Sääksjärven koulu Lempäälässä

Hei,

Ollaan harkitsemassa muuttoa ja kouluksi tulisi Sääksjärven koulu. Miten mielestänne toimii 0-9 luokkalaisten yhteiskoulu? Onko kosteus/home ongelmia?

Kokemuksia kiitos ;)
111561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos tahdotte parasta lapsille, ohittakaa sääksjärvi, kokemuksia on ja yleensä opettajat huonoja, laiskoja, eikä vieraan kakaroita hyväksytä "piireihin".
Muistona vielä opettajan törkeät kirjoitukset reissuvihossa, rehtori-ressukka puolustaa opettajia, mitä muutakaan kunnan siipeilijä voisi tehdä.

Unohtakaa sääksjärvi, perheenne parhaaksi !

Äänestä
  • koulut on ihanat!

    Äänestä

  • Hhuhh

    Äänestä

Päärakennus sääksjärven koululla puretaan kohta loppuun asti

Äänestä
  • jeess

    Äänestä

hyi sääksjärven koulu ihan kuraa ja ruoka vielä kurampaa

Äänestä

ruoka on raakaa ja kalapuikot pomppivat kun ne on niin löllöjä ja jos peruna tippuu likaiselle lattialle niin keittäjä ottaa sen maasta ja pistää sen takisin

Äänestä

0-9 toimii yleensä hyvin. Niissä on hyvät käsityö ja kuvataideluokat, kielistudiot ja täysimittaiset liikuntasalit sekä kattavat kirjastot. Lisäksi pätevät aineopettajat. Monesta ns. alakouluista nämä puuttuvat. Kuvistyöt tehdään omalla pulpetilla. Puukässyssä on muutama koloontunut höyläpenkki ja tylsiä höyliä mallia kansakoulu. Metallin työstökalut puuttuu kokonaan. Liikuntasali on mini kokoinen ja kirjastokin koostuu 80 luvun Factasta ja Fococsesta. kieliluokasta löytyy kelanauhuri, eikä mistään stereoista voi uneksiakaan. Jos lähistöllä ei ole yläkoulua, niin erikoisaineiden opetuskin hoidetaan luokanopettajien voimin. ja pahimmassa tapauksessa opettajakin on suorittanut opettajaseminaarinsa pelkästään keskikoulupohjalta. Alakoulu on siis ALAKOULU sanan täydessä merkityksessä.

Äänestä

jos mietit että olisi kiva jos lapsesi menisi sääksjärven kouluun koska se on niin hyvä koulu , niin ei sääksjärvenkoulu ei ole hyväkoulu, eikä lapsesi menisi kouluun mieluiten.

Äänestä

ÄLÄ EDES HARKITSE MENEVÄSI SÄÄKSJÄRVEN KOULUUN

Äänestä

ei kannata mennä tähän kouluun, huono opetus ei saa apua esim mielen terveys ja muihin asioihin pien luokan opettaja on sanonut että minun mielenterveys on sontaa ja paskaa, muuten hyvä jos menee normi luokalle jos meet pien luokalle mene eri kouluun ellet jaksa kuunnella ilkeää opettajaa, ja ei saa apua opettaja haukkuu jos ei ymmärrä heti asioita.. vaikka kaikilla kestää oma aika oppia tällä hetkellä normi luokan oppilaat on ihan kivoja opet on mukavia, ja hyvin töykeää käytöstä tietyiltä opeilta, ( oma kokemus)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


muuttaja? kirjoitti:

Hei,

Ollaan harkitsemassa muuttoa ja kouluksi tulisi Sääksjärven koulu. Miten mielestänne toimii 0-9 luokkalaisten yhteiskoulu? Onko kosteus/home ongelmia?

Kokemuksia kiitos ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu