Suunnittelen kesälomalleni matkaa Azoreille ja nyt mietityttää nämä eri hotellit ja paikat ja vaikka mikä.
Katselin Hispanialta viikon matkaa Ponta Delgadaan hotelliin Acores Atlantico, hinta kahdelta 1178-1218€ riippuen näköalasta.
Toisaalta taas sivummalla olevaan hotelliin Vale do Navio saisi 2vk matkan hintaan 1278€/2hlö. Ei siis suurta eroo hinnassa.
Mutta onko eroa sitten muuten?? miten hyvin bussit kulkevat tuolta Vale do Naviosta? Eli jos esim tahdomme illalla käydä syömässä Ponta Delgadasssa, niin kuinka myöhään bussit liikennöivät? tai onko tuo matka kallis taksilla?
Autoa ei ole meillä mahdollisuus vuokrata, joten tutustuminen saareen tarvii tehdä joko bussilla, taksilla tai valmiilla retkillä.
Kuinka hyvin siis viikon reissulla aika riittää saaren tutkimiseen. vai olisiko kannattavampaa varata kaksi viikkoa?
Varatakko siis 1vk Ponta Delgadassa hintaan n. 1200€ vai 2vk Vale do Naviossa hintaan n. 1280€??? Vinkkejä kiitos :)
Mihin Azoreilla?
1
749
Vastaukset 1
Capelas sijaitsee São Miguelin saaren pohjoisrannikolla noin 15 km:n päässä Ponta Delgadan kaupunkikekustasta. Capelaksen ja Ponta Delgadan välillä kulkee iltabusseja, http://www.smigueltransportes.com/horario.php?linha=215.
Paikkana Vila das Capelas (jossa Vale de Navio sijaitsee) ja Ponta Delgada ovat kovin erilaisia. Ponta Delgadan kaupunkikeskusta on noin 30 000 asukkaan taajama, kun taas koko Capelasissa asukkaita on vajaa 4 000. Palvelut ovat luonnollisesti sitä mukaa. Capelasissa voi ilman muuta yöpyä, hotellihan on uusi ja siisti. On vain tiedettävä, mitä valinta merkitsee. Myös Capelasissa on joitakin ravintoloita, joten joka ilta ei tarvitse välttämättä lähteä Ponta Delgadaan syömään.
Matkanjärjestäjä olettanee, että suurin osa Capelasiin majoittuvista vuokraa auton.
Ponta Delgadan etuna ovat monipuolisten palvelujen lisäksi hyvät yhteydet eri puolille saarta. Açores Atlântico hotellina on saanut positiivista palautetta tällä palstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871638
- 851382
- 1041068
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..15895Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40793Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83666Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.113661Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30651Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45597