En tiedä onko tämä oikea foorumi ongelmalleni, mutta ei muutkaan oikein olleet sopivia.
Minulla on Procaster PVR-6300C digiboksi jonka pitäisi näkyä ulkoisena kovalevynä kun vain laittaa USB-piuhan kiinni. Aikaisemmin minulla ei ollut mitään ongelmaa saada USB-yhteyttä ko. laitteeseen, latasin siihen kaikki uudet ohjelmistopäivitykset niiden ilmestyttyä ja siirsin tallennuksia tietokoneen kovalevylle.
Käytin yhteydenottoon kahta tietokonetta, ensin vanhaa pöytäkonettani XP-käyttiksellä ja myöhemmin kannettavaani Vista-käyttiksellä.
Nyt koetin siirtää tiedostoja koneelta tallentimille, mutta tallennin ei enää ilmestykään resurssienhallintaan kovalevynä vaan tulee herjat: "Uusi laite löydetty Cypress AT2LP RC42" (tai jotenkin tuohon tapaan). Sitten kone kehottaa asentamaan ko. laitteen ajurit, mutta niitä ei löydy mistään.
Tosin googlaamalla löytyi sivu http://www.bioticaindia.com/cypress-at2lp-rc42.html , jossa ne muka ovat, mutta niitä ei saa rekisteröitymättä sisään tai lähettämättä sähköpostiosoitettaan linkin saamiseksi. Tein molemmat, mutta mitään viestiä en sähköpostiini saanut rekisteröitymisestä tai linkistä, taitaa tulla vain roskapostia myöhemmin.
Kokeilin tiedonsiirtoa myös vanhalla koneellani, mutta siitä seurasi samankaltaiset herjat Cypress AT2LP RC42-ajureista.
Netistä löytyi tietoa vastaavasta ongelmasta koskien varsinaisia kovalevyjä. Toisissa jutuissa epäiltiin viaksi kovalevyn rautaa, viallista EEPROM-sirua tms., toisissa taas viaksi epäiltiin Windows-päivitystä, ainakin joillekin oli alkanut ko. herja ilmestymään päivityksen jälkeen. On omissa koneissanikin päivityksiä ollut edellisen USB-yhteyden jälkeen. Olen siirtänyt enää satunnaisesti ohjelmia tallentimesta koneeseen ja toisin päin, nyt kun tallentimeen ei enää ole ilmestynyt ohjelmistopäivityksiä.
Onko siis kenelläkään tietoa voisiko vika olla oikeasti tietokoneitten päässä ja saako noita ajureita oikeasti jostakin? En viitsisi viedä tallenninta Verkkokaupan huoltoonkaan, kun huolto kestää pari viikkoa ja kovalevyllä olevat tallennukset voivat kuulemma kadota, eikä niitä saa sieltä koneelle talteenkaan kun se USB ei toimi.
Digiboksi ulkoisena kovalevynä
3
660
Vastaukset
- Pronotcast anymore
Itselläni on täysin vastaavanlainen ongelma. Linux puolella Procasterin kovalevystä ei ole senkään vertaa tietoa. Joko olet ongelmaan saanut ratkaisun?
- Pronotcast anymore
Löysin ratkaisun ainakin Windows XP:n osalta. http://www.mvixusa.com/support/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&kbarticleid=74
- JariTH69
Onko kellään tietoa tai onko kukaan tallentanut tuota mviusa.com tuki sivua talteen tai ohjeita. Sillä itselläni on tuo sama ongelma Finlux DCA-9500N tallentavan digiboksin kanssa. Tämä kyseinen laite alkoi yhtäkkiä herjaamaan Cypress AT2LP RC58 ajureista. Laite toimii normaalisti MUTTA PC ei löydä enää ulkoisena laitteena. Käyttikseni on Windows XP Home versio.
Olisi kiitollinen jos joku auttaisi tämän pulman kanssa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6014748Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?242489HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2652341- 1231669
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1271433Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3411344Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101183- 121055
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P73906- 99823