Almeran kestävyys?

Mitä tiedossa?

Almerallani on ajettu 220 000km. Malli on -98 1,6 litran koneella. Olen ihmetellyt vikojen puuttumista. Itse olen ajanut tällä 1300 000 km eikä tosiaankaan akun vaihdon, renkaiden vaihdon ja määräaikaishuoltojen lisäksi ole ilmennyt mitään vikoja. Ei mitään. Minkälaisia vikoja ja remontteja on tiedossa, jos ajaa vaikka 350 000 asti? Auto on säännöllisesti huollettu ja ruostesuojattu. Pellit ja pohja ovat tiptop kunnossa. Kannattaako jatkaa ajoa vai vaihtaa uudempaan? Itse en autoa huolla enkä korjaile.

6

958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 130 000km olen ajanut

      Että silleen

    • Uittu-Antero

      Kannattanee vaihtaa päikseen johonkin toiseen, ihan sama mihin, kunhan pääset tuosta eroon jos se kerran toimii.

      • oli kysymys

        Kysymyshän liittyi siihen, miten Almera jatkossa kestää. Leviääkö kärry seuraavan 100 000 km aikana totaalisesti vai mitä. Toistaiseksi on hämmästyttävän kestävä ollut. Onko kärry ohjelmoitu kestämään esim. 300 000 km, sen jälkeen kaikki leviää vai kuinka käy. Kauanko nämä yleensä kestävät jos hyvin huoltaa?


    • japsi..

      nissanit,itel -99 1.4 165 000aj ihmetelly kun ei mitään vikoja merkkiliik hk vuosihuollot tehty suojattu auto uudesta asti tavallista rauhallista ajoa pääasiassa yksin,muakin kiinnostaa tuleeko mun autoon mitään vikoja koskaan vai onko ne vuosihuollot jo ennaltaehkäsyä,ite kun vaan ajelen ja ostan bensaa.Konekin tuntuu uuden karheelta käy kuin uutena äänet hiljaiset ei kolinoita kilkatuksia.

      • meni usko

        Minulta meni usko. 1999 diesel ja 220 000km kohdalla lukituspetti moottorin alaosassa ja koko alaos pa**kana. Siihen asti oli melko huoletonta ajoa.


    • 300000-500000

      Vaihda vaihteiston öljyt, sitten sekin kestää. Tulee todennäköisesti jotain pienempää , esim. laturi, startti ja sen hintaluokan juttua, mutta niiden takia ei kannata autoa vaihtaa. Älä pelkää, AJA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      109
      4282
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      149
      3673
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      88
      3435
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1730
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1558
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1201
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe