Tietäisikö kukaan miten olisi järkevin keino mennä täältä Suomesta junalla Pariisiin? Tai mitään hyvää nettisivua missä olisi junareittiohjeita näin Euroopasta? Yritin kyllä etsiä mutta en jotenkin onnistunut siinä :D
Junalla Pariisiin
9
7367
Vastaukset
- esim. Saksaan
Viidellä eurolla voit lentää Saksaan (mm. Bremeniin Ryanairilla) ja sieltä vasta junalla eteenpäin. Näin on minusta järkevintä tehdä, muutoin junamatka on ehkä liian pitkä. Sitten esim. junalla Bremenista Kölniin (29 euroa ajoissa ostettuna www.bahn.de sivuston kautta) ja seuraavana päivänä Kölnistä Pariisiin (alk. 25 euroa).
Palata voit myös Frankfurt Hahnin kautta (TGV-luotijunalla Luxemburgiin alk. 20 euroa www.tgv-europe.com sivuston kautta) ja sieltä bussilla suoraan lentoterminaaliin (http://www.flibco.com/ ).- ettänäin...
ollaan puhuttu juuri tuosta miehen kanssa eikä se kuulemma käy. Minulle olisi ihan ok lentää osa matkasta mutta matkakumppani tahtoo mennä koko matkan junalla.. tahtoo puhtaan omatunnon matkustamisesta..
- vinkki kumminkin
lautalla Tukholmaan, Tukholmasta juna Kööpenhaminaan, Kööpenhaminasta Pariisiin.
Taikka soita Finnlines varustamoon ja kysy heiltä jos heillä myytäisiin lautalla Helsinki-Travemünde ja Travemünde-Pariisi junalla.
www.makupalat.fi löytyy osio juna-aikatauluja ulkomailla. - Jiitee
Juuri perheen kanssa oltiin reilaamassa, matkaa sisältyi mm. tuo osuus. Menimme ensin aamujunalla Tukholmasta Kööpenhaminaan, lähti 8:21 ja oli perillä joskus yhden jälkeen päivällä. Sieltä menimme Yöjunalla Amsterdamiin josta pääsee Thalyksella Pariisiin.
Katsoppa aikataulut osoitteesta www.db.de. - laiva-juna
www.db.de sivuilta löytyvät tiedot kattavimmin. Sieltä voit ostaa myös liput.
Ei silti, eiköhän VRn sivuiltakin jotain löydy.
Muuten vaihtoehdot ovat: laivalla ensin Tukholmaan, tai Tallinnaan ja sieltä bussilla (Eurolines) aluksi vaikka Berliiniin. Eipä silti bussilla pääsee kyllä suoraan Tukholmastakin Pariisiin.- vieläpitäisikeksiätämäkin
Kannattaa mennä junalla suoraan tukholmasta amsterdamiin. Olen löytänyt lippuja 110€ yhteen suuntaan makuupaikalla, mikä on hyvä olla, sillä matka on aika pitkä. Sieltä pääsee pariisiin 25€.
Toinen mahdollisuus on tukholma-kööpenhamina 60€, ja 30€ sieltä amsterdamiin, josta taas pariisiin 25€.
Näitä hintoja varten pitää varata hyvissä ajoin etukäteen.
Näiltä sivuilta kannattaa yrittää:
http://www.raileurope.co.uk/
http://www.nshispeed.nl/en/france/paris-by-train - enhaluasanoamitään
vieläpitäisikeksiätämäkin kirjoitti:
Kannattaa mennä junalla suoraan tukholmasta amsterdamiin. Olen löytänyt lippuja 110€ yhteen suuntaan makuupaikalla, mikä on hyvä olla, sillä matka on aika pitkä. Sieltä pääsee pariisiin 25€.
Toinen mahdollisuus on tukholma-kööpenhamina 60€, ja 30€ sieltä amsterdamiin, josta taas pariisiin 25€.
Näitä hintoja varten pitää varata hyvissä ajoin etukäteen.
Näiltä sivuilta kannattaa yrittää:
http://www.raileurope.co.uk/
http://www.nshispeed.nl/en/france/paris-by-trainLisäys:
Olen joskus nähnyt Tukholma-Amsterdam reitin 62€ yhteensuuntaan, mutta sitä ei ole saatavilla joka päivä, ja matka on syytä varata pari kuukautta etukäteen.
- Paris1109
Hyviä vinkkejä kaikki!
Mie otan interrail-lipun ja matkaan ajankanssa sinnepäin.
Takasin tulen suoraan- n. 24h paris-tukholma, ainakin noista linkeistä löytyi tuollainen mahdollisuus.
Ootte näköjään kaikki matkaajia - no, niin minäkin;))
Oikein hyvää Paris-tunnelmointia- kaikille! - Reilaajat 50-luvulta
Me otettiin laiva Rostockkiin ja vielä yövyttiin aivan InterCity Hotellissa, aivan rautatieaseman vieressä. Saimme todella hyvän ja täyttävän aamiaisen (kannattaa käydä syömässä se, vaikka ei yöpyisikään, jos mahdollista). Tulipa levättyä kunnolla ennen junamatkoja; eli Sarbrükkenin (BB-hotelli, bed and breakfast, siisti ja halpa) kautta Pariisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085269SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343818Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233571SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun463184Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062390SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312214Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150