Auttakaa!

Hoxa

Kissanpentumme ei syö, ei juo, kakoo/meinaa oksentaa, on veltto, ei leiki, nukkuu vaan..mikä häntä vaivaa? Eilen päivällä oli koko päivän ulkona ja oli ollut oma leikkisä itsensä. Aamulla huomasin, että ei ollut syönyt illalla laittamaani ruokaa ollenkaan. Nukkui vaan ja oli velton oloinen. Kissa oli päivällä ulkona. Nukkui vaan ja liikkui todella vähän. Katsekin on 'lasittuneen' näköinen..

Menin sitten lääkäriin ja siellä nesteyttivät kissaa. Antoivat matolääkkeen ja kahta eri kipulääkettä. Eivät tienneet syytä kissan velttouteen. Kissa ei ole vironnut vieläkään. Tunnustelivat suolta ja sanoivat siellä olevan ainakin 'kakkaa' tuloillaan ja joku pieni 'oudompi' kohta, muttei mitään isoa tukosta. Ei ole käynyt laatikolla koko päivänä, mutta ei ole kyllä syönytkään mitään.

Jos nuorempi lapsistani olisi kissan päälle kaatunut, niin voiko sisäisestä verenvuodosta tulla tämän kaltaisia oireita?? Ja kuinka kauan paraneminen kestää?? Kerroin asiasta myöskin lääkärillä, mutta antoivat ymmärtää, ettei se olisi sitä..mene ja tiedä?! Onko jonkun kissalla ollut samanlaisia oireita?

8

2580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      No mitä ihmettä ne siellä lääkärillä sitten sanoivat että kissaa vaivaa? Kyllähän nyt tuohon syy pitää löytää ja hoito, koska tuota menoa kissa on aika pian entinen. Kissaa vahingoittaa jo parin päivän syömättömyys. Kehottaisin menemään lääkärille jossa tutkitaan kissa niin kunnolla että syy löytyy eikä vain kipulääkettä tyrkätä.

      • kissatohtori

        Kissalle voi tulla rasvamaksa jo yhden päivän syömättömyydestä. Lisäksi se on jo hengenvaarallista.

        Mikäli kissa ei suostu syömään, täytyy sitä pakkosyöttää (joka ei eläinlääkärin mukaan ole kovin hyvä) joten jos jollain keinolla saa syömään niin hyvä (erikoisruoka tms.) tai esim luuton kana, seiti..

        Kuivamuonaa itse en suosittele, kuivattaa elimkstöä mikäli kissa ei myöskään juo.

        Apteekista saa kissalle ravintovalmistetta (muistaakseni ruiskulla) että sisältää kaikki kissan tarvitsemat ravintoaineet, pienikin määrä tätä riittää jo pitkäksi aikaa. (En nyt muista nimeä)

        Vettä kissa ei välttämättä ruiskulla ota, mutta esim märkäruoan joukkoon (tai lusikalla suuhun)

        Jos kissa ei syö/juo tai käy laatikolla, niin heti eläinlääkäriin, useimmiten syynä virtsatievaivat (kivet, tulehdus tms)

        Jolloin kissa yleensä kanyyliin (suonensisäinen nesteytys), antibiootti, kipulääke yms

        Kissan ruokahalua lisäämään eläinlääkärin antamalla reseptillä apteekista/ eläinlääkäristä ruokahalua lisäävää lääkettä.

        Luonnossa elävät kissaeläimet kyllä selviävät pidempään syömättä, kun ovat tottuneet isoja saaliita ottamaan kiinni ja elimistö tottunut siihen ettei aina ruokaa saa. Lemmikki kissa siis lääkäriin, jos huomaat poikkeavaa käytöstä.

        Ruokahaluttomuus, apaattisuus, ei käy laatikolla.. Viittaavat heti johonkin /sairauteen/


    • Ani81

      Oireet ovat sen verran monimuotoisia, että sinun sijassasi veisin kissan uudelleen lääkäriin. Jos mainitsemasi eläinlääkäri ei osaa sanoa, mikä kissaa vaivaa tai auttaa sinua, mene toiselle lääkärille mikäli mahdollista.

      • kissatohtori

        Mikäli kissa on kipeänä ja saanut kotiin antibiootin (mahdollisesti muutakin, esim maitohappobakteeri, ruokahalua lisäävä, mahd toinen antibiootti) ei kisu tule heti kuntoon ensimmäisen eläinlääkärikäynnin jälkeen.

