Minulla on valinnan vaikeuksia, en tiedä kumman ottaisin jämttin vai norjanharmaan. Jos voisitte kertoa hyviä ja huonoja puolia jämtistä ja harmaasta? Sitten myöhemmin ajattelin ostaa toisenkin hirvikoiran KUNHAN selviän ensiksi täsä ongelmasta..
Norjanharmaa vs jämtti
4
482
Vastaukset
- norjaharma leevi & jesse
NORJANHARMAA:
Rauhallinen ja ihmisille ystävällinen. Hirvikoira on uljas ja itsevarma taistelija, joka puolustaa omaa reviiriään sille tunkeutuvilta vihollisilta. Erinomainen vahtikoira. Erittäin rohkea, reipas, valpas, itsenäinen ja helposti oppiva. Omistajalleen uskollien ja tottelevainen. Äärimmäisen työhaluinen ja tarmokas. Kiintyy syvästi isäntäänsä. Kotioloissa etenkin narttu on mukautuvainen. Metsästäessä se on sitkeä, kestävä ja
peräänantamaton ja se pystyy työskentelemään vaikeissakin oloissa. :)
- Kaikki urokset eivät tule hyvin toimeen toisten urosten kanssa. Hyvin voimakkaan metsästys viettinsä takia ei sovi irti pidettäväksi eikä se pysy omalla pihallakaan vapaana. :/
Jämttistä en tiiä paljoa. Joten kertokoon henkilö joka tietää :)
Minä silti kallistuisin Norhanharmaan puolelle :)- Norjanharmaa
Norjanharmaat isäntäväkeä asuinpaikkaansa vierailta oma käsitykseni on ovat kotioloissa hyvin ystävällisiä myös vieraita kohtaan ei luontaista puolustustahtoa.
- norjaharma leevi & jesse
Norjanharmaa kirjoitti:
Norjanharmaat isäntäväkeä asuinpaikkaansa vierailta oma käsitykseni on ovat kotioloissa hyvin ystävällisiä myös vieraita kohtaan ei luontaista puolustustahtoa.
Meidän poikien (leevi, jesse) kasvattaja antoi norjanharmaa vihon johon hän oli kirjoittanut tietoa tästä rodusta. Siitä olin lukenut kyseisen tekstin. :)
- mussukka se on
Norjanharmaa kirjoitti:
Norjanharmaat isäntäväkeä asuinpaikkaansa vierailta oma käsitykseni on ovat kotioloissa hyvin ystävällisiä myös vieraita kohtaan ei luontaista puolustustahtoa.
Kaikki tuntemani, no ehkä yhtä vaille, norskit ovat kyllä niin ihmisrakkaita otuksia että häntä heiluu kaikille puhettakaan mistään puolustamisesta jos ei tarvettakaan. Meillä on narttu joka istuu sylissä, vaikka vieraammankin jos jaksaa rapsuttaa.
Molemmat rodut on keskimäärin hyviä hirvikoiria ja mukava luonteisia, minusta norski on sopivamman kokoinen kotikoirana ja on se nätimpikin;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262173
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161484- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883