman harhaanjohtava koska ei ole olemassa Windowsia joka ei ole tavallaan "serveri". Esim. RPC pyörii aina tai sitten ei pyöri Windowskaan.

      MSSQL-Serverillä on ihmeellisiä ympäristövaatimuksia mutta tuo toimii varmasti.

      http://www.devside.net/guides/windows/mysql

      • ----------

        tietokanta- engine suoraan oman ohjelman hakemistoon ja konffaus tapahtuisi ohjelmassa kiintein parametrein, niin sit olis hyvä. Katselin kyllä että joku embedded mysql olis mutta on vielä opetteluvaiheessa tää tietokantojen kanssa pelaaminen. Sql- pohjaisuus kuitenkin takaa sen, että tietokantaa ja severiä voi vaihtaa nopeasti toiseen.


    • q

      On ehkä kaipaamasi.

      • ----------

        Näköjään näitä löytyy "embedded database" haulla. Eli aika paljonkin on sellaisia joissa databasen sielu on esim vain joku ohjelman hakemistopolussa sijaitseva dll- kirjasto.


    • fsdfffsdfsdfsf
      • keksa1

        ihan pelkkiä tiedostoja ja luulis että mikkisoft tukee omai härpääkeitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 93
      1494
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1344
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1267
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1168
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1145
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      945
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      807
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      751
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe