USA:n kiertomatka

Neuvoja kaivataan

Olemme nuori pariskunta, ja suunnitelleet muutaman vuoden sisällä tekevämme kauan haaveillun USA:n kiertomatkan. Matkaan voisi käyttää aikaa 3-4 viikkoa. Tarkoituksena olisi vuokrata auto, ja ajaa mantereen halki. Haluaisimme aloittaa New York Citystä, jossa viettäisimme noin viikon. Tämän jälkeen ajaisimme autolla Kaliforniaan. Varmoja vierailukohteita olisivat siellä ainakin Los Angeles ja San Fransisco. Lisäksi kävisimme tietysti myös Las Vegasissa. Tämän jälkeen harkinnassa on, kannattaisiko vielä esim. lentää Floridaankin käymään, vai onko tämä liikaa yhdelle reissulle?

Nyt kaipailisin vinkkejä kaikkeen mahdolliseen, joka auttaisi suunnittelemaan matkaa. Minkälaista ajoreittiä suosittelette mantereen halki? Onko matkan varrella kohteita, joissa kannattaa käydä? Mikä on kannattavin tapa matkustaa Kaliforniasta Floridaan? Oletteko tehneet vastaavaa reissua, tai ainakin jotakin saman tyyppistä? Erityisesti nimittäin kiinnostaisi, mitä arvelette koko roskan tulevan maksamaan? Minkälaisiin kustannuksiin ainakin tulisi varautua jo etukäteen?

4

1014

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xfhfg

      Jos olette viikon nykissä ja siihen vielä losi ja SFO, niin 4 viikkoa on varmaan hieman lyhyt aika. Ei sillä etteikö sitä ehtisi, mutta aika pintaliitoa saa painaa, jos haluaisi nähdä paikkoja kunnolla.

      • harkintaan

        Amtrakilla on tarjolla(kaikille) railpass jolla voi 2 vkoa matkustaa junalla.Hinta n 280e(390USD) ja ko railpassilla voi tehdä 8 erillistä matkaa(segment)
        Esim siten että vuokraa NYC:ssa auton ja pyörii sillä lähialueilla.Sitten mantereen poikki sopivissa pätkissä junalla ja taas Californiassa vuokra-auto paikallisliikkumiseen.Menin kesäkuussa tuolla tavoin Bostonista LosAngelesiin ja takaisin ,oli todella mieleenjäävä reissu. Amtrakia voi kyllä suositella pitemmille väleille,tilavat ja mukavat vaunut.SouthWest Chief seurailee aika liki tunnettua Route66 Chicagosta LosAngelesiin ja junan toisesta kerroksesta huomattavasti paremmat näkymät kuin autosta ja voi rauhassa syventyä maisemien vaihtumiseen.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      295
      1205
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      306
      1123
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      904
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      869
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      109
      725
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      12
      559
    Aihe