halpaa ja kokenutta työvoimaa ois tarjolla pilvin pimein.
Papat ja mammat opettamaan joukko-oppi ja rotuoppia ja oitis.
Puolet opettajista voitaisiin lomauttaa ja säästää pitkä penni.
Eikös täällä joku jo sanonutkin että kuka vaan voi ruveta opettajaks tai taksikuskiksi?!?!
Kai ne vois ne paapat ja mammat mennä sairaaloihinkin tuuraamaan?!?!?
LIIKETTÄ HOPI-HOPI!
Papat ja mammat opettamaan joukko-oppi ja rotuoppia ja oitis.
Puolet opettajista voitaisiin lomauttaa ja säästää pitkä penni.
Eikös täällä joku jo sanonutkin että kuka vaan voi ruveta opettajaks tai taksikuskiksi?!?!
Kai ne vois ne paapat ja mammat mennä sairaaloihinkin tuuraamaan?!?!?
LIIKETTÄ HOPI-HOPI!
Vastaukset 4
Vanhimmat
... omat lapseni ovat jo käyneet koulunsa ja saivat olla pätevien opettajien ohjauksessa. Koulutusta ei näytä aloittajakaan arvostavan. Sinulla ei taida olla itselläsi lapsia kun et piittaa kuka heitä opettaa.
On toki eläkkeellä olevia opettajiakin, joita ehkä tarkoitit palaavaksi kouluihin, vai??? Uskon kuitenkin, että nykyajan peruskoulussa ei eläkeikäiset kauan jaksaisi, hyvä, että työikäiset jaksavat sinne eläkeikäänsä saakka.
Tuntemani eläkkeelle siirtyneet opettajat eivät ainakaan olisi valmiita tulemaan takaisin, on se sen verran voimia vievää puuhaa työskennellä nykyajan murkkujen kanssa. Ja varsinkin vanhempien ;)
Ja noista säästöistä vielä... Kuka tietää pidemmän päälle, kuinka kalliiksi nuo lomautukset loppujen lopuksi tulevat. Jos koulutus on rempallaan, mitä tulee noista nuorista, joiden koulunkäynti on ollut sitä sun tätä vain sen takia, että opettajia on lomautettu ja oppilaat ovat tuolloin ison aikaa omin päin muka tekemässä jotain luokassa. Viereisen luokan ope käy jakamassa monisteet ja palaa omaan luokkaansa. Kuka tekee, kuka ei. Kukaan ei varmaan ainakaan tarkista, tuliko tehtävät tehtyä.
Itse olen ainakin päättänyt, että jos lomautuksia tulee, en varmasti ala tekemään lomautettujen töitä. Se on sitten työnantajan vastuulla. Voin tietysti avata oven ja päästää oppilaat luokkaan, mutta en ota stressiä siitä, oppivatko mitään lomautuksen aikana. Huolehdin omista töistäni, en muiden. Niissäkin on yhdelle ihmiselle ihan tarpeeksi.
No, ehkä aloittaja halusi provosoida, kuten moni muukin. Tässä yhteiskunnassa on laman varjolla menossa taas sellainen "säästöbuumi", vaikka pitäisi ajatella hieman pidemmälle kuin se oma nenä. Mielestäni etenkin lama-aikana pitäsi satsata koulutukseen, jotta sitten kun paremmat ajat koittavat, on tarpeeksi koulutettua työvoimaa ottamaan työt vastaan. Huonosti hoidettu peruskoulutus lisää vain syrjäytymistä ja erilaiset sosiaalitukien varassa elävät lisääntyvät. Sekö on säästöä?
tois hyvä opettamaan, verrattuna näihin nuoriin uusiin epäpäteviin. Nämä uudet opettajat voisivat olla valmistuttuaan 10 vuotta ensin kouluavustajana tai apuopeina, ja sitten siirtyä kurssitusten kautta opettajiksi. Kukaan ei ole seppä syntyessään, joten opetajt tavii vuosia kehittyäkseen. Luulen että siitä johtuu monen oppilaan huono koulumenestys, kun opettajat ei osaa asiaansa. Mutta kun opet ei osaa asiaansa, he syyttävät siitä oppilaita, sillä eihän opettajissa ole vikaa, ei ei, aina se on oppilaasas tai vanhemissa.Pitkät lomat aiheuttavat myös opettajan ammatissa taantumaa, siksi kesäkurssit olisivat hyvä ammatin ylläpito muoto.
Itsekin opettajana ajattelen samoin. On kurjaakatseltavaa kun vielä 10 v jälkeenkin opettaja haparoi ihan perusasioissa. Ei osaa koota luokkaa yhtenäiseksi eikä ylipäätään osa ratkaista asioita kysymättä toisilta . Tuo 10 vuotta menee hyvinkin opeteteltaessa ammttiin ja paljonti siihen vaikuttaa juuri opettajahuoneen ilmapiiri, opettajat ja yhteishenki. Uusi opettaja on perehdytettävä työhön vaikka kokemustakin olisi ihan vaankirjoittamattomienkin sääntöjen ja toimintatapojen vuoksi. Tuntuu ihan påahalta kuinka tylyjä jotkut opettajat voivat olla uusille tulokkaille. Erityisesti näissä kunnostautuvat vanhemmat naisopettajat. Miehet suhtautuvat paremmin uusiin tulokkaisiin ja auttavat mielellään omaa aikaansakin uhraten. Erityisesti nuoremmat naiset joutuvat selviytymään yksin koulun arjesta. Itse kyllä mielelläni autan kaikkia ja erityisesti uusia, sillä se helpottaa myös omaa työtäni jatkossa.
Uusille opettajille oma ohjaava opettaja jokaiselle työpaikalle ja todellakin se voisi myös näkyä palkkauksessa. Aloittajalle vähemmän ja tutorille enemmän. Näin saadaan tuleville sukupolville vankan ammattitaidon omaavia opettajia.
vo olla lääkärikin kun kirjottaa itelleen työtodistuksen!! Miksei opettajakin, sillä jokainen mummo ja vaari osaa varmaan lukee ja laskee, ja vio sitä elämän historiaa mikä tulee kokemuksen kautta.
Pakkohiihtoon ei varmaan monista ole, mutta jos ne vaihtaisi taideaineisiin. Mummot opettaa pereinnekäsitöitä ja vaarit veitämään voiveitsiä.