Suunnittelen kesälomalleni matkaa Azoreille ja nyt mietityttää nämä eri hotellit ja paikat ja vaikka mikä.
Katselin Hispanialta viikon matkaa Ponta Delgadaan hotelliin Acores Atlantico, hinta kahdelta 1178-1218€ riippuen näköalasta.
Toisaalta taas sivummalla olevaan hotelliin Vale do Navio saisi 2vk matkan hintaan 1278€/2hlö. Ei siis suurta eroo hinnassa.
Mutta onko eroa sitten muuten?? miten hyvin bussit kulkevat tuolta Vale do Naviosta? Eli jos esim tahdomme illalla käydä syömässä Ponta Delgadasssa, niin kuinka myöhään bussit liikennöivät? tai onko tuo matka kallis taksilla?
Autoa ei ole meillä mahdollisuus vuokrata, joten tutustuminen saareen tarvii tehdä joko bussilla, taksilla tai valmiilla retkillä.
Kuinka hyvin siis viikon reissulla aika riittää saaren tutkimiseen. vai olisiko kannattavampaa varata kaksi viikkoa?
Varatakko siis 1vk Ponta Delgadassa hintaan n. 1200€ vai 2vk Vale do Naviossa hintaan n. 1280€??? Vinkkejä kiitos :)
Mihin Azoreilla?
1
725
Vastaukset
Capelas sijaitsee São Miguelin saaren pohjoisrannikolla noin 15 km:n päässä Ponta Delgadan kaupunkikekustasta. Capelaksen ja Ponta Delgadan välillä kulkee iltabusseja, http://www.smigueltransportes.com/horario.php?linha=215.
Paikkana Vila das Capelas (jossa Vale de Navio sijaitsee) ja Ponta Delgada ovat kovin erilaisia. Ponta Delgadan kaupunkikeskusta on noin 30 000 asukkaan taajama, kun taas koko Capelasissa asukkaita on vajaa 4 000. Palvelut ovat luonnollisesti sitä mukaa. Capelasissa voi ilman muuta yöpyä, hotellihan on uusi ja siisti. On vain tiedettävä, mitä valinta merkitsee. Myös Capelasissa on joitakin ravintoloita, joten joka ilta ei tarvitse välttämättä lähteä Ponta Delgadaan syömään.
Matkanjärjestäjä olettanee, että suurin osa Capelasiin majoittuvista vuokraa auton.
Ponta Delgadan etuna ovat monipuolisten palvelujen lisäksi hyvät yhteydet eri puolille saarta. Açores Atlântico hotellina on saanut positiivista palautetta tällä palstalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713921Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813119Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462153Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232123Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551925TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768