Olen ihan pihalla, mitä pitää tehdä ja suunnitella.. En ole ollut yhdessäkään häissä, joten en tiedä yhtään mitään.. Häät ovat onneks vasta ensi kesänä joten luojan kiitos on vielä aikaa.. Mutta nyt tarvitsisin apua mitä pitää varata/tehdä.. Kiitos!!
Auttakaa mua häiden valmisteluissa..
8
584
Vastaukset
- listaa
- sopikaa hääpäivä nyt
- varatakaa kirkko kirkkoherranvirastosta vaikka heti
- etsikää sopiva juhlapaikka ja varatkaa se vaikka heti
- tilatkaa bändi vaikka heti
- hääpuku/sulhansen vaatteet/morsiustyttöjen ja poikien vaatteet (hääpukua kannattaa jo alkaa etsiä)
- sopikaa tarjoiltavat 6 kk aikaisemmin
- kilpailuttakaa pitopalveluita 6 kk aikaisemmin
- esteettömyystoditus kirkkoherranvirastosta ainakin vkoa aikaisemmin
- hommatkaa alkoholi 1-2kk aikaisemmin
- pitkin koko vuotta voi tehdä jo koristeita
- kutsujen suunnittelu/tekeminen
- kutsujen lähettäminen n. 2kk aikaisemmin
- juhlapaikalle kaikki tarvittavat ...esim. teltat katokset ym 3 kk aikaisemmin
mitähän vielä
mutta muist aina tulee kiire on aikaa vaikka kuinka paljon :)- pirre87
Tästä oli kyllä jo paljon apua..
- pakollista
Hääpäivän voi sopia nyt.
Kirkon voi varata heti. Pappien työvuoroja ei vielä niin pitkälle ole.
Juhlapaikan voi varata nyt.
Kirkon ja juhlapaikan varaaminen tietysti riippuu paikkakunnasta ja ajankohdasta. Jotkut päivät ja kirkot ovat suositumpia kuin toiset.
Orkesteri ei ole pakollinen
Hääpukua voi miettiä. Jos sen teettää, niin aikaa pitää varata riittävästi, muutamia viikkoja. Jos sen ostaa valmiina, aikaa ei tarvitse niin paljon. Jos sen haluaa halvalla, niin kohta on kerran käytettyjä myynnissä, kun tämän kesän häät on pidetty. tietysti kannattaa miettiä, ovatko kilot samat nyt ja vuoden kuluttua.
Pikkuväkeä ei ole pakko olla morsiusneitoina ja poikina.
Ruoat voi valmistaa itse (riippuu juhlapaikasta ja mahdollisesta talkooväestä)
Alkoholi ei ole pakollista, mutta juotava on
Koristeiksi riittävät kukat, pöytäliinat ja servetit
-jne
Eli pakollisia asioita on varsin vähän. Tärkeintä on hankkia esteettömyystodistus, joka on voimassa muutaman kuukauden. Sen saa kirkkoherranvirastosta tai maistraatista vihkitavasta riippuen.
- sofiina
Moikka!
Edelliset jo kertoivatkin melkein kaikki tähdelliset hommat. Silti tuli mieleen vielä, että varaa kampaaja ajoissa, jos haluat jonkun tietyn ja varsinkin jos häät ovat suosittuun aikaan.
Kutsujen kanssa olen sitä mieltä, että kannattaa lähettää ehkä jopa kolme kuukauttaa ennen jos vierailla on kesälomia..ei sitten ehdi varailla vieraat mitään matkoja ym..
Tärkeintä mun mielestä on se, että alottaa kaikki mahdollisimman ajoissa. Esim jos kampaajan varaa "liian ajoissa", niin ei siitä ainakaan mitään haittaa ole. Omat häät jo kolkuttelevat ovella ja olen todella tyytyväinen, että on tullut hoidettua asiat ajoissa.
Onnea häiden suunnitteluun!- Mie vain
sanoisin, että ensi kesän matkat myydään jo tämän vuoden loka-marraskuussa suosituimpiin paikkoihin. Enkä muutenkaan ota mahdollisia loma-ajalleni osuneita häitä huomioon suunnitelmia tehdessäni. Oma loma on aina tärkeämpi kuin sukulaisen tai tuttavan häät. Tästä ei pidä morsiusparin pahastua, jos käy niin että lomalla olijat eivät halua matkata lomapaikastaan kenties toiselle puolelle maata osallistuakseen häihin ja sitten taas takaisin lomapaikkaan. Näin se vain nykyisin on ja asia on hyväksyttävä.
- lomista
Mie vain kirjoitti:
sanoisin, että ensi kesän matkat myydään jo tämän vuoden loka-marraskuussa suosituimpiin paikkoihin. Enkä muutenkaan ota mahdollisia loma-ajalleni osuneita häitä huomioon suunnitelmia tehdessäni. Oma loma on aina tärkeämpi kuin sukulaisen tai tuttavan häät. Tästä ei pidä morsiusparin pahastua, jos käy niin että lomalla olijat eivät halua matkata lomapaikastaan kenties toiselle puolelle maata osallistuakseen häihin ja sitten taas takaisin lomapaikkaan. Näin se vain nykyisin on ja asia on hyväksyttävä.
juu, en sillä tarkoittanutkaan. Tokikaan häitä suunniteltaesssa ei mietitä millon toisille sopii. Sehän on teidän päivä ja ei voi mitään jos kaikki ei pääse. =)
- valmisteluihin
Onnea häiden valmisteluihin, se on iso homma jos on vähänkin isommat häät :) Tullut tässä itse suunnitellessa huomattua :D
Monet juhlapaikat/kirkot yms. varataan jo paria vuotta ennen, joten vauhdilla vaan varailemaan. Kattavimmat vinkit saat naimisiin.infosta ja amoriini.comista (ja näiden keskustelufoorumeilta). Suosittelen! - Löydät tältä sivustolta
www.elamasihaat.com
Auttoi mua ihan alkumetreillä. Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude17814576Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t11710390Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1069259Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k258710Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy508390Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk496857Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1796445Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1475299Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri295282En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4251458