Jumakauta että todella osa porukasta maksaa 10 € pokelle, ei voi olla totta. Mikä teidän palkka oikein on kun tosta vaan laitatte poken tunnin palkan (nettona) sen käteen? Kyllä noi saa ne päivittäiset ampulliannokset jo hankittua ja rahaa jää yli keskipalkan tosta. Itse en koskaan anna pokeille mitään koska jo ravintolahinnoissa kotimaassa on takuulla järjestysmiesmaksut mukana. Itse asiassa jätän ravintoloissa käymättä useimmin ja juuri sen tähden etten jaksa ulos lähtiessä katsoa sitä anovaa kerjäläisilmettä joka muuttuu hormonihoidokin vihaksi kun huomaa ettei tippiä tule. Todennäköisesti en pääse seuraavan kerran edes sisään jostain kumman syystä jos poke muistaa kasvoni. Siitä syystä ostan mielummin kaupasta tai alkosta juomat ja juon ystävien kanssa jossain muualla. Ja markka-aikana poken keskikerjuu oli varmasti jotain 5 markkaa, nyt puhutaan jo 5-10 ekestä, joka on jo järkyttävä summa siitä että aukaisee oven ja hymyilee, jos sitäkään. Niin ja todellakin se järjestysmiespalkka maksetaan jo ruuan ja juomien hinnassa.
Mielestäni tippikerjuukulttuuri ei istu Suomeen jossa ravintolahinnat ovat muutenkin jo järkyttävän korkeita.
Ja asiakkaita ei saisi valita naamamutikassa tai sen mukaan ovatko he antaneet kunnon tippejä tai jättänet tipittä.
Ovimiestipit jopa 5-10 euroa
6
527
Vastaukset
- kaikkea sitä näkee...
Hinnat ovat ehkä korkeita, mutta se johtuu ihan muusta kuin ravintolatyöntekijöiden palkoista.
Ja ei se sen takia sua käännytä ovella jos et oo edellisellä kerralla tippiä antanu, harvat antaa muutenkaan, mutta älä odota yhtään sen kummallisempaa palvelua heiltä jos vain marssit sisään otsa kurtussa. :D
"Niin ja todellakin se järjestysmiespalkka maksetaan jo ruuan ja juomien hinnassa." Näin ei ole, vaan ravintoloissa missä ei välttämättä ole edes pokea kappas kummaa ruoka ja juoma voivat jopa olla kalliimpia kuin paikassa jossa on poke ja narikka tyttö palvelemassa. Mutta jos haluat vain halvan illan, ehdotan viinan kittaamista jossain puistossa yms. ja putkareissua, ompahan kavereillekin jotain kertomista illasta :)- TipTapsa
...ihmeen rafloissa portsareiden liksat mitenkään on koskaan liittynyt ruokien ja juomien hintoihin!? Ajatelkaa nyt aivoilla, ei ravintolat omistaan portsreille anna. Eikä pidäkään.
Portsarit on 99% yksityisyrittäjiä, jotka myy palvelunsa ravintoloille. Portsarit saa rahansa omista duuneistaan ja ravintola omistaan. Helvetin simppeliä kapitalismia!
Ja muistakaa, että AMMATTIiovimikot tekee ne hommansa yleensä niin, että te ette edes tajua, että joku sekopää/riidankylväjä/perseidenpuristelija/juomanpöllijä on yrittänyt sisään baariin jossa juuri te haluatte viettää hauskan illan ja näin ollen tehnyt työnsä. Se kun on paljon, paljon muutakin kuin rotsien ottoa ja ovena avaamista.
Tippiä, KYLLÄ! TipTapsa kirjoitti:
...ihmeen rafloissa portsareiden liksat mitenkään on koskaan liittynyt ruokien ja juomien hintoihin!? Ajatelkaa nyt aivoilla, ei ravintolat omistaan portsreille anna. Eikä pidäkään.
Portsarit on 99% yksityisyrittäjiä, jotka myy palvelunsa ravintoloille. Portsarit saa rahansa omista duuneistaan ja ravintola omistaan. Helvetin simppeliä kapitalismia!
Ja muistakaa, että AMMATTIiovimikot tekee ne hommansa yleensä niin, että te ette edes tajua, että joku sekopää/riidankylväjä/perseidenpuristelija/juomanpöllijä on yrittänyt sisään baariin jossa juuri te haluatte viettää hauskan illan ja näin ollen tehnyt työnsä. Se kun on paljon, paljon muutakin kuin rotsien ottoa ja ovena avaamista.
Tippiä, KYLLÄ!Voistiko kertoa ystävällisesti, missä ravintolassa työskentelet, niin ymmärrän olla panematta sinne nokkaani?
Kirjoituksestasi päätellen asiakas saa eteispalvelun lisäksi räkää niskaansa.- TipTapsa
crudo kirjoitti:
Voistiko kertoa ystävällisesti, missä ravintolassa työskentelet, niin ymmärrän olla panematta sinne nokkaani?
Kirjoituksestasi päätellen asiakas saa eteispalvelun lisäksi räkää niskaansa....tarkoitat mua, niin en missään.
Musta tuntuu, ettei sun kannata muutenkaan laittaa nokkaas mihinkään ravintolaan.
Mistä kohtaa kirjoitusta räkää löysit?!? TipTapsa kirjoitti:
...tarkoitat mua, niin en missään.
Musta tuntuu, ettei sun kannata muutenkaan laittaa nokkaas mihinkään ravintolaan.
Mistä kohtaa kirjoitusta räkää löysit?!?Kirjoituksesi tyylistä - kutsuisin sitä vähintään räkäiseksi.
- TipTapsa
crudo kirjoitti:
Kirjoituksesi tyylistä - kutsuisin sitä vähintään räkäiseksi.
...sinä sitä vaikka rehtorix.
Mulle jotenkin ihan sama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998