Miten menee tälläisessä kiinalaisessa skootterissa tai taitaa olla samanlailla kaikkissa skoottereissa. Eli akku ei lataannu jännite vaihtelee 8-11,5V välillä navoista mitattuna(kaasuttaessa). Olisiko mahdollisesti jännitteen säädin rikki?. Kuinkas muuten toi lataus järjestelmä on toteutettu eli tuleeko suoraan ns. vauhtipyörältä johdot säätimelle ja sieltä sitten akulle? kuinka suuri jännite pitäisi tulla sieltä(vauhtipyörältä)?
Mopo muuten lähtee polkemalla käyntiin ja siten toimii hyvin, eli jotan jännitettä tulee mutta ei tarpeeksi lataukseen.
Mopo muuten lähtee polkemalla käyntiin ja siten toimii hyvin, eli jotan jännitettä tulee mutta ei tarpeeksi lataukseen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hieman alitehoinen laturi ja YLEENSÄ johdot löysällä. Myös huonolaatuinen johdin saattaa olla syynä. Vaihdä johdin paremmin sähköäjohtavaan jos haluat toimivan varmemmin.
autosta otettu virta starttiin? voiko se rikkoa jotain? ennen toimi hyvin..
auton latausteho 50-ampperia ja mopon 5!.. Auton laturinteho todella saattaa rikkoa kenttämagneetin joko startista tai laturista. Mutta mittaa molemmat käämit! Valmistajilta - esim.Bosch saa käämeille resistanssiarvot. Saattaa olla myös jokin 'suojapiiri' jonka sulake on palanut.
Siis tasaako se sen jännitteen kieroksilla? pitaäiskö antaa yli 14v akulta vaikka säädin on rikki?
jos lataussäädin on rikki niin lukema voi olla mitä vaan, pitäisi tulla 13,6 V ja tyhjäkäynnillä vähän vähemmän. Voi se akkukin olla sökö.