Auttakaa mua häiden valmisteluissa..

Olen ihan pihalla, mitä pitää tehdä ja suunnitella.. En ole ollut yhdessäkään häissä, joten en tiedä yhtään mitään.. Häät ovat onneks vasta ensi kesänä joten luojan kiitos on vielä aikaa.. Mutta nyt tarvitsisin apua mitä pitää varata/tehdä.. Kiitos!!
8605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

- sopikaa hääpäivä nyt
- varatakaa kirkko kirkkoherranvirastosta vaikka heti
- etsikää sopiva juhlapaikka ja varatkaa se vaikka heti
- tilatkaa bändi vaikka heti
- hääpuku/sulhansen vaatteet/morsiustyttöjen ja poikien vaatteet (hääpukua kannattaa jo alkaa etsiä)
- sopikaa tarjoiltavat 6 kk aikaisemmin
- kilpailuttakaa pitopalveluita 6 kk aikaisemmin
- esteettömyystoditus kirkkoherranvirastosta ainakin vkoa aikaisemmin
- hommatkaa alkoholi 1-2kk aikaisemmin
- pitkin koko vuotta voi tehdä jo koristeita
- kutsujen suunnittelu/tekeminen
- kutsujen lähettäminen n. 2kk aikaisemmin
- juhlapaikalle kaikki tarvittavat ...esim. teltat katokset ym 3 kk aikaisemmin

mitähän vielä

mutta muist aina tulee kiire on aikaa vaikka kuinka paljon :)

Äänestä
  • Tästä oli kyllä jo paljon apua..

    Äänestä

  • Hääpäivän voi sopia nyt.

    Kirkon voi varata heti. Pappien työvuoroja ei vielä niin pitkälle ole.

    Juhlapaikan voi varata nyt.

    Kirkon ja juhlapaikan varaaminen tietysti riippuu paikkakunnasta ja ajankohdasta. Jotkut päivät ja kirkot ovat suositumpia kuin toiset.

    Orkesteri ei ole pakollinen

    Hääpukua voi miettiä. Jos sen teettää, niin aikaa pitää varata riittävästi, muutamia viikkoja. Jos sen ostaa valmiina, aikaa ei tarvitse niin paljon. Jos sen haluaa halvalla, niin kohta on kerran käytettyjä myynnissä, kun tämän kesän häät on pidetty. tietysti kannattaa miettiä, ovatko kilot samat nyt ja vuoden kuluttua.

    Pikkuväkeä ei ole pakko olla morsiusneitoina ja poikina.

    Ruoat voi valmistaa itse (riippuu juhlapaikasta ja mahdollisesta talkooväestä)

    Alkoholi ei ole pakollista, mutta juotava on

    Koristeiksi riittävät kukat, pöytäliinat ja servetit

    -jne

    Eli pakollisia asioita on varsin vähän. Tärkeintä on hankkia esteettömyystodistus, joka on voimassa muutaman kuukauden. Sen saa kirkkoherranvirastosta tai maistraatista vihkitavasta riippuen.

    Äänestä

Moikka!

Edelliset jo kertoivatkin melkein kaikki tähdelliset hommat. Silti tuli mieleen vielä, että varaa kampaaja ajoissa, jos haluat jonkun tietyn ja varsinkin jos häät ovat suosittuun aikaan.

Kutsujen kanssa olen sitä mieltä, että kannattaa lähettää ehkä jopa kolme kuukauttaa ennen jos vierailla on kesälomia..ei sitten ehdi varailla vieraat mitään matkoja ym..

Tärkeintä mun mielestä on se, että alottaa kaikki mahdollisimman ajoissa. Esim jos kampaajan varaa "liian ajoissa", niin ei siitä ainakaan mitään haittaa ole. Omat häät jo kolkuttelevat ovella ja olen todella tyytyväinen, että on tullut hoidettua asiat ajoissa.

Onnea häiden suunnitteluun!

Äänestä
  • sanoisin, että ensi kesän matkat myydään jo tämän vuoden loka-marraskuussa suosituimpiin paikkoihin. Enkä muutenkaan ota mahdollisia loma-ajalleni osuneita häitä huomioon suunnitelmia tehdessäni. Oma loma on aina tärkeämpi kuin sukulaisen tai tuttavan häät. Tästä ei pidä morsiusparin pahastua, jos käy niin että lomalla olijat eivät halua matkata lomapaikastaan kenties toiselle puolelle maata osallistuakseen häihin ja sitten taas takaisin lomapaikkaan. Näin se vain nykyisin on ja asia on hyväksyttävä.

    Äänestä

  • Mie vain kirjoitti:

    sanoisin, että ensi kesän matkat myydään jo tämän vuoden loka-marraskuussa suosituimpiin paikkoihin. Enkä muutenkaan ota mahdollisia loma-ajalleni osuneita häitä huomioon suunnitelmia tehdessäni. Oma loma on aina tärkeämpi kuin sukulaisen tai tuttavan häät. Tästä ei pidä morsiusparin pahastua, jos käy niin että lomalla olijat eivät halua matkata lomapaikastaan kenties toiselle puolelle maata osallistuakseen häihin ja sitten taas takaisin lomapaikkaan. Näin se vain nykyisin on ja asia on hyväksyttävä.

    juu, en sillä tarkoittanutkaan. Tokikaan häitä suunniteltaesssa ei mietitä millon toisille sopii. Sehän on teidän päivä ja ei voi mitään jos kaikki ei pääse. =)

    Äänestä

Onnea häiden valmisteluihin, se on iso homma jos on vähänkin isommat häät :) Tullut tässä itse suunnitellessa huomattua :D

Monet juhlapaikat/kirkot yms. varataan jo paria vuotta ennen, joten vauhdilla vaan varailemaan. Kattavimmat vinkit saat naimisiin.infosta ja amoriini.comista (ja näiden keskustelufoorumeilta). Suosittelen!

Äänestä

www.elamasihaat.com
Auttoi mua ihan alkumetreillä. Suosittelen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pirre87 kirjoitti:

Olen ihan pihalla, mitä pitää tehdä ja suunnitella.. En ole ollut yhdessäkään häissä, joten en tiedä yhtään mitään.. Häät ovat onneks vasta ensi kesänä joten luojan kiitos on vielä aikaa.. Mutta nyt tarvitsisin apua mitä pitää varata/tehdä.. Kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu