VI**N VVT-I mokkula

hojo tojo

Olen aikaisemminkin kirjotellut tuosta tojon vvti-mokkulasta miten ihmeessä se voi olla noin susi osa?? tojoni on 02 1,6vvt-i farkku nyt ajettu 120tkm

Toi mokkula oireilee siten että kovalla pakkasella kone käy kylmänä hunosti sammuilee ja käynti vaeltaa kunnes kone hieman läpenee se on yksi oire

Toinen on se että kone on aikas hengetön/puhditon kun mokkula on jumissa selvähän se koska se muuttaa ventiilien ajoitusta tai siis pitäisi muuttaa ....ja kun se on jumissa on meno puhditonta.

Anyway vaihdatin osan abaut 3kk sitten ja kas kun hain auton korjaamolta hämmästyin että jopas tuli (gti) kone otti kierroksia aivan eri herkkyydellä ja veto oli reipasta todella suuri ero aikaisempaan elikä näin siis vvt-i koneen pitäisi toimia sanoivat vielä huolossa että bensankulutus pitäisi laskea ja niin kävikin ok: Kaikki hyvinkö sitten??

Joo muuten paitsi että mokkula toimi abaut 2kk ja on taas jumissa!!!!!!!! PERKELE!!!!!!

Huollon mukaan toi mokkula on jo neljäs versio alkuperäisestä ja pitäisi olla tomiva niinpä niin......on se nyt jumalauta erikoista että tojotan kokoinen firma ei saa kehitettyä osaa tomivaksi! normaalistihhan työllä olisi takuu ja voisin tietenkin mennä valittaa asiasta ja se varmaankin vaihdettaisiin takuuna mutta tässä tapauksessa osa vaihdettiin tutun kautta merkkihuollssa virapelinä joten siitä on turha ruikuttaa perään joten se siitä!

Vika on sellainen että se on olemassa toisaalta autohan tomii muuten hyvin ja moottorikin käynnistyy hyvin ja muuten toimii meno on vain hieman tukkoista niinkuin kerroin jos ton osan vaihtas virallisesti niin se on aikas lähellä tonnii tojon omalla korjaamolla se on minulle liikaa olkoon perhana sökö kyllä tuolla ajelee silti...vinkujarruthan tojossa on myöskin ja sitäkin on täällä käsitelty aikasemmin nekin siis corollastani löytyy...

Noh ajellaan tojolla nyt seuraavaan vaihtoon asti mutta luulempa että neljän perättäisen tojon jälkeen kokeilen mazdaa ,nissania, tai subarua seuraavaksi autoksi varsinkon kun farkku tojoo eio einään myydä uutena!

7

4901

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummaa

      "...varsinkon kun farkku tojoo eio einään myydä uutena!"

      Onko Avensiksen farkku kadonnut markkinoilta jotenkin mystisesti?

      • kummaa

        Huomaatko kirjoittavasi Corolla palstalla ?


      • tuohan...

        ...se olikin aloittajan keskeisin sanottava!


    • Kuulostaa

      Omassa -03 1.6 (113tkm) corollassa tuli tuo vastaava vika noin vuosi sitten, mittarissa tuolloin n.90tkm. Vvti- mokkula aiheutti nykimistä ja sytytti vikavalon. Mokkulan vaihdon jälkeen nykimiset loppui ja vikavalo on pysynyt pimeenä.
      Kylmäkäynnistyksen jälkeiseen seilaavaan ja lopulta sammuvaan tyhjäkäyntiin osalla ei omassa tapauksessa ollut osaa eikä arpaa. Omassa koslassa vika löytyi kovettuneista imusarjantiivisteistä, tyhjäkäynti ei ole tiivisteiden vaihdon jälkeen enään temppuillut. Pakkasessa tiivisteet tietysti fuskasivat enemmän, jolloin käynti oli ihan persiillään johtuen imuilmavuodoista ja seoksien sekaisin menosta. Koneen lämmittyä ja varmaan samalla tiivisteiden notkistuttua käyntiongelmia ei ollut.

      Imusarjan tiivisteet eivät kovin kalliit olleet, jonkin kympin vaihtotyöt. ( Tosin tutkimukset kyllä maksoivat ihan kivasti ennen kuin löysivät silmämääräisellä tarkastuksella nuo tiivisteiden kulumiset. Vikaa ei pystytty testerillä havaitsemaan, eikä vikakoodeja ollut huonostakäynnistä jäänyt)

      • hojo tojo

        Samaa ongelmaa on! kerro tarkemmin kuka vikaa etsi tojon oma huolto vai joku muu? missä korjautit vian?


      • kuulostaa
        hojo tojo kirjoitti:

        Samaa ongelmaa on! kerro tarkemmin kuka vikaa etsi tojon oma huolto vai joku muu? missä korjautit vian?

        Toyotan merkkihuollossa (etelä savossa) tutkivat ja löysivät kovettuneet imusarjantiivisteet.Vaihtoivat ne myös samassa paikassa.
        Nyt on jo reilun kymmenen asteen pakkasia ollut ja auto on pelannut moitteetta. Imusarjantiivisteet ovat kyllä halvimmasta päästä tarkastaa/ vaihtaa jos sattuu samanlaisia oireita olemaan.


      • hojo tojo
        kuulostaa kirjoitti:

        Toyotan merkkihuollossa (etelä savossa) tutkivat ja löysivät kovettuneet imusarjantiivisteet.Vaihtoivat ne myös samassa paikassa.
        Nyt on jo reilun kymmenen asteen pakkasia ollut ja auto on pelannut moitteetta. Imusarjantiivisteet ovat kyllä halvimmasta päästä tarkastaa/ vaihtaa jos sattuu samanlaisia oireita olemaan.

        JEp nyt on imusarjan tiivisteet vaihdettu hinta oli 80e/töineen merkkihuollossa ja nyt käy hyvin ei mitään nikottelua kylmänä..;)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1608
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      742
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      529
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe