kaksoismassavauhtipyörä

pyörä pyörii

Onko kenelläkään tietoa onko noita vauhtipyöriä jouduttu vaihtamaan useammin kuin kerran.Itselläni dsg jettaan vaihdettu kerran,ihan vaan mietityttää että onko vaihdetut vauhtipyörät laadultaan parempia vai onko edelleenkin tuurista kiinni miten jatkossa käy?

4

2944

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jürgen

      Minulla on nyt se tilanne edessä Skoda Octaviassa 2.0 TDI DSG että joudun uusimaan ko.osan ja toivon että ei tarvitse vaihtaa toista kertaa.Jollakin palstalla luin että sen kaksoismassavauhtipyörän pitäisi kestää auton iän mutta joissakin malleissa se on viallinen tai väärin asennettu niin sitten tulee kalliita korjauksia.
      Toivotaan että kestää pitkään.

    • jappi-x

      Se kestää mitä kestää. Kaksoismassavauhtipyörän kestävyyden kannalta paras ratkaisu on vaihtaa tilalle tavallinen vauhtipyörä ja kytkin. Korjasin oman volkkarini laittamalla täristävän vauhtipyörän tilallle National-korjaussarjan jossa tuli tavallinen vauhtipyörä ja kytkin sekä pultit. Loppui vauhtipyörän täristys ja klotaaminen. Auto toimii niinkuin ennenkin.

      Osat maksoi 425 euroa ja töihin meni muutama tunti. Mielestäni ei ollut kallista, tai edes vaikeata. Oma mekaanikko piti ideaa hyvänä ja meinasi hommata itelleenkin jos vauhtipyörä rupeaan täristämään.

      http://www.tuningstudio.fi/portal/tuoteryhmat?productcategory=2610§ion=c

      • Hepsu124

        Paljon ajava voi joutua vaihtamaan 2-3 vuoden välein. Kannattaa olla tarkkana noiden kanssa.


    • vagg

      itsellä meni kaksoismassavauhtipyörä paskaks vw passat 1.9tdi vm.-00 ja tilasin uuden ja maksaa ovh. 780 ja kytkin paketti 350. jos minun aikana hajoaa toisen kerran niin laitan kiinteän vauhtipyörän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      93
      658
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      599
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      506
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe