Rikosrekisteri ja viisumi

Elmo

Mahtaisiko kenelläkään olla tietoa miten törkeä pahoinpitely merkintä rikosrekisterissä vaikuttaa opiskelija (F) viisumin saamiseen?
Jos viisumihakemuksessa vain tylysti raksittaa että "no" ni mahtavatkohan he saada tämmöiset asiat tarkistettua jostain? Eivät kuitenkaan automaattisesti kaikilta hakijoilta vaadi rikosrekisteriotetta, ni luovuttaako Suomen valtio tämmöisiä tietoja eteenpäin?

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

5

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • este viisumille

      Pitääkö sitä nyrkkeillä tai tehdä muuta pahaa ? Siitä tulee melkoista haittaa loppuiäksi, => POLIISIN VANHA TUTTU !

      • elmo

        Näitä neuvoja turha enää tässä vaiheessa antaa. Asiallisia vastauksia kiitos.


    • varmaan

      perjantaina miten meikäläiselle käy. Hakemus on sisällä ja kohta nähään miten vaikuttaa, jos vaikuttaa. :)

      • Mattson99999

        Moro!

        En usko että se vaikuttaa mitenkään vaikka olisit laittanut siihen että "yes". Siinä hakemuksessahan lukee jo että kyllä-vastaus mihinkään yllämainituista kohdista ei sulje pois viisumin myöntämistä, ei edes hiv-positiivisuus. Mun käsityksen mukaan Suomessa ei pitäisi rikosrekisteritietoja pysty ulkopuolinen taho tarkastamaan kuin suppealla turvallisuusselvityksellä, johon poliisi vaatii itse henkilöltä allekirjoituksen. Tosin diplomatiassa voi päteä eri säännöt, mutta silti väittäisin että valehtelusta kiinni jääminen on paljon pahempi asia kuin rikosrekisterimerkintä!


    • niin...

      Lupasin ilmoitella miten viisumin kanssa käy. Tänään sain viisumin eikä mitään ongelmia ollut. Laitoin rastin kohtaan "no", joten hakemusta vaan huoletta vireille. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      148
      3825
    2. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      46
      3739
    3. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      76
      3602
    4. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      163
      3078
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2613
    6. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      37
      2434
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      242
      2276
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      129
      2077
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      41
      2048
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      37
      2011
    Aihe