Alittelevan motoristin pyörä?

Harkinnassa olisi moottoripyörän osto, mutta minkälainen

Nuorempana olen kyllä liikkunu puoli vuosikymmetä mopoilla ja moottorikelkkailustakin on vankka kokemus, mutta moottoripyörillä olen ajanu vain ihan satunnaistesti, muutamia kertoja, eli siinä mielessä ole aika lailla aloittelija, vaikka pärinähommat onkin tuttuja ja A-kirjain tuli aikoinaan ajokortiin automaattisesti.

Kyykkypyörät kannattaa unohtaa kai heti. Tällaisen vatsakkaan ukon selkä ei kuulema oikein tykkää niistä ja olisihan sitä aika huvittavan näköinen tiukassa nahkapuvussa :)

Vaimo saisi mahtua kyytiin ja kun hänkin on samaa koko-kaliberia meikäläisen kanssa, niin mikään ihan pikku rimpula ei tule kyseeseen.

Isto matkapyörät saa myös tässä vaiheessa jäädä odottelemaan harrastuksen kehittymistä.

Tehot, kuutiot ja huippunopeudet eivät myöskään ole millän tavalla itseisarvoja tässä hankinnassa.

Enneminkin haetaan sellaista herrasmiesmäistä kulkupeliä, mutta ei välttämättä mitään tylsää laitetta.

Ehkä mielummin käytetty, näin alkuun, niin pääsee vähän pienemmällä rahalla alkuun, jos vaikka ei tulekaan suurta innostusta.

Itse olen ajatellut jotain joko cruiseri tai sitten all road tyyppisiä pyöriä.

Olisko alan harrastajilla heittää jotain tiettyjä malleja joiden voisi kuvitella sopivaan edellä kuvattuihin ajatuksiin?
281115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

maxiskootteria?
Olen nähnyt pariskuntia jotka kulkevat kokkareissa sellaisella.
Vois olla aloittelijalle parempi vaihtoehto

Äänestä
  • Maxiskootteri eikä kyllä mikään mahdoton vaihtoehto pyöräillylle. Customi ehkä lisäksi. Skooterista tuskin kokonaan luovun....

    Äänestä

  • otek kirjoitti:

    Maxiskootteri eikä kyllä mikään mahdoton vaihtoehto pyöräillylle. Customi ehkä lisäksi. Skooterista tuskin kokonaan luovun....

    Helppo ajaa ja helppo käsitellä, nopea kaupunkiliikenteessä ja matkanteko maukasta... edellyttäen, että on valinnut itselleen hyvän ajoasennon omaavan skootterin.

    Äänestä

http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery A/Suzuki GS 1100GK 82 1.jpg&imgrefurl=http://www.motorcyclespecs.co.za/model/suzu/suzuki_gs1100gk 82.htm&usg=__XlQqUeY4qwBr1ZQe6nM9iHcXEQ8=&h=271&w=445&sz=17&hl=fi&start=2&tbnid=BUSILU9oilZJVM:&tbnh=77&tbnw=127&prev=/images?q=suzuki gs1100gk&gbv=2&hl=fi&sa=G myydä, olisitkos kiinnostunut? Ihan ok se on, vaikka ajokokemus olisi vähäinenkin, ei pyritele, vaan kulkee vakaasti, pitkiäkin matkoja. Luottopeli. [email protected]

Äänestä

  • Enpä kylläkään suosittelisi vasta-alkajalle tuota tonnisatasta. On painava,raskas käsitellä ja sen saa helposti kaatumaan, korkealla olevan painopisteensä ansiosta. Nimim. "Kokemusta on"

    Äänestä

  • PartaJepukka kirjoitti:

    Enpä kylläkään suosittelisi vasta-alkajalle tuota tonnisatasta. On painava,raskas käsitellä ja sen saa helposti kaatumaan, korkealla olevan painopisteensä ansiosta. Nimim. "Kokemusta on"

    oon ajanu sillä n.15000km/v eikä oo yrittänytkään kaatua, paitsi kun rengas räjähti, silloin vähän viipotteli, vaan hallitsin senkin. Painava...290kg, lienee lähes jokainen oikea moottoripyörä tuon painoinen? Käsittelyn raskaus...mitä tarkoitat? Itellään se kulkee konevoimalla, ja taittuu mutkiin tosihienosti, toisin kuin eräät gustomit, niinkuion kivirekiä kääntelis. Ja nyt puhuu oikee kokemus, siis muistakin pyöristä. ps, poika hommas ekaks pyöräkseen blacbirdin, ajeli sillä 3vuotta ja myi pois, siis kyllä voi olla koneessa tehoja vaikka onkineka pyörä, kuskista se kiinni on, miten se homma käy.

    Äänestä

  • kokemus? kirjoitti:

    oon ajanu sillä n.15000km/v eikä oo yrittänytkään kaatua, paitsi kun rengas räjähti, silloin vähän viipotteli, vaan hallitsin senkin. Painava...290kg, lienee lähes jokainen oikea moottoripyörä tuon painoinen? Käsittelyn raskaus...mitä tarkoitat? Itellään se kulkee konevoimalla, ja taittuu mutkiin tosihienosti, toisin kuin eräät gustomit, niinkuion kivirekiä kääntelis. Ja nyt puhuu oikee kokemus, siis muistakin pyöristä. ps, poika hommas ekaks pyöräkseen blacbirdin, ajeli sillä 3vuotta ja myi pois, siis kyllä voi olla koneessa tehoja vaikka onkineka pyörä, kuskista se kiinni on, miten se homma käy.

    "Käsittelyn raskaus...mitä tarkoitat? Itellään se kulkee konevoimalla, ja taittuu mutkiin tosihienosti,"

    "Käsittely" tarkoittaa pyörän käsittelyä paikoillaan... pysähtymistä, pysäköintiä, liikkeelle lähtöä, pyörän päälle nousemista, pois pyörän päältä, pyörän siirtelyä esim tallissa, parkkipaikoilla jne.

    Korkealla oleva painopiste hankaloittaa noin pääsääntöisesti tuota käsittelyä ja pystysä oleva nelikko on juuri tuota sarjaa.

    "Enneminkin haetaan sellaista herrasmiesmäistä kulkupeliä, mutta ei välttämättä mitään tylsää laitetta."
    ...siis ei mitään mautonta, hajutonta... kyselee aloittaja.

    Äänestä

Suzuki GSR 600, loistopyörä. Tai sitten HONDA Hornet 07- ovat tosin vähän kalliimpia kuin GSR:t. Aika samanlaisia pyöriä ajaa, Hondassa ehkä tipan parempi alavääntö.

Tai Gladius? Ei ole siitä kyllä kokemusta, aika siistin näköinen pyörä kyllä on.

Äänestä

..ovat aivan yhtä huvittavia oli se moottoripyörä sitten mikä tahansa, suosittelen mopedia :)

Äänestä
  • .... olen kyllä nähnyt vatsakkaidenkin ukkojen ajelevan kyykkypyörillä eikä se nyt mitään huvittavan näköistä ollut.

    Äänestä

Moikka vaan!
Sanoisin että teille sopii juuri kuten sanoit chopperit ja en hylkäisi matkapyöriäkään.
Itselläni tuo "kumpare" tuossa keskivartalon kohdalla ihan riittävän iso, jotta voin ottaa osaa tähän keskusteluun.
Tuo "kyykky" homma on sitten ihan selvä homma, sen voi unohtaa!
Kävin tuossa ajamassa Kawasaki ZZR-1400 ja kyllä se maha on tiellä ei mahda mitään. Ei kerta kaikkiaan saa ylävartaloaan niin alas ettei nostetta tule. Moottoriltaan tosin antaa mukavasti "vipoja". Onhan tuo GTR, mutta siinä alkaa olla nuo hinnat olla vähän liian "hinnakkaita" aloittelijalle. Suosittelen ehdottomasti että kokeilette Hondan Pan-Europea. Ilman muuta tuo 1300 kuutioinen sopisi teille parhaiten,hintaa liikaa tosin. Noita 1100 kuutioisia saa sitä vastoin hyvinkin edullisesti kun sopiva tulee vastaan.
Sanoisin näin että älkää sortuko pieniin kuutioihin!!!
Massaa kun sen verran pyörän päällä niin silloin tarvitaan myllystä litroja ja se kyllä kaatuu äkkiä choppereihin ja muihin litra myllyihin.
Intrunderi ym, tulee ihan mukavasti kyseeseen ja HEI!
Turha niitä painoja miettiä pyörässä! Pyörän kantavuus ja teho että riittää teitä kuljettamaan on se tärkein. Keijukaiset aloittavat tämän mahtavan harrastuksen jollain alle 1000 kuutioisilla. Heillä kun tuo koko on niin musertavan pieni, että sellainen tulee heille kyseeseen.
Tervetuloa mahtavaan harrastukseen mukaan!

Äänestä
  • Olen samaa mieltä liian pienestä moposta ei ole kuin harmia oma nuppi ja harkintaa alkuun siitä se lähtee.

    Mitä tulee käsiteltävyyteen itellä on ST1100 ja mittaa 172/74 kyllä se mopo liikkuu vaikka tollanen luudanvarsi ukko on.
    Pitää vain katsoa ettei aja etupäätä alamäkeen jos pitää takaperin pois lähteä eli aina parkkiin peruuttamalla helppoa...

    Aiempaa ajokokemusta ei ollut kun tuon hommasin, nyt 20000km takana ja ei mitään ihmeellisyyksiä vastaan tullut.

    Äänestä

Mistä teitä v**un molopäitä oikein sikiää. Toivottavsti sulla ei ole jälkikasvua ettei tauti vaan enää leviä. Sulle sopivin kulkine on kottikärryt.

Äänestä
  • ota happee... oikeat motoristit löydät tien päältä. Tuu rohkeasti poriseen... Me emme ajele täällä. Muuten, me myös moikkaame jokaista ;) Ihan sama mikä velkamopo alla :)

    Äänestä

  • Samaa toivon ettei itselläsi olisi
    jälkikasvua,mutta toiveeni taitaa olla turha
    voi voi mutta älä lannistu otahan toiselle
    jalalle ja vaikka sille kolmannelle mu###lle.

    Äänestä

  • teikäläisten paska-aivojen jäljiltä, kun molo ja järki seisoo yht'aikaa.

    Äänestä

  • sikiää... kirjoitti:

    teikäläisten paska-aivojen jäljiltä, kun molo ja järki seisoo yht'aikaa.

    Mitään voi jos sinun jorma ei enää
    seisoskele,väittäisin kuitenkin että se toinen
    osasto seisoo ja aivan totaalisesti.

    Äänestä

Herrasmiehet ajelee BMW:llä Moto guzzeilla, Yamaha xj, Honda Deuville tai vastaavilla.
Katsele nettimotosta noita ja käy liikkeissä kokeilemassa. Ja paikkakunnan kerhot auttavat varmaan.

Äänestä
  • Tarkoitat..että pitävät itseään herrasmiehinä, kun ajavat noilla pyörätyypeillä.

    Äänestä

Minulla on tollanen Jammun dragstar xvs 1100, Vm 06.
Voin sanoa et monen kyykyn sekä matkiksen jälkeen ajelu sillä on taivaallista:)

Ajoasento on hyvä sekä meno rauhallista ns körröttelyä..


Kyytiinkin vaimosi mahtuu tosin takasitsi on ns tampax laatikko,mutta sitsinhän voitte vaihtaa.

Mitä siihen hintaan tulee niin vanhemman customin voit saada todella edullisesti.


Suosittelen...

Äänestä
  • Jos kaksipäällä aiotte ajella, niin kyllä suuri kuutiotilavuus tuo mukavuutta, varsinkin jos päätyy customtyyliseen pyörään, niin kannattaa katsella uudempia suuria nykymalleja. niissä ominaisuudet on jo tyydyttävällä tasolla

    Mutta ehkä pan-europan on huoleton, mutta jotenkin ahtaan näköinen.

    Äänestä

mielenkiintoista tietää mihin malliin päädyit?

Itse olen toista kertaa aloitteleva motoristi. Edellinen aloitus vuonna 81, silloin Honda CB500. Olen katsellut "sillä silmällä" ja ajellut Yamahan XJ 900 diversionia ja FJR1200, Hondan 1100 Pannaria, 1000-1100 Cebaria ja NT 700 Deauvilleä. Kaikkia näitä löytyy mukavasti käytettyinä.

Pannari toistaiseksi keulassa ja NT toisena, eikä esteenä ole ollut kuin hinta ja NT:n suht pieni kuljetuskapsiteetti. Diversionia saisi sopuhintaan ja ihan kelpo matkapyörä se onkin, muttei kovin isokokoiselle parille. Lisäksi se on jo vanhaa tekniikkaa. Jos kuitenkin kardaaniveto on yksi pääkriteeri niin cebari putoaa pois. Ei millään viitsisi rasvailla ketjuja kun tarkoituksena olisi kuitenkin vähän pitempikin matkanteko.

Jos aikoisin pitäytyä kotimaan kamaralla ja suht lyhkäisillä päiväreissuilla, ostaisin maxiskootterin niinkuin joku aiemmin ehdottikin. Hyviä vaihtoehtoja on monia. Suzuki Burgman 650, Piaggio X8-X9, Honda Silver Wing, Yamaha TMax 500, jopa Taiwanilainen Kymco 500, joka on ihan kelpo peli vaikkei äkkiseltään uskoisi.

Äänestä
  • Osta pyörä jossa on jonkinlainen toimiva tuulisuoja,muuten on matka-ajo melkoista punnaamista. Käy koeajamassa maantienopeuksia ennen ostopäätöstä jos kaksipäällä matkustelee,ei iso kuutiotilavuus ole haitaksi ja tekee ajosta mukavampaa. Ei iso kuutiotilavuus ole vaarallista,pikemminkin on päinvastoin... ja voi olla jopa taloudellisempi ajaa kuin liian pieni,eikä ole niin ahdas.

    Ei aikamiehelle voi suositella mitään "aloittelijanpyörää" jos sellaista on olemassakaan?

    Äänestä

  • alkuun! kirjoitti:

    Osta pyörä jossa on jonkinlainen toimiva tuulisuoja,muuten on matka-ajo melkoista punnaamista. Käy koeajamassa maantienopeuksia ennen ostopäätöstä jos kaksipäällä matkustelee,ei iso kuutiotilavuus ole haitaksi ja tekee ajosta mukavampaa. Ei iso kuutiotilavuus ole vaarallista,pikemminkin on päinvastoin... ja voi olla jopa taloudellisempi ajaa kuin liian pieni,eikä ole niin ahdas.

    Ei aikamiehelle voi suositella mitään "aloittelijanpyörää" jos sellaista on olemassakaan?

    Teille sopisi erinomaisesti BMW R850R!
    Siihen sivulaukut ja tuulisuoja ja eikun matkaan. Ketjurasvat voi lahjoittaa naapurin mopopojille.

    Ps. Mulla oli tollanen joskus ja hyvä kuva jäi. Nykyään HooDee. Siinäkään ei ketjuja!

    Äänestä

  • Kuuma vihje kirjoitti:

    Teille sopisi erinomaisesti BMW R850R!
    Siihen sivulaukut ja tuulisuoja ja eikun matkaan. Ketjurasvat voi lahjoittaa naapurin mopopojille.

    Ps. Mulla oli tollanen joskus ja hyvä kuva jäi. Nykyään HooDee. Siinäkään ei ketjuja!

    Uus tai vanha vanha, on helvetin kankee käsitellä mut sen jälkeen mikään ,KOROSTAN mikään pyörä ei ole ongelma ajella.On meinaanaan sitten voimaa ja tunnetta.
    Katos kun helvetillinen voima korvaa puutteliset ajoominaisuudet.

    Äänestä

Osta itäpyörä ,ei maksa paljoo, muijankans sitä köykäsempi lykätä kotiopäin

Äänestä

Itse ostin ekaksi pyöräkseni v 2010 Fat Boyn, isolla 1600 koneella ja painoa n 320 kg, ihan hyvin on kaikki menny kunhan muistaa kunnioittaa ison pyörän kokoa ja voimaa. Ihan turhaa täällä on pelotella vasta-alkajia ja ehdotella heille jotain hemmetin skootteria yms pientä "mopoa" Se on korvienvälissä viisaus joka sinut pitää tiellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4-kympin villitys kirjoitti:

Harkinnassa olisi moottoripyörän osto, mutta minkälainen

Nuorempana olen kyllä liikkunu puoli vuosikymmetä mopoilla ja moottorikelkkailustakin on vankka kokemus, mutta moottoripyörillä olen ajanu vain ihan satunnaistesti, muutamia kertoja, eli siinä mielessä ole aika lailla aloittelija, vaikka pärinähommat onkin tuttuja ja A-kirjain tuli aikoinaan ajokortiin automaattisesti.

Kyykkypyörät kannattaa unohtaa kai heti. Tällaisen vatsakkaan ukon selkä ei kuulema oikein tykkää niistä ja olisihan sitä aika huvittavan näköinen tiukassa nahkapuvussa :)

Vaimo saisi mahtua kyytiin ja kun hänkin on samaa koko-kaliberia meikäläisen kanssa, niin mikään ihan pikku rimpula ei tule kyseeseen.

Isto matkapyörät saa myös tässä vaiheessa jäädä odottelemaan harrastuksen kehittymistä.

Tehot, kuutiot ja huippunopeudet eivät myöskään ole millän tavalla itseisarvoja tässä hankinnassa.

Enneminkin haetaan sellaista herrasmiesmäistä kulkupeliä, mutta ei välttämättä mitään tylsää laitetta.

Ehkä mielummin käytetty, näin alkuun, niin pääsee vähän pienemmällä rahalla alkuun, jos vaikka ei tulekaan suurta innostusta.

Itse olen ajatellut jotain joko cruiseri tai sitten all road tyyppisiä pyöriä.

Olisko alan harrastajilla heittää jotain tiettyjä malleja joiden voisi kuvitella sopivaan edellä kuvattuihin ajatuksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu