800e TV

Noin 800euron hintainen tv pitäisi saada mahdollisimman hyvällä hinta/laatu suhteella. Erityisesti hyvää kuvanlaatua haetaan. (Full hd, 1080p vai 1080i, onko näillä mitään eroa käytännössä?)
Ehdotuksia siis haluaisin, perusteluiden kera :)
1330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Unohdit tärkeän kohdan, eli onko kyseessä vain DVB-T vai DVT-C -verkko. Jos kyseessä on kaapeliverkko, niin tarvitaan hybridiviritin, joka nostaa hieman hintaa. Varminta on pysyä tunnetuissa merkeissä, kuten esim. Sony, Samsung ja LG.

Kokoluokan on syytä olla esim. 40" niin ei ala harmittamaan myöhemmin. HDTV standardin vastaanottimia tulee sitten joskus ensi vuonna, joten se ei vaikuta nykyiseen hankintaasi. Jos olet kaapeliverkossa, ja aiot katsoa kaapeliverkon HD-kanavia, niin tarkista http://www.kaapelitelevisio.fi/ sivulta, onko hankittava malli "Cable Ready HD". Vastaanottimessa tarvitaan silloin MPEG4 AVC -dekooderi. Oma Sony ei näköjään ollut täysin "Cable Ready HD", sillä Welhon verkossa siitä katosi Canal Totalin HD-kanavat nyt parin viikon loman aikana. Pitäis varmaan hankkia korttilinkitystä tukeva CA-moduli Welholta, mutta mieluummin sanon koko kanavapaketit irti. Seurataan nyt tilannetta...

Muista tarkistaa, onko "kapula" helppokäyttöinen ja miten teksti-tv toimii. Sonylta puuttuu ainakin meikäläisen mallista alasivujen selailu, jolle olisi tarvetta.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Digitaalitelevisio löytyy asiasta perustietoja.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Teräväpiirtotelevisio

http://fi.wikipedia.org/wiki/Blu-ray

Jos käytät tallentavaa boksia, niin sen liitäntä on joko scartin tai HDMI:n kautta. Hankin Blu Ray -soittimen, kun sattui tulemaan muutama leffakin siihen mukaan. Blu Ray elokuvien hinnat tippuvat hiljalleen, joten niitä täytyy ostaa jokunen lisää. Mielestäni Blu Ray -soittimella katsottuna tavanomainen DVD-materiaali näyttää asiallisemmalta vanhaan soittimeen verrattuna, sillä Blu Ray soitin skaalaa kuvan todella hyvin.

Yhtenä erikoisuutena Sonylla on kuvien katselu suoraan muistitikulta. Siirsin juuri illalla lomareissun kuvat tikulle ja katselin osan. Jotain jätin myöhempään, kun kuvia sattui olemaan jotain 500 kpl;)

Full HD vastaanotin sisältää joukon kuvanparannukseen liittyviä ominaisuuksia. Tutustu esim. sivuihin http://www.sony.fi/hub/bravia ja tulevaisuuden taustavalosta kertova http://www.ledtv.fi/ eli aina löytyy uusia parannuksia, jotka maksavat alussa kasan euroja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olis hakusessa.. kirjoitti:

Noin 800euron hintainen tv pitäisi saada mahdollisimman hyvällä hinta/laatu suhteella. Erityisesti hyvää kuvanlaatua haetaan. (Full hd, 1080p vai 1080i, onko näillä mitään eroa käytännössä?)
Ehdotuksia siis haluaisin, perusteluiden kera :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu