Näennäismuistin koko?

webnovice

Ohjelmat ovat jatkuvasti jumissa Win XP:ssä (varsinkin Firefox sekä kansiot (= explorer.exe?). Auttaisiko näennäismuistin rajojen muuttaminen ja mitä rajoissa pitää muuttaa? Ainoastaan muistin ylärajaa suuremmaksi? Koneessani muisti on 512 Mb.

"Näennäismuistina käytettävä tiedosto luodaan automaattisesti Windows XP:n asennuksen aikana. Sitä kutsutaan myös sivutustiedostoksi. Sivutustiedoston koko voi vaihdella vähimmäiskoosta enimmäiskokoon. Windows XP määrittää sivutustiedoston vähimmäiskooksi automaattisesti puolitoista kertaa RAM-muistin koon ja enimmäiskooksi kolme kertaa vähimmäiskoon. Jos tietokoneessa on esimerkiksi 256 megatavua RAM-muistia, sivutustiedoston vähimmäiskoko on 384 megatavua (1,5 x 256 = 384) ja enimmäiskoko 1152 megatavua (3 x 384 = 1152). Tämä on suositeltava koko."

http://support.microsoft.com/kb/842988/fi

PS. Onko Windowsin tehtävienhallinnassa "PF Usage" sama kuin näennäismuisti?

6

1295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juk

      se Näennäismuisti 768 jos kerta vaan 512 muistia,"PF Usage"kirjottaa ns.levyvälimuistia kovolle kun keskusmuisti ei riitä.kannattaa laittaa keskusmuistia lisää esim.1gt kokonais määräksi,ensilääke on kun raksit kaikki turhat käynnistyvät ohjelmat pois ja vaihtamalla suojaukset kevyempiin jos on joku norton/f-secure.

    • page file,

      sivutustiedosto. En kyllä usko sen auttavan, tuolla 512 RAMilla pitäisi xp:ssä pärjätä. Ongelmahetkellä tarkista tehtävienhallinnassa prossun- ja muistinkäyttö eri ohjelmille.
      Millä tavalla jumittavat? Vaikuttaisi ennemmin haittaohjelmalta tai vialliselta ohjelmalta. Poistuuko ongelma käyttäessäsi muuta selainta? Joskus Firefoxissa oli pahojakin muistivuotoja, nykyisistä en tiedä. Auttaako explorer.exen sulkeminen?

      • webnovice

        "Vaikuttaisi ennemmin haittaohjelmalta tai vialliselta ohjelmalta. Poistuuko ongelma käyttäessäsi muuta selainta? Joskus Firefoxissa oli pahojakin muistivuotoja, nykyisistä en tiedä. Auttaako explorer.exen sulkeminen?"

        Kansiot menee kokonaan jumiin tai isot kuvat/videot eivät aukea. Firefoxissa varsinkin nämä lomakekentät menevät jumiin - tai koko Firefox.

        Kone tsekattu Spybotilla ja Firefox 3.5 juuri asennettu kokonaan uudelleen, mutta pitääkin tosiaan kokeilla IE:tä ja explorer.exen sulkemista tehtävienhallinasta.

        Taitaa olla koko käyttiksen uudelleen asennus edessä...


    • öööh..

      Näennäismuistina käytetään kiintolevyä, kun keskusmuisti loppuu, ja näennäismuistin lisääminen säätämällä ei nopeuta.
      Paras keino on lisätä keskusmuistia, kun lisäkampoja saa muutamalla kympillä.

      512 Mb.n keskusmuistillakin XP pyörii varsin hyvin, kun pitää huolen siitä, että ei ole liikaa aina käynnistyviä ohjelmia, ja niiden prosesseja taustalla syömässä koko ajan sitä keskusmuistia.

      Takuulla tulee potkua lisää, kun vähennät aina käynnistyvät minimiin.
      Itsellä käynnistyy vain XP, Avira Antivir ja kalenteri, ja ei nimittäin mietiskele.
      Loput ohjelmat käynnistellään, kun niitä tarvitaan.

      Suorita > msconfig > OK > Käynnistys... ja sieltä rukseja pois.
      Googlaa ohjelmien nimiä, jos et tiedä.

      Prosesseja voi myös sammutella Ctrl Alt Del > Prosessit, mutta se on hakuammuntaa.
      Jokainen prosessi pitää selvittää, esim. noilla:

      http://www.processlibrary.com/

      http://searchtasks.answersthatwork.com/index.html

      Poista mieluummin suoraan käynnistysmerkintöjä, se vähentää myös prosesseja.

    • näkyy

      http://shup.com/Shup/188046/109617184545-My-Desktop.png
      Samat pitäisi olla Windowsin omassa tehtävienhallinnassa, toi on vaan vastaava ohjelma.
      Current, käytössä oleva.
      Limit, RAM ja PF yhteensä.
      Peak, huippu, mitä eniten ollut käytössä tässä istunnossa.
      Eli jos peak ei ylitä limittiä, page filesi on ainakin meneillään olevassa istunnossa riittänyt.

      • juk

        paljonkin tehtävienhallinnassa prosessit välilehdellä kun ruksaa näytä/valitse sarakkeet kohdasta mitä näytetään,helppo katsoa mikä syö muistia jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      356
      3045
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      301
      1473
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1302
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1301
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1285
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1245
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1135
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      1045
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      24
      941
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe