annoin 6kk koijarille nokka mukista sinistä lehmänmaitoa ewilen. sai n. ruokalusikallisen.ei tullut mitn oireita,mutta mikä on syy ettei sitä saa antaa?siis oikea syy.
maitopoikanen
milkbaby
11223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tavallista lehmänmaitoa ei saa antaa, koska siinä on niin paljon proteiineja ettei vauvan elimistö kestä sitä. Siis vaikka vatsa kestäisi, niin maksa rasittuu liikaa jos vauva saa liikaa proteiineja. Korvikkeita valmistettaessa lehmänmaitoon on lisätty vettä, rasvoja ja hiilihydraatteja (=laktoosia, jota on maidossa luonnostaankin), sekä tietysti erilaisia vitamiineja ja hivenaineita, siten että koostumus vastaa mahdollisimman lähelle äidinmaidon koostumusta.
Silloin kun korvikkeita ei vielä ollut, annettiin tuon ikäiselle ns. puolimaitoa, eli maito laimennettiin vedellä siten, että puolet oli rasvaista maitoa ja puolet vettä. Se ei tietenkään ollut niin ravitsevaa kuin vauvalle olisi pitänyt olla, mutta ei kuitenkaan liian proteiinipitoista.
Kuten edellinen viestittikin, lehmänmaidon anto liian nuorelle voi olla jopa hengenvaarallista, eli en menisi tuolla asialla leikkimään. Lapsen elimistö vaan ei ole tarpeeksi kehittynyt vielä pilkkomaan maidon proteiineja. Malta vielä hetki odotella...
tietentahtoen antaa, vaikka tiesit, että on kielletty?! Jotkut eivät vaan osaa ajatella lastensa parasta. Onneksi et enempää antanut. Ei se mitään tarkoita, vaikka lapsesi ei mitenkään siitä oireillutkaan. Vauvan elimistö ei kuitenkaan vielä kestä lehmänmaitoa. 10 kk iässä voit alkaa antamaan hapanmaitotuotteita ja vuoden ikäisenä lehmänmaitoa. Hieman ennen 1v synttäreitä voi sekoittaa korviketta/rintamaitoa tavalliseen maitoon.
Haluat lapsellesi tieten tahtoen maitoallergian??? Ei se elimistö kestä vielä tuollaista.
Taitaa olla nyt vähän hysteerisiä..haloo se oli ruokalusikallinen..ei litrakaupalla..maha ei juu kestä viellä jos kunnolla juottaa tavallista maitoa.kyllä itsekin olen antanut maistiaisen tavallista jugurttia 6kk ikäselle.eri asia jos niitä rupee kokoajan antamaan kunnolla. elkäähän nyt heti olko noin tuomitsevia.
ihmeessä piti oikein nokkamukista antaa? Mikä syy siinä oli? Ja aloittajahan vielä kyseli, että miksei muka oikeasti saa antaa, eli varmaan haluaisi antaa enemmänkin.
No sama kai antaako nokkamukista vai lusikasta! mitä väliä mistä antaa jos määrä oli ruokalusikallinen..nyt sit tartuttiin nokkamukiin..no jos ei tiedä miksi ei saa antaa alle 1 vuotiaalle niin siksi varmaan kysyi. Ei pidä tarttua niin herkästi joka sanaan.
nokkamuki -sanaan, kun se osoittaa että ihan tieoisesti ja harkiten ollaan annettu vauvalle jotain, mikä on tiedetty vääräksi.
ja tällä kertaa tonkasta asti..
huhhuh..
On se ihme miten jotkut jaksaa..sama vaikka kaatas suoraan purkista jos määrä edelleen ruokalusikka. noh..jokainen tekee niin kuin parhaaksi katsoo. ihmettelen vain ihmisiä jotka jaksaa mollata,haukkua huonoksi vanhemmaksi tuollaisen takia..aikuiset ihmiset vois vähän miettiä, miten muita kohtelee, pahempia kuin kakarat.
voisi ajatella, miten lastaan kohtelee. Kukaan ei ole sitä paitsi tässä ketjussa haukkunut ketään huonoksi vanhemmaksi, vaan tekoa tyhmäksi.