        Mutta ellei kissa syö/juo on yhä apaattinen, niin uudelleen vain. Kenties jatkotutkimuksiin tai jatkohoitoon rahatilanteen mukaan. Röntgenistä näkee monet vaivat (sydän, munuaiset, maksa, virtsarakko yleisimmin) hinta (yksityisellä) 80€/kuva

        Mutta kissan voi jättää lääkärille (varsinkin päivystävälle 24/7 auki olevalle) jopa koko päiväksi ja yöksi hoitoon (kanyyli ja lääkehoito)

        Yksityisellä hinta oli 70€/päivä yöllä isompi.

        Mikäli mietitte hintoja, voin listata oman kokemukseni mukaan.
        Pienemmillä paikkakunnilla tosin usein hieman halvempi ja myös mikä lääkäri.

        Yksityisellä Turussa:

        Klinikkamaksu 35€
        Eläinlääkärin tarkistus 45€
        Rauhoittava 25€
        Muut lääkkeet 30-50€
        Hoitajat 20-40€
        Lääkekäsittelymaksu 8€
        Röntgen 80€
        Muita toimenpiteitä 20€
        Mukaan tulevat lääkkeet
        Olivat aika halpoja, paitsi jonkinlainen pasta 20€ muut n.5€ ja alle


      • restinpeacerips
        kissatohtori kirjoitti:

        Mikäli kissa on kipeänä ja saanut kotiin antibiootin (mahdollisesti muutakin, esim maitohappobakteeri, ruokahalua lisäävä, mahd toinen antibiootti) ei kisu tule heti kuntoon ensimmäisen eläinlääkärikäynnin jälkeen.

        Mutta ellei kissa syö/juo on yhä apaattinen, niin uudelleen vain. Kenties jatkotutkimuksiin tai jatkohoitoon rahatilanteen mukaan. Röntgenistä näkee monet vaivat (sydän, munuaiset, maksa, virtsarakko yleisimmin) hinta (yksityisellä) 80€/kuva

        Mutta kissan voi jättää lääkärille (varsinkin päivystävälle 24/7 auki olevalle) jopa koko päiväksi ja yöksi hoitoon (kanyyli ja lääkehoito)

        Yksityisellä hinta oli 70€/päivä yöllä isompi.

        Mikäli mietitte hintoja, voin listata oman kokemukseni mukaan.
        Pienemmillä paikkakunnilla tosin usein hieman halvempi ja myös mikä lääkäri.

        Yksityisellä Turussa:

        Klinikkamaksu 35€
        Eläinlääkärin tarkistus 45€
        Rauhoittava 25€
        Muut lääkkeet 30-50€
        Hoitajat 20-40€
        Lääkekäsittelymaksu 8€
        Röntgen 80€
        Muita toimenpiteitä 20€
        Mukaan tulevat lääkkeet
        Olivat aika halpoja, paitsi jonkinlainen pasta 20€ muut n.5€ ja alle

        Se on varmaan jo kuollut,katso vuosilukua XD


    • heihei :D

      voisiko olla,että kissaasi on mahdollisesti purrut käärme?? onko kissasi jalat niin kuin halvatut ja onko sillä näköhäiriöitä?? koska minun kissallani halvaantuivat ensin takajalat,kävin lääkärissä,se sai antibioottikuurin,silloin epäiltiin umpirauhasia,koska ne olivat täynnä lisäksi se ei nähnyt toisella silmällä kunnolla.oireet katosivat noin viikossa. sitten kahden viikon päästä uusi halvaus etujalkoihin ja sille ei voitu enää mitään ja sitten se jouduttiin lopettamaan..:( emme tiedä mikä sitä vaivasi,kun sen sydän oli hyvä,mutta itse epäilen käärmeen pistoa..:((

    • .............

      Onko kissa rokotettu? Anna kissalle pipetillä ruokaa nestemäisenä, jos se ei syö. Ruoattomuus aiheuttaa kissalle maksavaurion.

    • Hoxa

      Veimme kissamme oikein eläinsairaalaan ja siellä kuvasivat, ultrasivat ja antoivat rauhoittavaa. Diaknoosi oli kissojen tarttuva vatsakalvontulehdus ja se 'märkä' versio, missä neste kerääntyy vatsaonteloon. Hengittäminen käy raskaaksi ja kissalle tulee ns. vesimaha tai vastaava.. Kissan saatua rauhoittavaa, hän periaatteessa kuoli jo saatuaan rauhoittavaa. Mutta sitten kuitenkin annettiin vielä se lopullinen piikki. Mitään ei ollut tehtävissä ja tautiin ei ole lääkitystä. huonoa tuuria meillä..

      Nyt meillä on uusi pentu ja toivomme todella, että kaikki menisi hyvin. Toivottavasti virus on poistunut kotoamme lopullisesti..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      164
      2350
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2144
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      496
      1649
    4. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      311
      1398
    5. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      420
      1219
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      20
      1217
    7. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      134
      1076
    8. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      107
      1055
    9. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1035
    10. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      9
      932
    Aihe