uuteen aamuun.
minkälainen ilma siellä teillä on
täälläpäin kaunis aurinkoinen päivän alku.
oven leväytin terassille auki ,saa kuunnella samalla
lintujen ääniä.täytyy laittaa kahvi porisemaan ja
jotain aamupalaa ottaa.
suihkussa pistäydyin jo herättyä.
lähden sit päivänmittaan harrastusteni pariin.
siellä tapaa muitakin ja saa jutustella.
illalla lähden taas muihin menoihin.
tänään onkin menopäivä.
mitäs te ajattelitte tänään touhuta?
hyvää päivän jatkoa kaikille nautitaan kesästä ja läheisistä ja ystävistä:))
minkälainen ilma siellä teillä on
täälläpäin kaunis aurinkoinen päivän alku.
oven leväytin terassille auki ,saa kuunnella samalla
lintujen ääniä.täytyy laittaa kahvi porisemaan ja
jotain aamupalaa ottaa.
suihkussa pistäydyin jo herättyä.
lähden sit päivänmittaan harrastusteni pariin.
siellä tapaa muitakin ja saa jutustella.
illalla lähden taas muihin menoihin.
tänään onkin menopäivä.
mitäs te ajattelitte tänään touhuta?
hyvää päivän jatkoa kaikille nautitaan kesästä ja läheisistä ja ystävistä:))
Vastaukset 4
Vanhimmat
komea päivän alku täälläkin, illalla oli kova ukkoskuuro, vettä tuli vähän aikaa kuin saavista kaataen. Ja mitäkö on puuhattu, paljon on jo saatu aikaan. Säilöin jo ensimmäiset kurkut, ei niitä ollut kuin vajaa sangollinen, mutta säilöin pois, etteivät tule liian suuriksi. Sitten kävin mansikkamaan lävitse, ja säilöin myös mansikat pakasteeseen. Keitin myös suuren kattilallisen hernekeittoa. Pakastan senkin kiireajan ruuaksi, pienempiin eriin. Innostuin siitä, kun illalla oli tuolla meidän kaupassa kerrankin hyvän näköisiä lihapaloja.
lähetti viestin kesken kirjoituksen, joten jatkan-------että yleensä kesällä kaupan tiskit on täynnä punaisessa mönjässä olevia lihanpaloja. Ja niihin en ole oikein tykästynyt. Käytän kyllä mausteita reilustikkin, mutta liha pitää olla lihaa.Niistä laatikoista ei edes näe mitä niissä on. Niin ja sitten tein vielä sangollisen kunnon kotikaljaa tuohon muhimaan, kun meillä ei kukaan niistä mäyräkoirista välitä. Ja tästä päivä jatkuu, että otan olohuoneesta matot, ja vien likoon. huomenna pesurilla pesen ne. Sitten on kaikki tämän huushollin matot puhtaana aitan hyllyllä. Terkkuja vaan kaikille! Ja mukavaa aurinkoista kesäpäivää!
kuten joka aamu.
Espressoa mukillinen,lehdenlukua ja sitten kävin mansikoita 5kg laatikon ostamassa. Vierähti aikaa niiden kanssa, osan söin, ja osa pakkaseen.
Kakun tein, kuopukseni tulee käymään.
IS ristikot täytin, ja nyt köllöttämässä hieman, ja samalla kurkkasin tänne.
Hieno päivä hesassakin, aamulla tosin oli meriusvaa. Laivat sumutorviaan huudattivat, onneksi hereillä olin jo silloin.
Parvekelasitus auki, mutta ei paljon tuule. Iso päivävarjo auki, ja sälekaihtimet kiinni.
Terassilla jonkin verran lomalaisia, ei näy meidän ikäisiä.
Veneitä liikkuu paljon, ja uimarannalla porukkaa.
Linnut sirkuttavat, lokit rääkyvät, ja nyt otan päikkärit.
Aamupäivällä yli 30 kilsan pyörälenkki, sitten pientä pyörimistä, hautausmaalla läheisten hautojen tarkistus ja kastelu. Omia vaaleanpunaisia ruusuja vein, Mustialaako lienevät?
Sittenpä tehtiin vanhan ajan heinätöitä reipas tunti. Nyt on kauniit heinäseipäät kuivumista odottelemassa naapurin hevosia varten. Kivaa hommaa kun heinät oli ehtineet eilisestä vähän kuivahtaa. Voi sanoa, että helppoa kuin heinänteko - se muuten EI ole helppoa jos ei tekniikkaa osaa. Paarmat pahukset härräsivät, helle kun oli, onneksi ne saa suht helposti hengiltä. Tietysti piti välillä pulahtaa järveen, vesikin on jo yli 20-asteista.
Keräsin mukillisen ahomansikoita tästä tontilta. Iltapalaksi jo ne pisteltiin leipäjuuston kera, hiukan tillattiin ja sokeria päälle. Aaaah! Nyt pitää nukkumaan, että jaksaa huomenna töihin... Hyviä öitä kaikille!