onko täällä joku joka on nyt pienen lapsen äiti ja on raskaaksi tullut unohdettuaan pillereitä.
kuinka monta pilleriä unohdit ja missä vaiheessa?
kuinka monta pilleriä unohdit ja missä vaiheessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
JOs alkaa käyttää heti lisäehkäisyä (kondomia) kun huomaa unohduksen, ei tule yleensä raskaaksi. Munasolu ei poksumalla kypsy heti. Eli todella typerää jos ei sitten käytä kondoomia loppuliuskan ajan koska se vahinko sattuu yleensä hieman myöhemmin jos on sattuakseen.
Kaverini unohti liuskan ekan pillerin ja tuli raskaaksi.
olla ihan tuuripeliä jos pillerin on unohtanut eikä käytä lisäehkäisyä. Itse aikanani unohdin silloin tällöin yhden pillerin ja otin kun muistin. Ei tärpännyt, mutta tuon muksun tekoon nyt meni muutenkin puoli vuotta pillereiden lopettamisen jälkeen. Mutta tiedän niitä, joilla yksi unohtui ja tsadam positiivisia oltiin. Eli kannattaa käyttää kondomia jos ei halua tulla raskaaksi, mieluummin kun lähteä sitten abortin tekoon.
Itse unohtelin nuoruudessani parhaillaan kolmasosan pilleriliuskasta. Eli seitsemän pilleriä saattoi jäädä sieltä täältä. Ei montaa sellaista kuukautta ollut, että oisin muistanut ottaa jokaisen. Jälkeenpäin on hirvittänyt, eikä onneksi "vahinkoa" käynyt. Muistan usein ajatelleeni, että voinkohan tulla ollenkaan raskaaksi, kun tuolla unohdusprosentilla luulis jo "tärppäävän". Kuitenkin sitten jossain vaiheessa "aikuistuttuani" päätimme yrittää lasta ja jätin laastarit (joita ei tarvi muistaa vaihtaa kuin kerran viikkoon) pois. Yhdet kuukautiset kerkes tulee ja pam! olin raskaana. Nyt olen onnellinen 8kk tytön äiti.