ostin edullisen "tavaratalo- dvd-soittimen. Mukana ei ollut Scart eikä s-video liitintä, mutta nämä ilmeisesti tarvitaan????? Mukana oli 3-tie johto (puna,kelta,valkoinen), ja laitteen takana n. 20 niihin sopivaan jutskaa. Olisin kiitollinen neuvoista, täysin tietämättömänä! Käyttöohjeet oli hepreaa!
täysin uutta
who
2267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Punainen ja valkoinen on äänille. Keltaisessa kulkee videosignaali.
Saat parempilaatuisen kuvan kuitenkin Scartilla RGB-tilassa. S-videokin on parempilaatuinen kuin tuo komposiittitapa (keltainen RCA).
Laitteissa yleensä on värikoodaukset noille piuhoille. Valkoinen ja punainen siis ovat Audio Left & Right.
Jätä se keltainen kytkemättä jos kytket scartilla.
Siis jos kytket dvd:n scartilla telkkariin, älä kytke noita rca-liittimillä olevia äänen johtoja (punainen ja valkoinen/musta) enää telkkariin. TV saa äänen ja kuvan scartista. Telkkarille ei välttämättä tee hyvää jos ääni liitetään siihen kahdella eri tavalla.
Jos tarkoituksesi on liittää dvd myös stereoihin, niin silloin vedät nuo äänen rca:t stereoihin.
Tämä sama pätee myös muihin laitteisiin. Eli ei kytketä samaa signaalia kahdella erilaisella johdolla yhteen laitteeseen.