Kissanpentumme ei syö, ei juo, kakoo/meinaa oksentaa, on veltto, ei leiki, nukkuu vaan..mikä häntä vaivaa? Eilen päivällä oli koko päivän ulkona ja oli ollut oma leikkisä itsensä. Aamulla huomasin, että ei ollut syönyt illalla laittamaani ruokaa ollenkaan. Nukkui vaan ja oli velton oloinen. Kissa oli päivällä ulkona. Nukkui vaan ja liikkui todella vähän. Katsekin on 'lasittuneen' näköinen..
Menin sitten lääkäriin ja siellä nesteyttivät kissaa. Antoivat matolääkkeen ja kahta eri kipulääkettä. Eivät tienneet syytä kissan velttouteen. Kissa ei ole vironnut vieläkään. Tunnustelivat suolta ja sanoivat siellä olevan ainakin 'kakkaa' tuloillaan ja joku pieni 'oudompi' kohta, muttei mitään isoa tukosta. Ei ole käynyt laatikolla koko päivänä, mutta ei ole kyllä syönytkään mitään.
Jos nuorempi lapsistani olisi kissan päälle kaatunut, niin voiko sisäisestä verenvuodosta tulla tämän kaltaisia oireita?? Ja kuinka kauan paraneminen kestää?? Kerroin asiasta myöskin lääkärillä, mutta antoivat ymmärtää, ettei se olisi sitä..mene ja tiedä?! Onko jonkun kissalla ollut samanlaisia oireita?
Auttakaa!
8
2515
Vastaukset
- ....
No mitä ihmettä ne siellä lääkärillä sitten sanoivat että kissaa vaivaa? Kyllähän nyt tuohon syy pitää löytää ja hoito, koska tuota menoa kissa on aika pian entinen. Kissaa vahingoittaa jo parin päivän syömättömyys. Kehottaisin menemään lääkärille jossa tutkitaan kissa niin kunnolla että syy löytyy eikä vain kipulääkettä tyrkätä.
- kissatohtori
Kissalle voi tulla rasvamaksa jo yhden päivän syömättömyydestä. Lisäksi se on jo hengenvaarallista.
Mikäli kissa ei suostu syömään, täytyy sitä pakkosyöttää (joka ei eläinlääkärin mukaan ole kovin hyvä) joten jos jollain keinolla saa syömään niin hyvä (erikoisruoka tms.) tai esim luuton kana, seiti..
Kuivamuonaa itse en suosittele, kuivattaa elimkstöä mikäli kissa ei myöskään juo.
Apteekista saa kissalle ravintovalmistetta (muistaakseni ruiskulla) että sisältää kaikki kissan tarvitsemat ravintoaineet, pienikin määrä tätä riittää jo pitkäksi aikaa. (En nyt muista nimeä)
Vettä kissa ei välttämättä ruiskulla ota, mutta esim märkäruoan joukkoon (tai lusikalla suuhun)
Jos kissa ei syö/juo tai käy laatikolla, niin heti eläinlääkäriin, useimmiten syynä virtsatievaivat (kivet, tulehdus tms)
Jolloin kissa yleensä kanyyliin (suonensisäinen nesteytys), antibiootti, kipulääke yms
Kissan ruokahalua lisäämään eläinlääkärin antamalla reseptillä apteekista/ eläinlääkäristä ruokahalua lisäävää lääkettä.
Luonnossa elävät kissaeläimet kyllä selviävät pidempään syömättä, kun ovat tottuneet isoja saaliita ottamaan kiinni ja elimistö tottunut siihen ettei aina ruokaa saa. Lemmikki kissa siis lääkäriin, jos huomaat poikkeavaa käytöstä.
Ruokahaluttomuus, apaattisuus, ei käy laatikolla.. Viittaavat heti johonkin /sairauteen/
- Ani81
Oireet ovat sen verran monimuotoisia, että sinun sijassasi veisin kissan uudelleen lääkäriin. Jos mainitsemasi eläinlääkäri ei osaa sanoa, mikä kissaa vaivaa tai auttaa sinua, mene toiselle lääkärille mikäli mahdollista.
- kissatohtori
Mikäli kissa on kipeänä ja saanut kotiin antibiootin (mahdollisesti muutakin, esim maitohappobakteeri, ruokahalua lisäävä, mahd toinen antibiootti) ei kisu tule heti kuntoon ensimmäisen eläinlääkärikäynnin jälkeen.
