voisin yhdistää oman tietokoneeni tuttavani langattomaan verkkoon, välimatka on alle 2km. Itselläni on ongelmana maasto, joten minun olisi hankittava ilmeisesti jonkunlaisia lisälaitteita että voisin käyttää muutakin kuin Elisan hitainta. Naapurillani sentään olisi kohtuullisen nopea yhteys joten oma koneeni hänen verkossaan saattaisi olla halvin ratkaisu, niin laitteiden kuin kuukausimaksujenkin kannalta. Näin ainakin oletan.
Millaisilla laitteilla
3K
6137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kuitu tollaselle matkalle ja maksaa he**etisti.
Eipä ole kuituhommia tullut tehtyä pitkään aikaan. Käytetään mutu menetelmää.
Kuitu 1 €/m
Maatyöt 2 €/m
Päätteet ja hitsaus 500 €
Mediamuuntimet 400 €
Tekee kahden kilometrin matkalla 3900 €
Siis 6900 € kahden kilometrin matkalla.
Tavallinen langaton ei enää toimi tuolla matkalla vaikka kuinka väkertäisi antenneja Pringles-purkeista. Tarvitaan jotain tämänlaista
http://www.kandk.fi/tuotteet_ja_palvelut/radiojarjestelmat/lisenssivapaat_radiojarjestelmat/canopy_5_4_ghz_ptp-linkit
järjestelmää olin ajatellut mutta eipä ole oikein kunnollista näköyhteyttä joten miten mahtaisi toimia, vai estäisiköhän metsä ja muu puusto kuinka tehokkaasti tuollaisenkin laitteen käytön. Se ei selvinne kuin mittaamalla.
Nuo toimivat melko korkeilla taajuuksilla, joten näköyhteys on syytä olla. Mittauskin on hankalaa. Sopivalla säällä muutama puu voi estää yhteyden vaikka yleensä toimisi.