Kaivataan infoa hyvistä ruokapaikoista......

Nizza by night

Kaivataan infoa hyvistä ruokapaikoista Nizzassa. Etsinnässä olisi sellaisia paikkoja joissa viihtyvät paikalliset sekä hintataso on kohtuullinen että ruoka on hyvää. En ole siis vailla infoa turistiravintoloista. Eli laitelkaa infoa sellaisista persoonallisista ruokapaikoista, joihin eivät turistit juurikaan osaudu vaan paikalliset.

4

1130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ravintoloita

      nimeltä, mutta siinä kukka/-kalatorin laidalla oli ihan hyviä ruokapaikkoja jotka tuntui kelpaavan myös paikallisille. Samainen tori muuntuu illalla kalaravintoloiden aukioksi joten kannattaa niitäkin kokeilla.

      Mutta parhaan vinkin hyvästä ravintolasta tiesit itsekin - kurkkaa sisään ravintolaan jos syöjät on paikallisia - silloin on ok paikka.

    • Pariisin matkaaja

      Michelinin opas on yksi vaihtoehto, kun hakee hyviä paikkoja. Netissä osoite on:

      http://www.viamichelin.com/

      Nizzan satamaan merkitty Jouni "Atelier du Goût" on suomalaisessa omistuksessa.

    • á Nice

      Rautatieaseman kupeessa Rue Alsace Lorrainella on muutamia ravintoloita, joissa on pienehköt terassit. Ruoka näissä on kohtuuhintaista ja hyvää. Nizza on täynnä ravintoloita ja listat ovat ulkona luettavissa. Linnakukkulalla, josta on mahtavat näkymät yli kaupungin on myös kiva ravintola (älkää unohtako käydä hautausmaalla, se on upea). Nizza on tähän aikaan vuodesta niin täynnä turisteja, että heitä löytyy ihan joka kuppilasta. Varokaa pieniä punaisia meduusoja kun uitte meressä! Hyvää matkaa teille, Nizza on kaikkine tuoksuineen upea.

    • Itse selvää

      Tiedän montakin, mutta missään nimessä en niitä kerro kenellekään, koska en todellakaan halua nähdä yhtään suomalaista lempipaikoissani. Kannattaa itse löytää omat paikkansa ja pitää ne omana tietonaan, etteivät mene piloille toljottavista suomalaisturisteista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      152
      3931
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      36
      2241
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      148
      2054
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      108
      2026
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      121
      1793
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1689
    7. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      86
      1639
    8. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      290
      1492
    9. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      124
      1398
    10. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1262
    Aihe