Teipattu

kelpaakohan se, onko kellään kokemuksia.. Se sivu missä tiedot on pitäny teipata ku oli melkein irti. Pitääkö tässä uutta alkaa hommaamaan vaikka passista näkyy tiedot oikein hyvin..
5450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En usko, että kelpaa. Tai vaikka kelpaisi Suomen päässä, niin kannattaako ottaa riskiä, että kotiin päin tullessa jäätkin Turkkiin, kun eivät hyväksy passia. Kyllä minä hommaisi uuden passin, koska jos tietosivu on irti, niin sitä ei enää hyväksytä missään.

Äänestä

vanha. Kaikissa yli kaksitoista vuotta voimassa olleissa passeissa tuo teipillä korjaaminen on sllittua mutta ei uudemmissa.
Omanikin olen vedellyt kasaan oikein ilmastointiteipillä.

Äänestä

Itsellä kerran kävi niin, että henkilötietosivu oli yhtä pienenpientä nurkkaa vaille irti. Laitoin sen klemmarilla kiinni, Suomessa eivät sanoneet mitään, mutta matkakohteessa (joka oli muistaakseni Bulgaria) syynäsivät kunnolla läpi. Sivu kun ei vielä ollut kokonaan irti, niin pääsin maahan, mutta ei se ongelmitta sujunut.... Ostin sitten pikaliimaa, kun olin kohteeseen päässyt ja liimasin sivun paikalleen - ei yhtään huomannut, että oli jotain korjausoperaatioita tehty! Eikä siis tullut mitään ongelmia kotiinpaluutilanteessa. Pikkasen kyllä pelotti, et mitä mahtaa tullisetä sanoa.

Äänestä

Hanki ihmeessä uusi passi. Teipatun kanssa tulee varmasti vaikeuksia. Jos passista on irronnut sivu vaikka passi ei ole vielä montaa vuotta vanha eikä se ole kastunut tai muuten kovakouraisesti käsitelty saat uuden passin maksutta. Uusi maksuton passi on voimassa yhtä kauan kuin rikkinäinen olisi ollut. Muutama vuosi sitten passeissa oli paljon valmistusvirheitä ja lehdet irtoili herkästi.
Älä usko noita juttuja että joku matkustelisi ilmastointiteipillä kokoonkursitulla matkustusasiakirjalla.

Äänestä

Lähdin kesäkuussa Alanyaan ja suomen päässä passintarkastaja sanoi, että menee vielä sen reissun, mut seuraavalle on hankittava uusi... Itse en edes ollut huomannut ,että henkilötietosivu oli irronnut n. 1 cm verran.
Eli olivat tarkkoja Suomen passintarkastuksessa.
Niimpä hankin uuden passin nyt elokuun matkaa varten, ettei hyydy reissu Hki-Vantaan kentälle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


passi?? kirjoitti:

kelpaakohan se, onko kellään kokemuksia.. Se sivu missä tiedot on pitäny teipata ku oli melkein irti. Pitääkö tässä uutta alkaa hommaamaan vaikka passista näkyy tiedot oikein hyvin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu