Kommentteja rantasaunan savuhormin sijoituksesta. Tarkoitus on rakentaa rantasaunan savupiippu rakennuksen ulkopuolelle päätyyn niin, että kiukaan hormi liittyy kiukaan takapuolelta elementtirakenteiseen savuhormiin. Hormi tehdään joko metallisista piippuelementeistä tai keraamisista ja harkkoelementeistä. Tällaisen rakenteen toimivuus etenkin talvella. Kannattaako piippu lämmöneristää ulkopuolelta? Vai onko se tarpeetonta.
Rakenteellisesti olisi mahdollista asentaa metallinen piippu suoraan kiukaan päältä katon läpi ulos, mutta sitä vaihtoehtoa ei haluttaisi käyttää esteettisistä syistä. Tällöin piippu tulee ikkunoiden ja järvimaiseman eteen! Tietysti ulkonäköseikoista ollaan valmiita tinkimään järkevien ratkaisujen edessä.
Rakenteellisesti olisi mahdollista asentaa metallinen piippu suoraan kiukaan päältä katon läpi ulos, mutta sitä vaihtoehtoa ei haluttaisi käyttää esteettisistä syistä. Tällöin piippu tulee ikkunoiden ja järvimaiseman eteen! Tietysti ulkonäköseikoista ollaan valmiita tinkimään järkevien ratkaisujen edessä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Esteettisesti kaunein saunan savupiippu on tiilestä muurattu suoraan katon läpi menevä ja katon yläpuolelta pellitetty. Piste iin päälle on kaunis piipunhattu.
Jos saunassa savupiippu on ongelma, tee saunasta savusauna, ei tarvita savupiippua lainkaa.
makuasiahan tuo on, kuten sanoitkin, että; sinun mielestä. Heti näin sieluni silmin saunan, jossa on ulkopuolella vaikkapa tuollainen elementtirakenteinenkin piippu, joka on sitten vuorattu liuskekivellä. Olispas nätti.
Hae suosiolla rautakaupasta rautapiippu jossa katon läpivienti valmiina ja sitten jatkat alas/ylöspäin lisäputkilla, 100 millinen riittää. Tuo piipun läpivienti heti kiukaan takaa puuseinän läpi ei ole ihan yksinkertainen homma.
Piipun ja kiukaan ympäristö voidaan ja onkin tarkoitus tehdä kivirakenteisina, joten läpivieminen ei ole ongelma, vaan toimivuus: Kun kiuasta lämmitetään talvipakkasella ja piippu sijaitsee rakennuksen ulkopuolella ja on todennäköisesti kylmä ja kuurassa, niin miten äkillinen kiukaan lämmittäminen ja kuumien savukaasujen tuleminen piippuun vaikuttaa piipun rakenteisiin? Onko pelkona kosteuden tiivistymistä ja piipun nokeutumista? Toisaalta, jos piippu viedään suoraan kiukaalta katon läpi niin silloinkin piippu on yläpäästään samanlaisissa olesuhteissa vinttitilassa ja katon ulkopuolella. Eikö?
Kuten mainostin (ja muuten syyttä ylpeänä) saunasta on niin hyvät näkymät järvelle ettei sitä peitetä edes pikkuisella piipulla! Peltipiippu on kai yksinkertaisinta viedä seinästä läpi, mutta se on ulkonäöltään silloin siinä ja siinä. (Tosin naapurihan sitä joutuu enemmän katselemaan... heh, heh!) Harkkopiippu keraamisella savuhormillakaan ei toteutuksen kannalta ole varmaan ongelma mutta miten lämmöneristän seinän ja piipun kohdan? Sauna ei nimittäin ole talvella kylmillään, vaan siellä pidetään 5... 10 lämpötilaa jatkuvasti. Eristämättömänä piipun kohdalla on kylmäsilta. Jos lämmöneriste asetetaan seinän ja piipun väliin, joudun puhkomaan eristeen vaakasuoralla hormilla ja muu piippu jää kylmälle puolelle. Vai kannattaisiko piippu tuoda sisäpinnan muurauksen kanssa samaan linjaan ja lämmöneristää piippu ulkopuolellta ja vuorata jollain siistillä, niin on naapurikin tyytyväisempi?
pikku kirjoitusvirheet edellisessä: Muutama väärä kirjain ja tietysti tarkoitin: "ja muuten syystä ylpeänä..."
http://www.kastor.fi/index.php?option=com_etusivu&view=etusivu&Itemid=28
puolelle sama mistäkohtaa. Läpivienti oltava " turvallinen" . Piippu sitten kevytrakenteinen , sisäputki Haponkestävää , 30 mm ilmaeristys . talvella lämpee nopeesti ja alkaa vetää . Vä'liputki voisi olla ilmastointiputkea , sitten ulkoputki , "vaikka AL- törskät " . Minulla tuollainen ( ja toimii) kylmälläkin.
T- kappale tultava ulos jotta puhdistus toimii, päätyseinään on helppo tukea.
Vanhassa rantasaunassa on talon ulkopuolinen piippu kiukaassa. Sisähormi metalliputkea, ulkokuori ajan henkeen asbestibetonia. Välissä on paikoitellen kivivillaa. Vetää hyvin säällä kuin säällä.