Mutta ellei kissa syö/juo on yhä apaattinen, niin uudelleen vain. Kenties jatkotutkimuksiin tai jatkohoitoon rahatilanteen mukaan. Röntgenistä näkee monet vaivat (sydän, munuaiset, maksa, virtsarakko yleisimmin) hinta (yksityisellä) 80€/kuva
Mutta kissan voi jättää lääkärille (varsinkin päivystävälle 24/7 auki olevalle) jopa koko päiväksi ja yöksi hoitoon (kanyyli ja lääkehoito)
Yksityisellä hinta oli 70€/päivä yöllä isompi.
Mikäli mietitte hintoja, voin listata oman kokemukseni mukaan.
Pienemmillä paikkakunnilla tosin usein hieman halvempi ja myös mikä lääkäri.
Yksityisellä Turussa:
Klinikkamaksu 35€
Eläinlääkärin tarkistus 45€
Rauhoittava 25€
Muut lääkkeet 30-50€
Hoitajat 20-40€
Lääkekäsittelymaksu 8€
Röntgen 80€
Muita toimenpiteitä 20€
Mukaan tulevat lääkkeet
Olivat aika halpoja, paitsi jonkinlainen pasta 20€ muut n.5€ ja alle - restinpeacerips
kissatohtori kirjoitti:
Mikäli kissa on kipeänä ja saanut kotiin antibiootin (mahdollisesti muutakin, esim maitohappobakteeri, ruokahalua lisäävä, mahd toinen antibiootti) ei kisu tule heti kuntoon ensimmäisen eläinlääkärikäynnin jälkeen.
Mutta ellei kissa syö/juo on yhä apaattinen, niin uudelleen vain. Kenties jatkotutkimuksiin tai jatkohoitoon rahatilanteen mukaan. Röntgenistä näkee monet vaivat (sydän, munuaiset, maksa, virtsarakko yleisimmin) hinta (yksityisellä) 80€/kuva
Mutta kissan voi jättää lääkärille (varsinkin päivystävälle 24/7 auki olevalle) jopa koko päiväksi ja yöksi hoitoon (kanyyli ja lääkehoito)
Yksityisellä hinta oli 70€/päivä yöllä isompi.
Mikäli mietitte hintoja, voin listata oman kokemukseni mukaan.
Pienemmillä paikkakunnilla tosin usein hieman halvempi ja myös mikä lääkäri.
Yksityisellä Turussa:
Klinikkamaksu 35€
Eläinlääkärin tarkistus 45€
Rauhoittava 25€
Muut lääkkeet 30-50€
Hoitajat 20-40€
Lääkekäsittelymaksu 8€
Röntgen 80€
Muita toimenpiteitä 20€
Mukaan tulevat lääkkeet
Olivat aika halpoja, paitsi jonkinlainen pasta 20€ muut n.5€ ja alleSe on varmaan jo kuollut,katso vuosilukua XD
- heihei :D
voisiko olla,että kissaasi on mahdollisesti purrut käärme?? onko kissasi jalat niin kuin halvatut ja onko sillä näköhäiriöitä?? koska minun kissallani halvaantuivat ensin takajalat,kävin lääkärissä,se sai antibioottikuurin,silloin epäiltiin umpirauhasia,koska ne olivat täynnä lisäksi se ei nähnyt toisella silmällä kunnolla.oireet katosivat noin viikossa. sitten kahden viikon päästä uusi halvaus etujalkoihin ja sille ei voitu enää mitään ja sitten se jouduttiin lopettamaan..:( emme tiedä mikä sitä vaivasi,kun sen sydän oli hyvä,mutta itse epäilen käärmeen pistoa..:((
- .............
Onko kissa rokotettu? Anna kissalle pipetillä ruokaa nestemäisenä, jos se ei syö. Ruoattomuus aiheuttaa kissalle maksavaurion.
- Hoxa
Veimme kissamme oikein eläinsairaalaan ja siellä kuvasivat, ultrasivat ja antoivat rauhoittavaa. Diaknoosi oli kissojen tarttuva vatsakalvontulehdus ja se 'märkä' versio, missä neste kerääntyy vatsaonteloon. Hengittäminen käy raskaaksi ja kissalle tulee ns. vesimaha tai vastaava.. Kissan saatua rauhoittavaa, hän periaatteessa kuoli jo saatuaan rauhoittavaa. Mutta sitten kuitenkin annettiin vielä se lopullinen piikki. Mitään ei ollut tehtävissä ja tautiin ei ole lääkitystä. huonoa tuuria meillä..
Nyt meillä on uusi pentu ja toivomme todella, että kaikki menisi hyvin. Toivottavasti virus on poistunut kotoamme lopullisesti..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset9110590Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1428838Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906097Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään634345Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut644266Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi824108Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503729Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi703231Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73137IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k702995