Miten Cookin saarille

matkailija -10

Heissan! Miten käytännössä pääsee Cookin saarille? Ekaks Wellingtoniin vai miten? Millainen hintataso saarilla on, esim majoitus ja ruoka? Maisemat ovat huikeat ja paikka näyttää todelliselta paratiisilta :) Miten paljon rahaa menee 2-3 viikon matkalla noin suurinpiirtein? Majoitukseksi riittää kun on katto pään päällä eli emme kaipaa luksusta.

2

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja voisi mennä uudestaan, pidin tosiaan paikasta. Meillä ei ollut silleen tiukka budjetti, vaan otettiin nopein reitti. Lontooseen ja siitä Air New Zealand Los Angelesiin, koneen vaihto saman lentoyhtiön pienempään ja suoraan Avaruaan.
      Meillä oli eka viikoksi varattu bungalowi Lagoon Lodgesista.

      http://www.lagoonlodges.com/twoBedDeluxVilla.htm

      Seuraava viikko oltiin uskomattoman hienoissa maisemissa.

      http://www.sokalavillas.com/index.htm?source=overture&OVRAW=Rarotonga Vacations&OVKEY=rarotonga vacation&OVMTC=standard&OVADID=5984584011&OVKWID=32217027011

      Poislukien majoituksien hintatasoa voin sanoa että kaikki on halvempaa kuin kotona. Meillä oli esm. auto vuokrattuna koko ajan koska se oli halpaa. Syömiset ja juomiset alitti reilusti Suomen hintatasoa.
      On mahdollista majoittua edullisesti koska kaikkialla on ilmoituksia vuokrattavista mökeistä. Paras varata etukäteen joku majoitus pariksi päiväksi ja sitten hakea joku huokeampi bungalowi. Itse Rarotongan saari on pieni, ympäri kun ajat niin mittariin tulee 36 km, joten kaikki on lähellä.

    • likeittoo

      Lensimme Rarotongaan Aucklandista. Kannattaa ehdottomasti käydä myös pienellä Aitutakin atollisaarella. Vietimme Aitutakilla yhdeksän huikaisevan kaunista päivää huhtikuussa 08. Halvallakin majoitusta löytyy esim Sunny Beach Lodge, skootteri on paras kulkuväline, melontaretket laguunissa ja mahtavat auringonlaskut. Aitutaki on todella paratiisisaari! Suosittelen :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      90
      3275
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3043
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1872
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1842
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      30
      1777
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1711
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1389
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1319
    Aihe